Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Izskatās, ka RÄ«gas Austrumu klÄ«niskajā universitātes slimnÄ«cā (RAKUS) ir plānots scenārijs – ielikt par valdes priekšsÄ“dÄ“tāju cilvÄ“ku, kurš netraucÄ“s ierastajam ritmam slimnÄ«cā un jau bijis valdÄ“, kur zināms kā nesavaldÄ«gs, ar vājām vadÄ«bas un uzņēmuma pārvaldes zināšanām, bet galvenais, ka ministre apmierināta.

Uz āru viss labi, un amati RAKUS padomei un pārÄ“jai valdei nav apdraudÄ“ti. Esošais pienākumu izpildÄ«tājs A.VišÅ†akovs ir Neatliekamās medicÄ«nas un pacientu uzņemšanas nodaļas vadÄ«tājs, kaut gan katrs, kurš tur pabijis, var apliecināt, cik nesakārtots ir šÄ«s nodaļas darbs, kur medicÄ«nas personālam un pacientiem pat nav nekādas identifikācijas, lai varÄ“tu saprast, kurš ir sirdzÄ“js, kurš pie kā ir pienācis un kādā lÄ«menÄ« notiek saruna.

Daudzās gaidÄ«šanas stundās - jo šajā A.VišÅ†akova neatliekamās medicÄ«nas uzņemšanas nodaļā akÅ«ti nepieciešamo speciālistu nav stundām (!!!) –, ko tur pavada sirdzÄ“ji, nav pieejams Å«dens, nemaz nerunājot par kādu pārtiku. Kā saka, izdzÄ«vo stiprākais - dabiskā atlase. Un, ja nepatÄ«k, ej mājās, kaut gan visas durvis ir slÄ“gtas un tik viegli ārā nemaz netiek…

Vai šis ir tas labais paraugs, kas tagad bÅ«s visā RAKUS? Lieki piebilst, ka šÄdi organizÄ“ta veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“ma ir novedusi nu jau pie Ä«sāka nodzÄ«votā mūža ilguma ES, nemaz nerunājot par nemainÄ«gi pÄ“dÄ“jām vietām citos rādÄ«tājos. Laikam jau arÄ« “labās” organizatora prasmes liek komandÄ“t NMPD brigādes pÄ“c saviem ieskatiem, nevis, kur pacientiem labāk, un neielaist NMPD savā nodaļā.

ŠobrÄ«d nav skaidrs, kas notiek ar konkursu uz RAKUS valdes priekšsÄ“dÄ“tāja amatu, kas ilgst jau gandrÄ«z 3 mÄ“nešus, - ir dÄ«vaina ne tikai izsludinātā konkursa norise, bet arÄ« komisijas sastāvs.

Tās locekļi ir V.Boka, kuram nācās aiziet no RAKUS valdes Valsts kontroles ziņojuma dēļ, kur atklāja vÄ“rienÄ«gu izšÄ·Ä“rdÄ“šanu, I.PaeglÄ«tis, kurš acÄ«mredzami nav ticis galā ar slimnÄ«cas vadÄ«bu, V.Ä€bols kā padomes loceklis, kurš aktÄ«vi glābj savus amatus, tikai pÄ“dÄ“jā laikā sāk izklāstÄ«t dažādus teorÄ“tiskus modeļus par slimnÄ«cas pārvaldÄ«bu, un Padomes loma kā tāda liek apšaubÄ«t tās darbu un lietderÄ«bu, VM, kura ļoti vāji orientÄ“jas veselÄ«bas sistÄ“mā, ko parādÄ«ja Covid-19 krÄ«ze, un nu jau veselÄ«bas ministre L.MenÄ£elsone.

Pamatotas šaubas māc, ka šÄds komisijas sastāvs ir tas, kurš tagad spÄ“s atrast Ä«sto vadÄ«tāju. Un vai patiešÄm meklÄ“s, vai iebÄ«dÄ«s pelÄ“ku viduvÄ“jÄ«bu. Vai šie formālie konkursi un OECD kritÄ“riji valdes un padomju izvÄ“lÄ“ nav vienÄ«gais, kas tiek ņemts vÄ“rā kā rekomendācijas uzlabošanai veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“mai?

Tai pat laikā JÄ“kabpilÄ«, Madonā, Liepājā tiek sludināti konkursi uz valdes locekļu posteņiem slimnÄ«cās, un šie kritÄ“riji tiek klaji ignorÄ“ti, kaut tās ir nozÄ«mÄ«gas reÄ£ionālās slimnÄ«cas kopÄ“jā sistÄ“mā (vÄ“l pašlaik). Pat premjeram K.Kariņam joprojām ir šaubas par Latvijas valsts mežu amatpersonu konkursiem, - tad kam vajadzÄ«ga šÄ« izlikšanās un kuri tad galu galā nokļūst amatos?

Un vai cilvÄ“kiem, kuri bÅ«tu spÄ“jÄ«gi un varÄ“tu labi vadÄ«t uzņēmumus, šie “skaisto” iepakojumu konkursi neliekas vienkārši pretÄ«gi, lai tajos pieteiktos, jo komisijas nemeklÄ“ jau labāko. RAKUS jautājumā premjera rÄ«cÄ«ba bÅ«tu prasÄ«ba operatÄ«vi nomainÄ«t esošo valdi un likvidÄ“t bezjÄ“dzÄ«go padomi, ja to nespÄ“j VM, Bet šobrÄ«d visi “draudzÄ«gi” strādā darba grupās, lai saglabātu sev amatus.

Kā skaists iepakojums uzmanÄ«bas novÄ“ršanai no problÄ“mām šobrÄ«d tiek pasniegta arÄ« RAKUS Latvijas OnkoloÄ£ijas centra plānotā akreditācija par Nacionālo vēža centru. Tikai jautājums - pÄ“c kā tad tiek akreditÄ“ts un kam vajag uzlikt sev saistÄ«bas, kuras pÄ“c tam izmaksās milzÄ«gus lÄ«dzekļus, jo pamatā viss tiek balstÄ«ts uz dažādu aparatÅ«ru, kas pÄ“c bÅ«tÄ«bas tiek maz izmantota, nevis darba kvalitātes rādÄ«tājiem un ārstÄ“šanas galarezultātu. 

Ir jāveido ekselences centri, taču nav nekādas vajadzÄ«bas dzÄ«ties pÄ“c sertifikātiem un skaļiem nosaukumiem. Parasti valstis veido savus standartus un kvalitātes sistÄ“mas, kas balstÄ«tas uz konkrÄ“tām vajadzÄ«bām un reālām iespÄ“jām, sākot no minimuma, ko izpilda visi, piemÄ“ram, zaļais koridors, un tad to paplašinot, uzliekot jaunu lÄ«menÄ«.

Nav saprotams, kādēļ ieguldÄ«t milzu lÄ«dzekļus Vēža centra akreditācijā pÄ“c kaut kā, ja tai pat laikā nav efektÄ«vu medikamentu, ar ko konkrÄ“to vēža formu ārstÄ“t, un tam nauda vismaz 51,5 miljonu eiro apmÄ“rā gadā nav paredzÄ“ta. Tai pat laikā pacientu organizācijas jau kuro gadu pieprasa ieviest Vēža reÄ£istru, kur tiktu uzskatÄ«ti saslimšanas gadÄ«jumi, vÄ“rtÄ“ta izmeklÄ“jumu kvalitāte, pielietoto medikamentu un ārstÄ“šanas efektivitāte, gaidÄ«šanas laiks u.c., kā arÄ« izmeklÄ“jumu kvalitātes kontrole.

ŠÄ«s ir reālas lietas, kas bÅ«tiski palÄ«dzÄ“tu onkoloÄ£ijas jomā gan pacientiem, gan ārstiem, par šo veselÄ«bas ministres L. MenÄ£elsones viedoklis nav dzirdÄ“ts. Un, jā, RAKUS kvalitātes sistÄ“mas veidotājs un uzturÄ“tājs, augsts profesionālis šajā jomā tika no RAKUS pirms gadiem atlaists, laikam jau traucÄ“ja (ne)strādāt.

Novērtē šo rakstu:

0
0