Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Konkurences padome skaļi pateica to, par ko citi paklusÄ“ja, – ka bÅ«vniecÄ«bā “karalis ir kails”. Protams, objektu pasÅ«tÄ«tāji un viņu draugi politiskajās aprindās to lÄ«dz šim nebija ne redzÄ“juši, ne dzirdÄ“juši, ne nojautuši. Bet tagad nu gan ar visu “bezkompromisa tiesiskuma koalÄ«cijas” jaudu tiks aizdarÄ«tas sÅ«ces! BÅ«vniecÄ«bu sakārtos ar tādu pašu entuziasmu, kā iepriekš izremontÄ“ja banku sektoru – viss tÄ«rs, kaut arÄ« apkārtnÄ“ zāle vairs neaug…

Skaidrs, ka bÅ«vnieku karteļa zaļajam zaram reiz bija jālÅ«st, un pÄ“c šÄ« sprādziena gaiss kļūs tÄ«rāks. GrÅ«ti gan prognozÄ“t, kādas bÅ«s lietas tiesiskās un finansiālās sekas. Tuvākajos gados celtnieku firmas bÅ«s aizņemtas bezgalÄ«gos tiesu procesos, un ir lielas bažas, vai tas uzlabos to darba apjomus un samazinās cenas. Tikai viena no desmit apsÅ«dzÄ“tajām bÅ«vkompānijām izvÄ“lÄ“jusies ceļu caur atzÄ«šanos šÄ·Ä«stÄ«ties no visiem grÄ“kiem. Vai valdošÄs aprindas maz ir ieinteresÄ“tas, lai tāpat darÄ«tu arÄ« pārÄ“jās?

Lai aizbāztu likumu robus, kas it kā šÄdu situāciju pieļāvuši, Saeimā sagatavoti grozÄ«jumi Publisko iepirkumu likumā. Taču, kā zināms, velns slÄ“pjas detaļās. Un, ja iepriekš dažādiem “dÄ«liem” bija atstātas vaļā vienas durtiņas, tagad tiek atvÄ“rtas citas.

Iepriekš ierobežojumi piedalÄ«ties publiskos iepirkumos likumā aprakstÄ«ti ar cietu formulÄ“jumu “tiesas spriedums, kas stājies spÄ“kā un kļuvis neapstrÄ«dams un nepārsÅ«dzams”. Tagad piedāvātais formulÄ“jums ir izplÅ«dis un tulkojams, kā vien patÄ«k – “pasÅ«tÄ«tāja rÄ«cÄ«bā ir informācija, ar kuru ir pierādāms”, ka pretendents ir grÄ“cÄ«gs.

Kas tā par informāciju? Ja tā ir pierādāma, kāpÄ“c netiek pierādÄ«ta? Ciemā runā? Konkurents teica? Kurš bÅ«s apveltÄ«ts ar pilnvarām pierādāmu, bet nepierādÄ«tu informāciju pasludināt par patiesÄ«bu, ja tā vairs nebÅ«s tiesa?

Korupcija nav iespÄ“jama bez ierÄ“dniecÄ«bas. Ja ierÄ“dni apgādā ar tādu iedarbÄ«gu ieroci kā dažādi traktÄ“jams likuma pants, vai tas ierobežo viņu lemt par labu savām personÄ«gajām vai sava politiskā jumta interesÄ“m? Vai gluži pretÄ“ji – paver jaunas iespÄ“jas? Ne vairs bÅ«vnieku, bet ierÄ“dņu kartelim.

Parlamentam bÅ«tu jāatsakās no subjektÄ«vu kritÄ“riju iestrādāšanas likumos, jo tādi duļķo Å«deni ne tikai bÅ«vniecÄ«bā, bet jebkurā saimnieciskas rosÄ«bas jomā.

Novērtē šo rakstu:

0
0