Menu
Pilnā versija

Skaidrojums netumsoņiem

Arturs PriedÄ«tis · 03.03.2016. · Komentāri (42)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielās Bandas lielākā slavenÄ«ba Sarkanmatainā TumsonÄ«ba 2016.gada 3.martā Latvijas tautu aplaimoja ar kārtÄ“jo tumsonÄ«bu. Internetā publicÄ“ja Saeimas Nacionālās drošÄ«bas komisijas priekšsÄ“dÄ“tāja krÄ“slam piestāvošu rakstdarbu.

Vienā no ziņu portāliem tas sākās šÄdi: „Solvita Ä€boltiņa: Gatavi sargāt Latvijas suverenitāti arÄ« informatÄ«vā un hibrÄ«dkara apstākļos. DrošÄ«bas situācija Eiropā pÄ“dÄ“jo divu gadu laikā ir bÅ«tiski mainÄ«jusies, un mÅ«su pienākums ir spÄ“t attiecÄ«gi reaģēt uz visdažādākajiem drošÄ«bas izaicinājumiem. MÅ«sdienās arvien retāk tiek izmantotas tiešas militāras operācijas, priekšroku dodot citām metodÄ“m, lai savas nacionālās intereses Ä«stenotu, iegÅ«stot ietekmi un kontroli pār citas valsts politiskajiem, sabiedriskajiem, ekonomiskajiem un militārajiem procesiem. Tiek izmantoti jauni mehānismi, kuru mÄ“rÄ·is ir ietekmÄ“t notiekošo citā valstÄ« un pārņemt faktisko kontroli pār to. Tiek izvÄ“rsts t.s. hibrÄ«dkarš un informatÄ«vais karš, kas var ietvert gan vardarbÄ«gu, gan nevardarbÄ«gu, gan atklātu, gan slÄ“ptu vÄ“ršanos pret valsts pamatinteresÄ“m – suverenitāti, neatkarÄ«bu, teritoriālo nedalāmÄ«bu, konstitucionālo iekārtu un valsts likumÄ«go varu.”

Kā parasti tumsonība ir adresēta tumsoņiem. Tumsonība ir liela. Bet vēl ne tik liela, lai nevērstos pret tumsonību un nepaskaidrotu tumsonības vismaz dažus piemērus.

TumsonÄ«ba atspoguļojās teikumā „Tiek izvÄ“rsts t.s. hibrÄ«dkarš un informatÄ«vais karš, kas var ietvert gan vardarbÄ«gu, gan nevardarbÄ«gu, gan atklātu, gan slÄ“ptu vÄ“ršanos pret valsts pamatinteresÄ“m – suverenitāti, neatkarÄ«bu, teritoriālo nedalāmÄ«bu, konstitucionālo iekārtu un valsts likumÄ«go varu”.

HibrÄ«dkarš ir stabils zinātniskais termins. To vairs neklājās lietot ar piebildi „t.s.”. Terminu ieteica ASV militārās stratÄ“Ä£ijas speciālisti XX gs. beigās, raksturojot „parastā kara” un „iregulārā kara” sintÄ“zi. Īpašu popularitāti speciālajā literatÅ«rā un medijos termins ieguva mÅ«su gadsimta sākumā sakarā ar vadāmā haosa operāciju milzÄ«gajiem panākumiem daudzās pasaules zemÄ“s. Vadāmā haosa operāciju panākumi bija ne tikai milzÄ«gi, bet arÄ« neredzÄ“ti vispusÄ«gi. TāpÄ“c terminu „vadāmais haoss” ātri izkonkurÄ“ja termins „hibrÄ«dkarš”, kas semantiski perspektÄ«vāk aptvÄ“r panākumu neredzÄ“to vispusÄ«bu.

Tumsoniski ir raksturots „informatÄ«vais karš”.

Pirmkārt, pareizi ir jāsaka „informācijas karš”. Svešvārds „informatÄ«vs” nozÄ«mÄ“ kaut ko tādu, kas satur, sniedz, savāc informāciju, kā arÄ« kaut ko tādu, kas ir bagāts ar informāciju un informÄ“jošs. Sarkanmatainās TumsonÄ«bas opusā sanāk, ka „informatÄ«vais karš” mÅ«s par kaut ko informÄ“.

Otrkārt, „informācijas karš” mÅ«sdienās arÄ« ir zinātnisks termins. Tas apzÄ«mÄ“ ļoti plaša rakstura darbÄ«bu, bet nekādā gadÄ«jumā ar šo terminu neapzÄ«mÄ“ „vardarbÄ«gu [..] vÄ“ršanos pret valsts pamatinteresÄ“m”, kā tumsoniski raksta dārgā Sarkanmatainā TumsonÄ«ba, tÄ“lojot kompetentu LR nacionālās drošÄ«bas priekšnieku.

Novērtē šo rakstu:

0
0