VeselÄ«bas budžets: daudz aizņemsimies, daudz tÄ“rÄ“sim un cerÄ“sim, ka veselÄ«bas joma zels un plauks, bet mums nav nojÄ“gas, kÄ Å¡o veselÄ«bas jomas uzplaukumu sasniegt
PÄ“teris Apinis · 28.02.2023. · Komentāri (0)Savu iepriekšÄ“jo rakstu par veselÄ«bas budžetu publicÄ“ju 6. decembrÄ«. VeselÄ«bas ministre vÄ“l nebija nominÄ“ta. Es savam draugam – ZinÄtņu akadÄ“mijas korespondÄ“tÄjloceklim, finanšu jomas profesoram KÄrlim Ketneram lÅ«dzu izskaidrot – kas varÄ“tu bÅ«t veselÄ«bas ministrs budžetam bezcerÄ«gajÄ situÄcijÄ.
„Karlsons,” profesors paziņoja. „Tu atceries – tad, kad Karlsonam un BrÄlÄ«tim bija desmit bulciņas, Karlsons teica – sadalÄ«sim godÄ«gi – man septiņas bulciņas un tev septiņas bulciņas, un ar rokas vÄ“zienu septiņas pievilka sev klÄt. Nu, ja ministrs bÅ«tu Karlsons, viņš spÄ“tu paņemt septiņas bulciņas no budžeta papildu miljoniem, bet pÄrÄ“jiem ministriem atstÄt tÄs pÄri palikušÄs.”
Karlsona vietÄ mums ir MenÄ£elsone, un veselÄ«bas budžets izskatÄs labÄks, nekÄ es biju domÄjis. Ministru un partiju vidÅ« valda savstarpÄ“ja greizsirdÄ«ba par katru sadalÄmo budžeta eirocentu. Neesmu pÄrliecinÄts, ka vienprÄtÄ«ba valda Saeimas budžeta un nodokļu komisijas un finanšu ministra skatÄ«jumÄ uz naudas sadali, un budžeta pieņemšana mums sola vÄ“trainas diskusijas, interesantas vÄrdu pÄrmaiņas un nenozÄ«mÄ«gas izmaiņas pašÄ budžetÄ.
Visi, kas, no malas vÄ“rojot, par jauno veselÄ«bas budžetu izteikušies pirms manis, ir atraduši krĚņus epitetus.
„Neceriet – pacientu rindas nesaruks,” veselÄ«bas budžetu komentÄ“ MÄra Libeka. „Valsts budžets gulda zÄrkÄ veselÄ«bas nozari,” precizÄ“ Inga Paparde. „Lai arÄ« onkoloÄ£iju šajÄ gadÄ valdÄ«ba ir izziņojusi kÄ vienu no veselÄ«bas aprÅ«pes prioritÄtÄ“m, valdÄ«bas apstiprinÄtais valsts budžets rÄda, ka vēža pacienti šogad turpinÄs just nepietiekamÄ finansÄ“juma smagÄs sekas.”
VÄ“l skarbÄkas ir nevalstiskÄs organizÄcijas. Latvijas Ä€rstu biedrÄ«ba uzskata, ka valsts finansÄ“jums veselÄ«bas aprÅ«pei ir nÄves spriedums valsts apmaksÄtai medicÄ«nai. Skarbu situÄciju veselÄ«bas nozarÄ“ šogad iezÄ«mÄ“ Latvijas SlimnÄ«cu biedrÄ«ba, kuras vadÄ«tÄjs Jevgēņijs KalÄ“js norÄda – cilvÄ“kiem jÄslimo pirmajÄ pusgadÄ, jo nepietiekamÄ veselÄ«bas aprÅ«pes finansÄ“juma dēļ otrajÄ pie ÄrstÄ“šanas var arÄ« netikt. Tas tÄdēļ, ka ar budžetÄ šobrÄ«d rastajiem papildu 86 miljoniem eiro ir pÄrÄk maz, lai visas ÄrstniecÄ«bas iestÄdes spÄ“tu veikt pilnvÄ“rtÄ«gu pacientu aprÅ«pi visa gada garumÄ.
KÄ vienmÄ“r plašs epitetu klÄsts un spoža izteiksmes forma ir Latvijas VeselÄ«bas un sociÄlo darbinieku arodbiedrÄ«bas priekšsÄ“dÄ“tÄja Valda Kera rÄ«cÄ«bÄ, bet es citÄ“šu tos profesora teicienus, ko citiem vÄrdiem man pašam šeit vajadzÄ“tu ierakstÄ«t: „Ikvienam jÄsaprot, ka veselÄ«bas aprÅ«pes valsts sektora badinÄšana nozÄ«mÄ“ tÅ«kstošiem neizglÄbtu dzÄ«vÄ«bu katru gadu! Jau tagad slimnÄ«cas brÄ«dina par palÄ«dzÄ«bas apjoma sašaurinÄšanu un Ä£imenes Ärsti norÄda, ka situÄcija ir kritiska. To nedrÄ«kst ignorÄ“t ne valdÄ«ba, ne Saeima!
Šogad veselÄ«bas aprÅ«pei gan procentuÄli no iekšzemes kopprodukta, gan procentuÄli no visiem valdÄ«bas izdevumiem finansÄ“jums bÅ«s krietni mazÄks. Latvija pÄrliecinoši atpaliek no Lietuvas un Igaunijas, un likumsakarÄ«gi arÄ« no Eiropas SavienÄ«bas vidÄ“jiem rÄdÄ«tÄjiem. Smagas sekas uz visu veselÄ«bas pakalpojumu pieejamÄ«bu atstÄja Covid-19 pandÄ“mija, tÄpÄ“c lielÄkÄ daļa Eiropas valstu piešÄ·Ä«rusi ievÄ“rojamus papildu lÄ«dzekļus, lai nepasliktinÄtu iedzÄ«votÄjiem pieejamÄ«bu veselÄ«bas aprÅ«pei, bet Latvija iet pretÄ“jÄ virzienÄ.”
PretÄ“jÄ nometne – tie, kam budžets šÄ·iet labs, ļoti labs vai tÄds, kurÄ no veselÄ«bas jomas bÅ«tu kaut kas ņemams nost un atdodams citai prioritÄtei, atrod uz mÄ«tiem balstÄ«tus argumentus.
MēģinĚu kliedēt trīs mītus.
Kariņa mÄ«ts par nepieciešamÄ«bu sakÄrtot veselÄ«bas aprÅ«pi, pirms iedalÄ«t vairÄk naudas
Šo, pirmo mÄ«tu uztur ministru prezidents KrišjÄnis Kariņš. Viņš paziņoja, ka „vairs nepietiek ar naudas ieguldÄ«šanu izglÄ«tÄ«bas un veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“mÄ, ja tÄs nereformÄ“. Neskatoties uz to, ka veselÄ«bas sistÄ“mÄ gadu no gada ieguldÄ«ts arvien vairÄk naudas, pacientu rindas pastÄv, neapmierinÄtÄ«ba mediÄ·u vidÅ« arÄ« pastÄv. LatvijÄ ir pasaules mÄ“roga kvalificÄ“ti Ärsti, Ä·irurÄ£ijÄ attÄ«stÄs oriÄ£inÄlas un jaunas metodes, kÄ ÄrstÄ“t”.
Kariņš vÄ“l norÄdÄ«ja, ka „nav runa par Ärstu vai medicÄ«nas mÄsu izglÄ«tÄ«bu, jo ar to viss ir vislabÄkajÄ kÄrtÄ«bÄ. Ir nepieciešama racionÄlÄka sistÄ“ma, lai Ärsti varÄ“tu labÄk kalpot sabiedrÄ«bai un brÄ«vi darÄ«t savu darbu”. PatiesÄ«bÄ aiz šÄ« paziņojuma slÄ“pjas atziņa – medicÄ«nai vairÄk naudas nevajag (budžetÄ vairÄk nedosim), lai tie Ärsti labo savu sistÄ“mu. Tas, ka LatvijÄ proporcionÄli veselÄ«bas jomai paredzÄ“ta daudz mazÄka naudas summa nekÄ jebkurÄ citÄ Eiropas SavienÄ«bas valstÄ«, Kariņam nav zinÄms.
Skaidrojumam izvÄ“lÄ“šos piemÄ“ru ar baseinu – tajÄ tiek ielaists 10 cm Å«dens, un paskaidrots „iemÄcieties peldÄ“t, tad mÄ“s varbÅ«t vÄ“l pieliesim Å«deni”. Uzsvars uz vÄrdu „varbÅ«t”. NovecojošÄs (vienkÄrši – pieaug gados vecu, hroniskÄm slimÄ«bÄm bagÄtu iedzÄ«votÄju skaits) Eiropas pieredze liecina, ka proporcionÄli pÄr mÄ“ru mazs finansÄ“jums noved pie pÄragrÄm nÄvÄ“m un ielaistÄm slimÄ«bÄm neatkarÄ«gi no premjera domÄm par veselÄ«bas jomas reformÄm.
ŽurnÄlistu mÄ«ts par medicÄ«nu kÄ melno caurumu, kurÄ pazÅ«d nauda
Šoreiz nesaukšu žurnÄlistus vÄrdÄ, bet varu norÄdÄ«t, ka šÄdus izteikumus esmu gan dzirdÄ“jis no televÄ«zijas raidÄ«jumu veidotÄjiem, gan lasÄ«jis portÄlos. Princips – gados jauni cilvÄ“ki uzskata, ka medicÄ«nai novirzÄ«tie simti miljonu pazÅ«d.
MÄ«tu grÅ«ti kliedÄ“t cilvÄ“kam, kurš vÄ“l gados jauns, kuram lÄ«dz vÄ“zim, diabÄ“tam, sirds mazspÄ“jai un insultam vÄ“l itin tÄlu, teiksim, 20 gadu.
Diagnostika mÅ«sdienÄs nozÄ«mÄ“ nevis fonendoskopu, bet miljonos vÄ“rtu magnÄ“tiskÄs rezonanses aparÄtu vai pozitronu emisijas tomogrÄfu. Terapija mÅ«sdienÄs nenozÄ«mÄ“ tikai askofÄ“nu vai citramonu, kÄ labpatÄ«kas saprast Saeimas deputÄtiem un žurnÄlistiem, bet modernus, iedarbÄ«gus, taÄu ļoti dÄrgus preparÄtus. MēģinÄšu sniegt piemÄ“rus (iespÄ“jams, mans skaidrojums bÅ«s sarežģīts daļai lasÄ«tÄju un politiÄ·u ar vÄjÄku izglÄ«tÄ«bu).
JaunÄs terapijas pacientiem sniedz ievÄ“rojamus uzlabojumus un dažos gadÄ«jumos sola izÄrstÄ“t slimÄ«bu ar vienu devu. PiemÄ“ram, tirgÅ« laista CSL hemofilijas B gÄ“nu terapija, kuras cena ir 3,5 miljoni ASV dolÄru pacientam, padarot to par pasaulÄ“ dÄrgÄko ÄrstÄ“šanu. Vai tiešÄm valsts vienam pacientam tÄ“rÄ“s 3,5 miljonus dolÄru? VÄ“los norÄdÄ«t, ka šÄ« cena ir salÄ«dzinÄma ar šo pacientu medicÄ«niskÄs aprÅ«pes izmaksÄm mūža garumÄ.
Vismaz pagaidÄm mÄ“s LatvijÄ vÄ“l neesam nonÄkuši lÄ«dz publiskai diskusijai par šÄdu, miljonos vÄ“rtu terapiju vienam slimniekam, bet varam bÅ«t pilnÄ«gi pÄrliecinÄti – šÄda diskusija mÅ«su nacionÄlajam veselÄ«bas dienestam stÄv priekšÄ. VienkÄrši arÄ« LatvijÄ atradÄ«sies mÄte ar hemofÄ«liju (tÄ gan ir specifiska hemofÄ«lija) slimam bÄ“rnam, kas pieprasÄ«s zÄles, ar kurÄm šo slimÄ«bu var pilnÄ«bÄ izÄrstÄ“t.
PÄ“dÄ“jos divdesmit gados onkoloÄ£ija veikusi milzu attÄ«stÄ«bu. Daudzi vēži izÄrstÄ“jami pilnÄ«bÄ, bet vairumam – ievÄ“rojami pieaugusi dzÄ«vildze. TÄtad – cilvÄ“ks saslimst ar vÄ“zi, bet dzÄ«vo 5–10 gadus, pateicoties operÄcijai, staru terapijai, hormonterapijai, imÅ«nterapijai, Ä·Ä«mijterapijai un – ļoti bÅ«tiski – fiziskÄm aktivitÄtÄ“m ÄrstniecÄ«bas laikÄ. Bet šÄ«s zÄles un visa ÄrstniecÄ«ba nudien ir ļoti dÄrga. MinÄ“šu piemÄ“ru – gÄ“nu terapiju ar himÄ“riskÄ antigÄ“na receptora T-šÅ«nu zÄlÄ“m hematoloÄ£isko audzÄ“ju ÄrstÄ“šanai.
PatiesÄ«bÄ šis adaptÄ«vÄs imÅ«nterapijas veids – CAR-T ir šÅ«nas, kurÄ izmanto autologas Ä£enÄ“tiski inženierÄ“tas pacienta T-šÅ«nas. CAR-T šÅ«nu terapija ir mÄ“rÄ·Ä“ta audzÄ“ja terapija, kurai piemÄ«t milzÄ«gs potenciÄls, jo veiksmÄ«gas terapijas rezultÄtÄ ir iespÄ“jams pilnÄ«bÄ izÄrstÄ“t (asins vēža) pacientu. ŠÄ«s šÅ«nas ir dÄrgas. ASV aprēķini par šÄdas terapijas izmaksÄm B-šÅ«nu limfomas pacientiem svÄrstÄ«jÄs no 58 000 lÄ«dz 289 000 (vidÄ“ji 180 000) ASV dolÄru par kvalitatÄ«vas dzÄ«ves gadu.
Es saprotu, ka manam lasÄ«tÄjam nav saprotama ne B-šÅ«nu limfoma, ne CAR-T šÅ«nas, bet iespÄ“jams, ka LatvijÄ ik gadu vismaz 50 pacientiem šÄda CAR-T šÅ«nu terapija bÅ«tu nepieciešama. BiežÄk pazÄ«stamais CAR-T šÅ«nu preparÄts Kymriah ir pagaidÄm vienÄ«gÄ reÄ£istrÄ“tÄ CAR-T šÅ«nu terapija bÄ“rniem un jauniem pieaugušajiem (lÄ«dz 25 gadu vecumam) ar akÅ«tu limfoblastisko leikÄ“miju.
Ar šÄ«m rindkopÄm es vÄ“los kliedÄ“t arÄ« Finanšu ministrijas pÄrliecÄ«bu – ja jau iedevÄm naudu Covid–19 pandÄ“mijas laikÄ, tad tagad veselÄ«bai drÄ«kstam dot mazÄk. Diemžēl Latvijas pieredze liecina, ka jaunas paaudzes medikamentu ienÄkšana kompensÄ“jamo medikamentu sarakstÄ korelÄ“ ar kÄdas ietekmÄ«gas personas vai viņas radinieku slimÄ«bu ar konkrÄ“to audzÄ“ju.
SaeimÄ un žurnalistikÄ lielÄkoties rosÄs salÄ«dzinoši jauni vai vidÄ“ja gadagÄjuma cilvÄ“ki, kuriem nav nepieciešama ļoti dÄrga un sarežģīta ÄrstÄ“šana. Viņi vÄ“l nezina, ka katrs cilvÄ“ks agri vai vÄ“lu nonÄk lÄ«dz savam vÄ“zim, ja nav priekšlaicÄ«gi nosities, noslÄ«cis vai nomiris ar insultu vai infarktu. Mana dzÄ«ves stratēģija ir izvairÄ«ties no pirmajÄm ÄetrÄm alternatÄ«vÄm, tÄdēļ es esmu gatavs kaut kad satikt savu vÄ“zi; un es nebrÄ«nos par augstajÄm ÄrstÄ“šanas izmaksÄm onkoloÄ£ijai.
TÄdēļ es mÄ«tisko jautÄjumu uzdodu otrÄdi – kurÄ melnajÄ caurumÄ LatvijÄ pazÅ«d apmÄ“ram puse no naudas, kas pienÄkas veselÄ«bai? Viss ir tikai salÄ«dzinÄšanÄ – LatvijÄ valsts budžets sedz procentuÄli uz pusi mazÄk nekÄ vidÄ“ji Eiropas SavienÄ«bas valstÄ«s. TÄtad Latvijas iedzÄ«votÄji spiesti otru pusi segt no savas kabatas. Kariņam un Ašeradenam vajadzÄ“tu paskaidrot – kur viņi izÄ·Ä“rnÄ to otro pusi naudas, kas bÅ«tu jÄatvÄ“lÄ“ veselÄ«bas aprÅ«pei.
Trešais mÄ«ts, ka naudas veselÄ«bai ir vairÄk nekÄ jebkad un jaunu Ä“ku celtniecÄ«ba ir medicÄ«nas uzlabošana
Šis mÄ«ts balstÄs uz vÄji izglÄ«totu politiÄ·u un bezcerÄ«gu ministrijas ierÄ“dņu sapratni, ka slimnÄ«cu bÅ«vniecÄ«ba, ieguldÄ«jumi digitÄlajÄ jomÄ (e-veselÄ«ba, kura ir bezcerÄ«ga, strÄdÄ ar pÄrtraukumiem un neracionÄli; pie kam, redzot, kÄ tiek izpļekarÄ“ti lÄ«dzekļi jaunai e-veselÄ«bai, varu apgalvot – nestrÄdÄs arÄ« tuvÄkajos gados), zelta gultas, vakcinÄcijas biroja zelteņu zelta algas un vakcinÄcija kapu svÄ“tkos – kÄ iztÄ“rÄ“ta nauda pieskaitÄma veselÄ«bas jomai.
Covid–19 pandÄ“mijas laikÄ KrišjÄnis Kariņš nodevÄs naudas helikopterkaisÄ«šanai. MedicÄ«nai arÄ« nolÄ“ma dot, bet „zelta gultÄm”, pÄ“tÄ«jumiem un celtniecÄ«bai. ŠobrÄ«d LatvijÄ tiek celtas slimnÄ«cas – P. Stradiņa klÄ«niskÄ universitÄtes slimnÄ«ca, RÄ«gas Austrumu klÄ«niskÄ universitÄtes slimnÄ«ca, RÄ«gas psihoneiroloÄ£iskÄ slimnÄ«ca, JÄ“kabpils un Vidzemes slimnÄ«ca, ir arÄ« citas jaunbÅ«ves, ko šeit neminÄ“šu. NemēģinÄšu šajÄ rakstÄ analizÄ“t katras slimnÄ«cas un korpusa nepieciešamÄ«bu, tomÄ“r pÄrdomÄm vÄ“los lasÄ«tÄjam piedÄvÄt Äetrus aspektus:
• slimnÄ«cas un Ä“kas neÄrstÄ“, ÄrstÄ“ medicÄ«nas profesionÄļi;
• modernÄ medicÄ«na virzÄ«ta uz ambulatoru un dienas stacionÄra ÄrstÄ“šanu; slimnÄ«cÄs saÄ«sinÄs gultas dienu skaits, Latvijas iedzÄ«votÄju skaits samazinÄs;
• netiek slÄ“gti citi korpusi, tÄdēļ palielinÄsies apkures, enerģētikas, nodrošinÄjuma, sterilitÄtes uc. izmaksas – uz tarifos iekļautÄ finansÄ“juma rēķina;
• VeselÄ«bas ministrijas rÄ«cÄ«bÄ ir ļoti daudz pilnÄ«bÄ neizmantotu Ä“ku, kuras sabrÅ«k, iet bojÄ (piemÄ“ram, Ä“kas TraumatoloÄ£ijas un ortopÄ“dijas slimnÄ«cÄ, vecais DzemdÄ«bu nams starp ValdemÄra un Miera ielu aiz jaunÄ DzemdÄ«bu nama vÄ“sturiskÄ, sarkano Ä·ieÄ£eļu arhitektÅ«ras stila Ä“kÄ, kurÄ XX gadsimta sÄkumÄ darbojÄs Marijas Diakonijas hospitÄlis, un vÄ“l – tuberkulozes, vÄ“lÄk – seksuÄli transmisÄ«vo slimÄ«bu klÄ«nika PÄ“rnavas ielÄ 70 utt.)
Ministrijas ierÄ“dņi mÄ“dz celtniecÄ«bai un remontiem paredzÄ“tos lÄ«dzekļus pieskaitÄ«t veselÄ«bas budžetam, paši sev aplaudÄ“t. ŠobrÄ«d, fanfarÄm pÅ«šot un aplausiem skanot, tiek ziņots, ka RÄ«gas Austrumu klÄ«niskajÄ universitÄtes slimnÄ«cÄ, izmantojot Eiropas SavienÄ«bas Atveseļošanas un noturÄ«bas mehÄnisma lÄ«dzekļus, sÄkts projekts “SIA “RÄ«gas Austrumu klÄ«niskÄ universitÄtes slimnÄ«ca” infekciju slimÄ«bu un plaušu veselÄ«bas korpusa bÅ«vniecÄ«ba”, kas paredz slimnÄ«cas infrastruktÅ«ras izbÅ«vi un attÄ«stÄ«bu gandrÄ«z 100 miljonu eiro apmÄ“rÄ.
NerunÄšu par BiÄ·ernieku meža ciršanu, par to, nauda nÄk no ES lÄ«dzekļiem, ka nevienam neienÄk prÄtÄ iebilst labai idejai – jaunÄm Ä“kÄm infekcijas un plaušu slimÄ«bu ÄrstÄ“šanai, vienosimies – tam nav nekÄda saistÄ«ba ar 2023. gada veselÄ«bas budžetu.
Visos celtniecÄ«bas projektos cauri spÄ«d iepriekšÄ“jo ministru sapratne par veselÄ«bas naudas izmantošanu. Tiesa, man nav pierÄdÄ«jumu arÄ« mÄ«tam, ka visi celtniecÄ«bas projekti par valsts vai ES naudu ir korupcija vai karteļa vienošanÄs.
Īsais 2023. gada veselības jomas budžeta skaidrojums
2023. gada veselÄ«bas budžets nav politisks un nav medicÄ«nisks. Tas ir ierÄ“dnieciski birokrÄtisks, kas balstÄs uz principu – tÄpat neviens neko nesapratÄ«s. VeselÄ«bas nozares valsts budžeta finansÄ“jums 2023. gadam ir 160 miljoni (16051537840) eiro, un šÄ« nauda formÄli sadalÄs tÄ – 134 miljoni (134 408 459) eiro veselÄ«bas aprÅ«pes nodrošinÄšanai, 124 miljoni (124 249 140) eiro specializÄ“tÄs veselÄ«bas aprÅ«pes nodrošinÄšanai (lasÄ«tÄjam vÄ“los paskaidrot, ka šajÄ maisÄ iebÄ“rts gan NMPD, gan asinsdonoru centrs, gan tiesu medicÄ«nas ekspertÄ«ze, gan dopinga kontrole un vÄ“l šis tas), 59 miljoni (59 241 558) eiro paredzÄ“ti medicÄ«nas izglÄ«tÄ«bai, 15 miljoni (15 465 770) eiro paredzÄ“ts administrÄ“šanai un ÄrstniecÄ«bas riska fondam (veikli saliktas kopÄ pretrunÄ«gas lietas), 11 miljoni (11 364 621) eiro veselÄ«bas profilaksei, veselÄ«bas veicinÄšanai un ÄrstniecÄ«bas pakalpojumu uzraudzÄ«bai, bet 5 ar pusi miljonu (5 600 344) VeselÄ«bas ministrijas labbÅ«tÄ«bai jeb nozares vadÄ«bai un politikai. Protams, budžetÄ iekļauti arÄ« fondu lÄ«dzekļi – 19 miljoni eiro no ESF projektiem, 8 miljoni no ERAF projektiem, 4 miljoni no atveseļošanÄs un noturÄ«bas mehÄnisma un nepilns miljons citu ES politiku instrumentu projekti.
Šiem 160 miljoniem valdÄ«ba ar milzu labvÄ“lÄ«bu un smaidu uz milzÄ«ga ÄrÄ“jÄ deficÄ«ta rēķina paredzÄ“jusi veselÄ«bai klÄt piedalÄ«t vÄ“l 85,8 miljonus, ko sadalÄ«t šÄdi – 30 miljonus onkoloÄ£ijai, 27.5 miljonus ÄrstniecÄ«bas personu atalgojumam, 15 miljonus veselÄ«bas pakalpojumu pieejamÄ«bas palielinÄšanai, 5,4 miljonus NMPD, 5 miljonus bÄ“rnu veselÄ«bas pakalpojumu pieejamÄ«bas palielinÄšanai un 2,8 miljonus medicÄ«nas mÄsu izglÄ«tošanai.
VeselÄ«bas budžets sastÄv no ļoti daudzÄm rindiņÄm un ailÄ«tÄ“m, un mans mÄ“rÄ·is nav godÄjamo lasÄ«tÄju iepazÄ«stinÄt ar visÄm, kur nu vÄ“l censties izskaidrot – kas šajÄ ailÄ«tÄ“ ierakstÄ«ts un ko no tÄ bÅ«tu jÄsaprot (parasti viss sarakstÄ«tais izskatÄs pÄ“c labÄs auss kasÄ«šanas ar kreiso roku). PlašÄkÄs diskusijas, jÄdomÄ, bÅ«s par ÄrstniecÄ«bas personu atalgojumu. Ministrs Arvils Ašeradens stÄstÄ«s, ka Ärstiem un funkcionÄlajiem speciÄlistiem algu pielikums bÅ«šot 6,11%, ÄrstniecÄ«bas un pacientu aprÅ«pes personÄm (lasi, medicÄ«nas mÄsÄm, Ärstu palÄ«giem) – par 10,14%, bet ÄrstniecÄ«bas un pacientu atbalsta personÄm – par 16,11%.
PatiesÄ«bÄ šis uzstÄdÄ«jums un Ministru kabineta paziņojumi ir aplami, jo pielikums iespaido tikai zemÄko likmi valsts iestÄdÄ“s (universitÄtes klÄ«nikÄs), gandrÄ«z nemaz neietekmÄ“ ambulatoro sektoru un privÄto medicÄ«nu. KopÄ 2023. gadÄ medicÄ«nas darbinieku atalgojumam papildus esot novirzÄ«ti 41,5 miljoni eiro, bet patiesÄ«bÄ papildus piešÄ·irti tikai 27,5 miljoni – pÄrÄ“jie 14 miljoni esot it kÄ iekšienÄ“ pÄrdalÄ«ti. Ja kopÄ medicÄ«nas darbinieku atalgojumam paredzÄ“ti 814 miljoni eiro, tad pielikums ir 3,4%. Nudien nav pÄrlieku devÄ«gi, ja atceramies, ka prezidentam, valdÄ«bas ministriem, Saeimas deputÄtiem algas pieaugums ir 40–75%. Tiem, kas nav pamanÄ«juši, inflÄcija šobrÄ«d nokritusies no 22% lÄ«dz 20%.
Un vÄ“l nedaudz par solÄ«to algu pielikumu. Atalgojumam paredzÄ“tie lÄ«dzekļi ir iekļauti pakalpojumu tarifos, tÄdēļ tiešÄ veidÄ nekÄdi nesasniedz medicÄ«nas darbinieku.
AtkÄrtošos – šis nav politisks budžets, ministre LÄ«ga MenÄ£elsone to nav sastÄdÄ«jusi. Ministre jau ir identificÄ“jusi bÅ«tisko problÄ“mu Latvijas medicÄ«nÄ – nepamatoti novÄjinÄto Ä£imenes medicÄ«nu un primÄro aprÅ«pi, nepamatoto birokrÄtiju Ä£imenes medicÄ«nÄ, nepieciešamÄ«bu pÄ“c papildu darbinieka Ä£imenes Ärsta praksÄ“, pÄ“c nepieciešamÄ«bas papildinÄt primÄro aprÅ«pi ar fizioterapeita un psihiskÄs veselÄ«bas speciÄlista atbalstu.
Lai arÄ« cik necik saprotu budžeta skaitļus, lai arÄ« esmu lÅ«dzis gan Finanšu ministrijas, gan VeselÄ«bas ministrijas speciÄlistu skaidrojumu, solÄ«tÄ pielikuma 5% apmÄ“rÄ primÄrai aprÅ«pei nav – var jau meklÄ“t šo pielikumu caur solÄ«to veselÄ«bas pakalpojumu pieejamÄ«bas (Ä«paši, bÄ“rnu pakalpojumu pieejamÄ«bas) palielinÄjuma prizmu, ar pilnu atbildÄ«bas sajÅ«tu varu teikt – lÄ«dz Ä£imenes Ärstam tas nenonÄks, vÄ“l vairÄk – tieši pieejamÄ«bÄ bÅ«s lielÄkÄ krÄ«ze. Un par to – nÄkamajÄ sadaļÄ.
ProblÄ“mas veselÄ«bas budžetÄ – kas mÅ«s sagaida
Eiropas un pašmÄju pieredze mums saka – 70% no visÄm Ärstu konsultÄcijÄm sniedz Ä£imenes Ärsti (Latvijas veselÄ«bas budžetÄ viņiem tiek nedaudz virs 6% finansÄ“juma). Budžets un VeselÄ«bas ministrijas haotiskais veikums pÄ“dÄ“jo divu gadu birokrÄtisko dokumentu daiļradÄ“ liecina: Ä£imenes Ärstiem slodze pieaugs, samaksa samazinÄsies, lÄ«dz ar to pie Ä£imenes Ärstiem pieaugs rindas. Ä¢imenes Ärstiem uzkrauti papildu pienÄkumi un papildu atskaites. Ä»oti ceru, ka veselÄ«bas ministre meklÄ“s risinÄjumus, bet, skatoties uz budžetu, visvairÄk apdalÄ«ta ir tieši primÄrÄ aprÅ«pe.
74% no visÄm diagnozÄ“m tiek uzstÄdÄ«tas ar laboratorijas diagnostikas palÄ«dzÄ«bu (Latvijas veselÄ«bas budžetÄ laboratorijai tiek 2,3%, slimnÄ«cu budžetos – aptuveni 4%). Pateicoties Ilzes Viņķeles un Daniela Pavļuta centieniem ierobežot hronisko slimnieku ÄrstÄ“šanu pandÄ“mijas laikÄ, diagnostiku neinfekcijas (galvenokÄrt, sirds-asinsvadu slimÄ«bÄm un onkoloÄ£ijai) slimÄ«bÄm, šobrÄ«d nepieciešamÄ«ba pÄ“c laboratoriskiem izmeklÄ“jumiem pieaugusi par 40%. Mana prognoze budžetam – jebkÄdi lÄ«dzekļi laboratoriskiem izmeklÄ“jumiem beigsies septembrÄ« (mans draugs Finanšu ministrijÄ – optimists – apgalvoja, ka nauda beigsies tikai oktobrÄ«).
Ilgi meklÄ“ju, lÄ«dz atradu, ka Latvija paredzÄ“jusi maziņu miljoniņu maksÄt citÄm valstÄ«m par Latvijas valstspiederÄ«go ÄrstÄ“šanu ÄrzemÄ“s. IzskatÄs, ka Kariņš un Ašeradens nolÄ“muši papildus lÄ«dzekļus (kÄdus 15 miljonus) šim mÄ“rÄ·im piešÄ·irt no lÄ«dzekļiem neparedzÄ“tiem gadÄ«jumiem jau vasaras sÄkumÄ.
Rindas pie speciÄlistiem pieaugs ievÄ“rojami. Visu, ko nevar uzskaitÄ«t pat 10 lapaspusÄ“s, ko politiÄ·i sasolÄ«juši, ko ierakstÄ«juši dažÄdÄs vienošanÄs, tas viss ir apslÄ“pts tarifos. IedomÄjieties, ka slimnÄ«ca uzbÅ«vÄ“ jaunu Ä“ku, kuras apsilde, apgaismojums, uzturÄ“šana pat bez funkcijas maksÄ 0,6 eiro mÄ“nesÄ« par kvadrÄtmetru. VienÄ«gie ienÄkumi slimnÄ«cai ir tÄ pati apmaksa no NVD par slimnieku ÄrstÄ“šanu.
Ja es bÅ«tu slimnÄ«cas valdes priekšsÄ“dÄ“tÄjs, es katram slimniekam meklÄ“tu visas iespÄ“jamÄs patoloÄ£ijas, bet par primÄro atrastu akÅ«to slimÄ«bu – kaut vai hroniskam sirds mazspÄ“jas slimniekam akÅ«tu haimorÄ«tu. KopÄ“jÄ naudas summa ies mazumÄ un valsts nevarÄ“s pienÄcÄ«gÄ daudzumÄ apmaksÄt kardiologa, endokrinologa, pneimonologa, reimatologa konsultÄcijas. Prognoze – (valsts apmaksÄta pakalpojuma) rindas pie šiem un citiem speciÄlistiem pieaugs par 15–20%, kas nozÄ«mÄ“ – par vienu mÄ“nesi.
CeturtÄ prognoze jau veiksmÄ«gi pausta raksta sÄkumÄ, un to teicis SlimnÄ«cu biedrÄ«bas vadÄ«tÄjs Jevgēņijs KalÄ“js – lauku slimnÄ«cÄm lÄ«dzekļu nepietiks gada otrajai pusei. Es lÄga nesaprotu, kÄ šÄ«s slimnÄ«cas joprojÄm spÄ“j izturÄ“t enerģētikas, degvielas, pÄrtikas un citu preÄu sadÄrdzinÄjumu. JÄteic, ka medicÄ«nÄ inflÄcija ir salÄ«dzinoši neliela – medikamentiem un instrumentiem, kÄ arÄ« aparatÅ«ras uzturÄ“šanai 5–9%; darbaspÄ“kam 8–10%.
PiektÄ prognoze – darbaspÄ“ka krÄ«ze. ŠajÄ jomÄ speciÄlists ir profesors LVSDA priekšsÄ“dÄ“tÄjs Valdis Keris, bet mana prognoze – nespÄ“ja salÄgot klÄ«niku finansiÄlÄs iespÄ“jas ar darbinieku prasÄ«bÄm pienÄks septembrÄ«, bet manifestÄ“sies novembrÄ«.
Kopsavilkums no multiplikÄcijas filmas
Aprakstu par Latvijas valsts budžetu un veselÄ«bas jomas budžetu tajÄ šoreiz beigšu ar senas multiplikÄcijas filmas fragmenta atstÄstu. MultiplikÄcijas filmas South park bija paredzÄ“tas pieaugušajiem.
Sižets bija aptuveni tÄds: filmas galvenajiem varoņiem katru nakti sÄka pazust apakšbikses. Viņi nolÄ“ma noskaidrot – kÄ tas notiek, uzstÄdÄ«ja novÄ“rošanas kameras utt. AtklÄjÄs, ka naktÄ« atveras mazas durtiņas, iznÄk rūķīši un nozog apakšbikses. Nu filmas galvenie varoņi noÄ·Ä“ra rūķīšus un vaicÄja; kas par lietu. Rūķīši teica – viņiem esot biznesa plÄns. PlÄna punkts Nr. 1 – nozogam daudz apakšbikšu. PlÄna punkts Nr. 3 – liela peļņa (profits). Tiesa, rūķīšiem nebija plÄna punkta Nr. 2.
Tieši tÄds izskatÄs valsts budžets – plÄna punkts Nr. 1 – daudz aizņemsimies (audzÄ“sim budžeta deficÄ«tu) un daudz tÄ“rÄ“sim; plÄna punkts Nr. 3 – veselÄ«bas joma zels un plauks, tauta slavÄ“s Kariņu, Ašeradenu un MenÄ£elsoni. Diemžēl nav punkta Nr. 2 , jo ne budžeta projekts, ne valdÄ«bas deklarÄcija nekÄdi neparÄda – kÄ šo veselÄ«bas jomas uzplaukumu sasniegt.