Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas ReÄ£ionu apvienÄ«ba (LRA) vairākkārt uzsvÄ“rusi, ka AS "Sadales tÄ«kls" (ST) sadales tarifi ir neadekvāti augsti, turklāt tie nav pamatoti. To, par ko LRA runā jau kopš pagājušÄ gada, ir apstiprinājusi arÄ« Valsts kontrole (VK) savā ziņojumā. RevÄ«zijā konstatÄ“ts, ka, lai gan ST elektroenerÄ£ijas sadales sistÄ“mas pakalpojumu tarifi aprÄ“Ä·ināti atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulÄ“šanas komisijas noteiktajai metodikai, nevar apgalvot, ka tarifos ir pilnÄ«bā nodrošinātas likumā noteiktās pakalpojuma lietotāju intereses.

VÄ“l šÄ gada martā tikšanā laikā ar Ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu, pÄ“c kuras sekoja demisijas pieprasÄ«jums ministram, uzdeva jautājumu attiecÄ«bā uz ST tarifiem un revÄ«zijas rezultātiem. Diemžēl Ašeradens nevarÄ“ja sniegt konkrÄ“tu atbildi par to, cik bÅ«tu iespÄ“jams ieekonomÄ“t sadales tarifā, padarot efektÄ«vāku uzņēmuma darbu. Ir vien noteikts, ka tarifs paliek "nemainÄ«gs un nekustināms" lÄ«dz 2022. gadam. Tas realitātÄ“ nozÄ«mÄ“jot, ka, pat ja ST strādās efektÄ«vāk un lÄ«dz 2022. gadam samazinās izmaksas, uz tarifiem tas iespaidu neatstās.

VK ziņojums, kā arÄ« Ekonomikas ministrijas nespÄ“ja risināt tik samilzušus un jau ieilgušus jautājumus kā OIK un sadales tarifi, atliek vien secināt, ka Arvils Ašeradens nespÄ“j vadÄ«t viņam uzticÄ“to ministriju, risināt problÄ“mas, kas ietekmÄ“ visu Latvijas tautsaimniecÄ«bu, kā arÄ« nespÄ“j vai nevÄ“las domāt par Latvijas iedzÄ«votāju interesÄ“m.

Latvija vairs nevar atļauties bÅ«t zemo algu darbaspÄ“ka valsts, jo tas novedÄ«s pie vÄ“l lielākas cilvÄ“ku emigrācijas. Lai nepieļautu šÄdu situāciju un lai cilvÄ“ki Latvijā varÄ“tu pelnÄ«t cienÄ«gas algas, jādomā par uzņēmÄ“jiem, kuri rada darbavietas. Viņu konkurÄ“tspÄ“jai kritisks faktors, Ä«paši ražošanā, ir elektroenerÄ£ijas cenas. OIK ir tikai viena no mÅ«su problÄ“mām. Otra – elektroenerÄ£ijas sadales augstie tarifi.

PiemÄ“ram, divi uzņēmumi, kas darbojas vienā sfÄ“rā un Baltijas tirgÅ« ir konkurenti, - pašmāju uzņēmuma AS "Latvijas Finieris" rÅ«pnÄ«ca Furniers un Igaunijas rÅ«pnÄ«ca Kohila Vineer. Diemžēl šÄ« konkurence ir nevienlÄ«dzÄ«ga tieši elektroenerÄ£ijas cenu dēļ. Furniers maksā 40 eiro par MWh, bet Kohila Vineer 28 eiro par MWh. ŠÄdas cenas igauņiem dod iespÄ“ju piedāvāt savus ražojumus par daudz izdevÄ«gākām cenām, nekā to var atļauties Furniers. Turklāt šo tarifu sadārdzinājumu veido nevis maksa par izlietoto elektroenerÄ£iju, bet gan sadales tarifs un OIK daļa rÄ“Ä·inā.

Latvijā kā problÄ“ma tiek izcelta OIK, kas viennozÄ«mÄ«gi ir taisnÄ«ba, jo šÄ«s komponentes pielietošana paaugstina elektroenerÄ£ijas cenas, bremzÄ“ mÅ«su tautsaimniecÄ«bu un konkurÄ“tspÄ“ju. Taču tikpat liela problÄ“ma ir sadales tarifs. LRA jau ilgstoši pieprasÄ«jusi rÄ«cÄ«bu saistÄ«bā ar sadales tarifa, kas ir viens no dārgākajiem Eiropā, pārskatÄ«šanu. Jau iepriekš vairākkārt gaismā celti pierādÄ«jumi, ka ST tiek izsaimniekota nauda, par ko maksā visi elektroenerÄ£ijas patÄ“rÄ“tāji. Tagad to apliecina arÄ« VK ziņojums.

Tāpat esam vÄ“rsuši uzmanÄ«bu uz lÄ«dzekļu nepamatotu izsaimniekošanu, kas gala rezultātā tikai palielina sadales tarifus. PiemÄ“ram, vairākkārt uzpÅ«stie iepirkumi elektrolÄ«niju tÄ«rÄ«šanai mežos. Tāpat nav skaidrs, kāpÄ“c ST uzbÅ«vÄ“juši paši savu elektrÄ«bas stabu rÅ«pnÄ«cu, tādā veidā kropļojot konkurenci tirgÅ« un radot neizsekojamas izmaksas.

Novērtē šo rakstu:

0
0