Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Radio intervijas rosināta refleksija, braucot auto. „Mums nelaimÄ“jies piedzimt 21. gadsimta sākumā. BriesmÄ«gs laiks”, vaimanā kādi intervÄ“jamie pa radio. Hmm…diskutÄ“jami.

Ja piedzimtu 13. gs. sākumā kaut kur, piemÄ“ram, tagadÄ“jā VidzemÄ“, ik gadu nāktos baidÄ«ties no igauņu, pleskaviešu, zobenbrāļu, RÄ«gas bÄ«skapa vai lietuviešu sirotājiem. Ja vÄ«riešu dzimuma – galva nost vai gÅ«sts, ja sieviete – gÅ«sts un sekojoša „piespiedu dzÄ«ve”.

Ja piedzimtu 14. gs. sākumā, nemitÄ«gi ordeņa un bÄ«skapu kari, lietuviešu iebrukumi, turklāt ap 1315. gadu briesmÄ«gs bads ar kanibālisma elementiem. VarÄ“tu notiesāt savus mirušos radus vai pat bÄ“rnus. Savukārt mūžu bija iespÄ“ja noslÄ“gt buboņu mÄ“ra epidÄ“mijā (melni augoņi un 80% mirstÄ«ba nedēļas laikā) un vÄ“l pieredzÄ“t savu radu un pÄ“cteču bojāeju.

Ja piedzimtu 15. gs. sākumā, bÅ«tu tā kā mierÄ«gāk, lai gan ik pa brÄ«dim kāds lokāls militārs konflikts un kari ar Lietuvu vÄ“l nebija beigušies. VÄ“stures avotu nelielā skaita dēļ diezgan maz zināms gadsimts.

Ja piedzimtu 16. gs. pašÄ sākumā un jaundzimušo neskartu Pletenberga kari ar Ivana III Maskaviju, tÄ«ri laba gadsimta pirmā puse. Ja nu vienÄ«gi ņemšanās ar klosteriem, ikonām, grÄ“ksÅ«dzÄ“m un citām ticÄ«bas lietām. Toties gadsimta vidÅ« visas iespÄ“jas pabeigt savu dzÄ«vi no tatāru-krievu zobena vai uzsÄ“dinātam uz mieta, nonākt vergos un visi citi Livonijas kara „jaukumi”.

Tiem, kas piedzima 1600. gadā, „laimÄ“jās” uzreiz nonākt Zviedrijas-Zečpospolitas karā. Karā, kas kļuva slavens ar algotņu sadismu pret civiliedzÄ«votājiem. SaimniecÄ«bu dedzināšana, masveida laupÄ«šana, spÄ«dzināšanas un kropļošanas, sieviešu un bÄ“rnu izvarošanas, nogalināšana. Un tā gandrÄ«z 30 gadus.

Tas pats sakāms par 1700. gadā dzimušajiem – uzreiz Lielajā Ziemeļu karā. Tādas pašas dedzināšanas, laupÄ«šanas, vergos aizvešanas. Un kur tad vÄ“l baisā Lielā mÄ“ra epidÄ“mija 1710.-1712. g., kurā izmira teju puse iedzÄ«votāju

Ja piedzimtu 19. gs. sākumā, izdzÄ«vošanas iespÄ“jas gana labas, lai gan laiki bÅ«tu grÅ«ti – kontinentālā blokāde, turklāt vÄ“l 1812. gada karš ar Napoleonu.

1900. gadā dzimušajiem arÄ« nepaveicās – 1905.-1906. gada revolÅ«cija, bet pÄ“c 8 gadiem Pirmā pasaules kara ārprāts.

P.S. Ja, šo lasot, gribas priecāties, jāpiebremzÄ“ – mÄ“s nezinām ar ko noslÄ“gsies 2021. gads un kāds bÅ«s 2022. Vienlaikus jāatzÄ«st, ka nelaimes un briesmu izjÅ«ta ir konstants lielums jebkurā laikmetā jebkurai paaudzei.

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

0
0