Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielā slepenÄ«ba, apspriestā dokumenta nosaukums un izvairÄ«šanās atbildÄ“t uz konkrÄ“tiem jautājumiem liek domāt, ka valdÄ«ba perina plānus, kā komfortablāk aizmukt no valsts kara gadÄ«jumā. Satiksmes ministrija (SM) un nacionālā lidsabiedrÄ«ba “airBaltic”, atsaucoties uz slepenÄ«bas režīmu, nesniedz komentārus par notikušajām sarunām.

24. oktobra dienas vidÅ« Ministru kabinetā aiz slÄ“gtām durvÄ«m dziļā slepenÄ«bā satiksmes ministrs Kaspars Briškens (“ProgresÄ«vie”), SM aviācijas departamenta direktors ArtÅ«rs Kokars, “airBaltic” korporatÄ«vās komunikācijas vadÄ«tāja Alise Bethere un “airBaltic” valdes priekšsÄ“dÄ“tājs Martins Aleksanders Gauss iepazÄ«stināja valdÄ«bas locekļus ar informatÄ«vo ziņojumu "Par lidsabiedrÄ«bas AS "Air Baltic Corporation" aviopārvadājumu izmantošanu valsts apdraudÄ“juma gadÄ«jumā".

PÄ“c valdÄ«bas sÄ“des mediju pārstāvji aicināja Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) sniegt informāciju par slepenÄ«bā perinātajiem plāniem. Premjere norādÄ«ja, ka ziņojums tikšot pārtaisÄ«ts un tad gan viņa bÅ«šot gatava to komentÄ“t. E. Siliņa atklāja, ka ziņojumā vÄ“stÄ«ts, kā apdraudÄ“juma gadÄ«jumos izmantot "airBaltic" un citu aviokompāniju lidmašÄ«nas, lai cilvÄ“kus evakuÄ“tu no Latvijas vai repatriÄ“tu uz Latviju.

Jautājumi bez atbildēm

“NeatkarÄ«gā” K. Briškena padomniekam Edgaram KlÄ“tniekam vaicāja, vai projektam "Par lidsabiedrÄ«bas AS "Air Baltic Corporation" aviopārvadājumu izmantošanu valsts apdraudÄ“juma gadÄ«jumā" ir paredzÄ“ts finansÄ“jums un cik liels tas varÄ“tu bÅ«t naudas izteiksmÄ“; vai Finanšu ministrija jau tam ir devusi savu piekrišanu; kuras konkrÄ“tas personas jāevakuÄ“ no valsts apdraudÄ“juma gadÄ«jumā; vai tās ir mÅ«su valsts augstākās amatpersonas un viņu Ä£imenes locekļi vai NATO dalÄ«bvalstu komandieri un viņu Ä£imenes; kur jāierodas pieteikties evakuācijai - lidostā "RÄ«ga", “airBaltic” angārā vai “airBaltic” biroja telpās; cik lielu bagāžu evakuÄ“ties gribÄ“tāji lidmašÄ«nā varÄ“s ienest; vai varÄ“s evakuÄ“ties kopā ar saviem mājdzÄ«vniekiem; vai valsts pilnÄ«bā segs evakuāciju vai tomÄ“r evakuÄ“ties gribÄ“tājiem bÅ«s jāmaksā arÄ« no savas kabatas; vai šis projekts paredz jau iepriekš rezervÄ“t lidmašÄ«nas evakuācijas vajadzÄ«bām un uzgaidāmās telpas evakuÄ“ties gribÄ“tājiem?

No E. KlÄ“tnieka saņēmām atbildi ar norādi, ka atbilde ir no Satiksmes ministrijas, nevis no ministra vai ministra biroja, un šÄ« atbilde ir šÄda: “Otrdien MK sÄ“dÄ“ valdÄ«ba uzdeva Satiksmes ministrijai pārstrādāt informatÄ«vo ziņojumu, ietverot papildu informāciju, attiecÄ«gi dokuments tiks izskatÄ«ts papildinātā redakcijā. LÅ«gums ņemt vÄ“rā, ka dokumentam kontekstā ar visaptverošas valsts aizsardzÄ«bas jautājumiem ir informācijas dienesta vajadzÄ«bām statuss, tāpÄ“c detalizÄ“tāka informācija par dokumenta saturu nav izpaužama. Atbilstoši likumdošanai informācija dienesta vajadzÄ«bām ir uzskatāma par valsts noslÄ“pumu.”

Iepriekš minÄ“tos jautājumus adresÄ“jām arÄ« “airBaltic” KorporatÄ«vās komunikācijas daļai. Saņēmām šÄdu atbildi: “Ziņojums tika skatÄ«ts slÄ“gtajā daļā, lÄ«dz ar ko nevaram komentÄ“t. Ar jautājumiem varat vÄ“rsties Satiksmes ministrijā.”

Slepenība raisa vaļu pieņēmumiem

Tā kā dokumenta projekta izstrādÄ“ un tā apspiešanā iesaistÄ«tās puses dokumenta saturu nekomentÄ“, “NeatkarÄ«gā” aptaujāja valdÄ«bas darba lietpratÄ“jus, kuriem ir pieredze dažādu slepenu dokumentu virzÄ«šanā.

Bijušajam premjeram, iekšlietu ministram un Saeimas Nacionālās drošÄ«bas komisijas priekšsÄ“dÄ“tājam Mārim Kučinskim (“Apvienotais saraksts”) vaicājām, ko, viņaprāt, nozÄ«mÄ“ dokuments “Par lidsabiedrÄ«bas AS "Air Baltic Corporation" aviopārvadājumu izmantošanu valsts apdraudÄ“juma gadÄ«jumā"; vai tas ir saistÄ«ts ar valdÄ«bas vÄ“lmi aizmukt karam sākoties vai arÄ« tā ir “airBaltic” vÄ“lme piesaistÄ«t sev kārtÄ“jo lÄ«dzekļu devu no nodokļu maksātāju maka?

“Tas viss izskatās ļoti dÄ«vaini,” teica M. Kučinskis. Viņaprāt, dokuments nav saistāms ar “airBaltic” vÄ“lmi tikt pie papildu naudas. “Kad pÄ“dÄ“jo reizi redzÄ“ju “airBaltic” pārskatus, tur bija parādÄ«jusies peļņa. Kādēļ gan pelnošam uzņēmumam vajadzÄ“tu lÅ«gt dotācijas,” sprieda politiÄ·is.

Runājot par atsevišÄ·u amatpersonu mukšanas vÄ“lmÄ“m kara gadÄ«jumā, M. Kučinskis noteica, ka, balstoties uz pašreiz pieejamo informāciju, kaut ko lÄ«dzÄ«gu iespÄ“jams pieņemt.

JāorganizÄ“ “Mukšanas birojs”

Politisko procesu vÄ“rotājs, analÄ«tiÄ·is, fotogrāfs Mārcis Bendiks Andra ŠÄ·Ä“les valdÄ«bā strādāja par premjera padomnieku un labi pārzina dažādu, arÄ« ne visai saprotamu dokumentu virzÄ«šanas un to valdÄ«bā apstiprināšanas iemeslus.

Skaidrojot dažādos dokumentu nonākšanas ceļus lÄ«dz valdÄ«bas sēžu galdam, M. Bendiks uzsvÄ“ra, ka gala lÄ“mums, neraugoties uz dokumenta ceļu lÄ«dz valdÄ«bas sēžu zālei, jāpieņem politiÄ·iem:

“Ministru prezidentam ir pietiekoši daudz iespÄ“ju kādu dokumentu nobremzÄ“t un kādu citu pavirzÄ«t no normālā aprites režīma uz turbo režīmu. Premjers var uzlikt izskatÄ«šanai valdÄ«bā savu jautājumu, ko tradicionālā valodā sauc par Ministru kabineta lietu. Uz valdÄ«bas sÄ“dÄ“ virzāmajiem dokumentiem jābÅ«t tieslietu ministra un finanšu ministra vÄ«zai. Bez abu saskaņojuma tiesiskā valstÄ« nekas nevar notikt. Šo kārtÄ«bu vienÄ«gais pārkāpa premjers Einārs Repše.

PÄ“dÄ“jo haotisko putrošanos redzÄ“jām saistÄ«bā ar priekšlikumiem grozÄ«t deklarÄ“šanās kārtÄ«bu. Bija paredzÄ“ts, ka jādeklarÄ“ dāvanas pat 100 eiro vÄ“rtÄ«bā, kas nozÄ«mÄ“, ka savam bÄ“rnam nevari pat telefonu uzdāvināt. VÄ“l trakāk - ja piektdienas vakarā esi pie sevis uzaicinājis meiteni un uzdāvinājis viņai Ķīnas vāzi, tad kā tu to nodeklarÄ“si un kā viņa to nodeklarÄ“s, jo viņa nezina tavu personas kodu, bet tu nezini viņas kodu. Neticu, ka ierÄ“dniecÄ«ba kaut ko tādu varÄ“ja sacerÄ“t.

Tas, par ko jÅ«s jautājat: nu kā lai to pareizāk noformulÄ“ - piemÄ“ram, par cienÄ«jamu cilvÄ“ku evakuācijas plānu un kā viņus pareizāk evakuÄ“t - lai tas, kurš ir garāka auguma, lidmašÄ«nā dabÅ«tu sÄ“dvietu, kur izstiept garās kājas, lai asinsvadi nesaspiežas. Prātiņ, nāc mājās! Nu ko es citu varu teikt.

Šis dokuments jau nav par karu, bet par valdÄ«bas debilitāti un klaunādi. Izrādās, klaunāde ir lipÄ«ga. Šeit ir piemÄ“rs, kā no klaunu grupas izveidojas valdÄ«ba, kurai nav citas vajadzÄ«bas kā apstiprināt zināmu daudzumu dokumentu un paaugstināt savu reitingu. No politiskā viedokļa jau tas viss, ko viņi dara, ir pareizi. PiemÄ“ram, “ProgresÄ«vie” ir sludinājuši lozungus. PatÄ«k tas kādam vai nepatÄ«k, bet viņi šiem lozungiem ir guvuši atbalstu, un tagad viņi dara to, ko ir solÄ«juši vÄ“lÄ“tājiem. Savā ziņā visgodÄ«gākie cilvÄ“ki. ZZS arÄ« dara, bet precÄ«zi pretÄ“jo tam, ko solÄ«juši. Taču iepriekš cementÄ“jošie un prātÄ«gie “VienotÄ«ba” nu ir savākuši netikumus no abiem un palikuši par profesionāliem klauniem. Tā ir mÅ«su valdÄ«ba.

Visticamāk, ir runa par ļoti konkrÄ“tu cilvÄ“ku evakuāciju, un naudas iegÅ«šana aviokompānijai ar šo plānu iet roku rokā. Ja ir plāns, tad tam ir tāme. Kāda tā ir - to mÄ“s nezinām. VarbÅ«t pieticÄ«ga, bet varbÅ«t šai tāmei ir jauns zÄ«mols, piemÄ“ram, bultiņām, pa kurām virzÄ«ties, lai iekāptu lidmašÄ«nā, jābÅ«t dizainÄ“tām. Šim evakuācijas un lidmašÄ«nās iekāpšanas projektam vadÄ«tāja varÄ“tu bÅ«t bijusÄ« vakcinācijas biroja vadÄ«tāja. Viņas komanda pratÄ«s noÄ«rÄ“t dārgākās un bezjÄ“dzÄ«gākas telpas uzgaidÄ«šanai, iekāpjot lidmašÄ«nā. Vakcinācijas centrus turÄ“ja tukšus tikai pusgadu, bet šeit tos var turÄ“t tukšus lÄ«dz pat kara sākumam.”

Novērtē šo rakstu:

0
0