Simt eiro kabatÄ, Äetri simti izkusuÅ¡i
JÄnis Goldbergs, db.lv · 15.11.2024. · Komentāri (0)VidÄ“jÄ mÄjsaimniecÄ«ba LatvijÄ pÄ“c iecerÄ“to nodokļu izmaiņu apstiprinÄšanas tiks pie lieka simtnieka Ä£imenes budžetÄ, taÄu aplÄ“ses rÄda, ka nodevas un inflÄcija to aprÄ«s ÄetrkÄrtÄ«gi.
Lai gan tabula rÄda pieaugumu, realitÄte iezÄ«mÄ“jas pavisam cita
Pirms pusgada sarÄ“Ä·inÄjÄm, cik vidÄ“jÄ mÄjsaimniecÄ«ba samaksÄ nodokļos, un to izdarÄ«jÄm arÄ« tagad, ievÄ“rojot, kÄdas nodokļu izmaiņas iecerÄ“tas, un iznÄk, ka nodokļos bÅ«s jÄsamaksÄ 102,38 eiro mazÄk. Visos aprÄ“Ä·inos tiek izmantota tikai un vienÄ«gi 2023. gada vidÄ“jÄ alga un vidÄ“jÄ pensija.
VidÄ“jÄ Ä£imene valstÄ« mÅ«su izpratnÄ“ ir divi strÄdÄjošie – vecÄki, kuri saņem vidÄ“jo algu pÄ“c CentrÄlÄs statistikas pÄrvaldes 2023. gada datiem, divi pensionÄri (vecvecÄki), kuri saņem vidÄ“jo pensiju pÄ“c tÄ paša gada statistikas, un divi bÄ“rni, kuri tiek skaitÄ«ti kÄ apgÄdÄjamÄs personas. VÄ“rÄ Å†emam tikai lielÄkos nodokļus – pievienotÄs vÄ“rtÄ«bas nodokli (PVN), iedzÄ«votÄju ienÄkuma nodokli (IIN) un valsts sociÄlÄs apdrošinÄšanas obligÄtÄs iemaksas (VSAOI). NekÄdi citi nodokļi vai nodevas netiek ņemti vÄ“rÄ.
Nodokļu izmaiņas plusos
Bruto ienÄkumi vidÄ“jÄ mÄjsaimniecÄ«bÄ veidojas no divu vecÄku vidÄ“jÄm algÄm pirms nodokļu nomaksas, par pamatu ņemot 2023. gada oficiÄlo skaitli – 1537 eiro, kÄ arÄ« no vecvecÄku vidÄ“jÄm pensijÄm – 516,4 eiro katram pensionÄram. KopÄ tie ir 4106,8 eiro. ŠÄgada sÄkumÄ divi strÄdÄjošie nodokļos, ieskaitot arÄ« darba devÄ“ja sociÄlÄs iemaksas, samaksÄ 1458,44 eiro, bet divi pensionÄri kopÄ – 6,56 eiro.
ŠobrÄ«d, ievÄ“rojot gaidÄmÄs nodokļu izmaiņas un paliekot pie 2023. gada vidÄ“jiem ieņēmumiem, šie paši cilvÄ“ki kopÄ samaksÄs 1362,62 eiro. SecinÄjums – lÄ«dz ar gaidÄmajÄm nodokļu izmaiņÄm vidÄ“jÄ Ä£imene nodokļos samaksÄs par 102,38 eiro mazÄk jeb, izdalot uz sešiem Ä£imenes locekļiem, – 17,06 eiro.
PašvaldÄ«bas zaudÄ“s miljonus
NejautÄjot, ko Ä«sti šajÄ nodokļu šarÄdÄ“ iegÅ«st mÄjsaimniecÄ«bas, ir acÄ«mredzami, ka pašreizÄ“jÄ nodokļu korekcija, kas lielÄ mÄ“rÄ skar vairumu Ä£imeņu, ietekmÄ“s pašvaldÄ«bas, kurÄs iedzÄ«votÄji saņem vidÄ“jÄs algas vai arÄ« par vidÄ“jo mazÄku algu. Proti, lielÄkÄ ietekme vidÄ“jÄs mÄjsaimniecÄ«bas ieguvumam – aptuveni 17 eiro uz cilvÄ“ku – ir neapliekamÄ minimuma palielinÄšanai kÄ strÄdÄjošajiem, tÄ pensionÄriem.
Lauvas tiesu no IIN saņem pašvaldÄ«bas, un, pieņemot, ka akurÄt visi strÄdÄjošie LatvijÄ ir vidÄ“jie cilvÄ“ki, tad 17 eiro bÅ«tu jÄparedz aptuveni 800 tÅ«kstošiem strÄdÄjošo, un, ievÄ“rojot to daļu, ko saņem pašvaldÄ«bas, iegÅ«sim, ka tÄs saņems par vismaz 10 miljoniem eiro mazÄk nekÄ iepriekš. PatiesÄ«bÄ zaudÄ“jumu apmÄ“rs pašvaldÄ«bÄm bÅ«s lielÄks, jo 2024. gada vidÄ“jÄ alga, visticamÄk, sasniegs 1700 eiro.
InflÄcija noÄ“d ar uzviju
Valsts sagÄdÄto patÄ«kamo pÄrsteigumu 17 eiro apmÄ“rÄ uz katru vidÄ“jÄs mÄjsaimniecÄ«bas locekli ir jÄspÄ“j mÄ“rÄ«t. Cik tad patiesÄ«bÄ daudz iegÅ«stam un kÄ to novÄ“rtÄ“t?
PirmkÄrt, jÄņem vÄ“rÄ, ka pÄ“rn inflÄcija vÄ“l aizvien sasniedza teju 10%, bet kopš 2022. gada algu inflÄcija bija niecÄ«ga, proti, mazÄka par 10%. IevÄ“rojot, ka 2022. gada preÄu un pakalpojumu inflÄcija pÄrsniedza 20%, iegÅ«sim, ka šis ir lielums, par kuru vajadzÄ“tu pieaugt algÄm no 2023. gada, ja neņemam vÄ“rÄ 2024. gada inflÄciju vispÄr.
Ja 2023. gada vidÄ“jo algu reizina ar 1,2, iegÅ«sim, ka vidÄ“jai algai vajadzÄ“tu bÅ«t 1827 eiro, bet realitÄtÄ“ 2024. gada beigÄs tÄ, visticamÄk, nepÄrsniegs 1700 eiro. ŠÄgada 2. ceturksnÄ« vidÄ“jÄ alga bija 1671 eiro un pÄ“c pieauguma tempa nav paredzama ļoti strauja izaugsme. ĪsumÄ – katrs vidÄ“jÄs Ä£imenes strÄdÄjošais pirktspÄ“jÄ 2025. gada sÄkumÄ caurmÄ“rÄ aizvien paspÄ“lÄ“s aptuveni 100 eiro pret 2023. gadu, ja ievÄ“rojam, ka strÄdÄjošÄ vidÄ“jÄ prognozÄ“tÄ alga ir 1700 eiro, bet pensija – 576 eiro. Ja palielinÄm 2023. gada lielumus par 20%, tad strÄdÄjošie pirktspÄ“jÄ zaudÄ“ vismaz 144, bet pensionÄri – 43 eiro.
RezultÄ“joši – valsts dÄvana vidÄ“jai Ä£imenei ir aptuveni 100 eiro, bet pirktspÄ“jas kritums – aptuveni 400 eiro. TÄtad viens no mÄ“rÄ«juma rezultÄtiem ir – valsts kompensÄ“ 25% no pirktspÄ“jas krituma katrÄ vidÄ“jÄ Ä£imenÄ“, kas noteikti ir labÄk nekÄ nekas, bet tajÄ pašÄ laikÄ 75% no šÄ« trÅ«kuma paliek Ä£imeņu budžetos.
Gan nodokļi, gan nodevas
Valsts ar vienu roku dod, bet ar otru ņem – tÄ ir sen zinÄma patiesÄ«ba. Jebkuri ieņēmumi pÄ“c nodokļu nomaksas Ä£imenes budžetÄ tiek tÄ“rÄ“ti preÄu un pakalpojumu iegÄdei, kur neizbÄ“gami tiks nomaksÄts PVN. TurklÄt ir vesela virkne papildu nodevu, kas nav nodokļi. PiemÄ“ram, tÄdas institÅ«cijas kÄ CSDD pakalpojumu maksas var palielinÄt pÄ“c sirds patikas. SavukÄrt PMLP maksu par pases maiņu var palielinÄt, prasot apstiprinÄjumu valdÄ«bai.
KopumÄ dažÄdu ļoti nepieciešamu maksÄjumu lielums var bÅ«tiski mainÄ«ties jau no 2025. gada, bet aplÄ“st to attiecÄ«bu pret vidÄ“jÄs mÄjsaimniecÄ«bas šÄbrīža ieguvumu 100 eiro mÄ“nesÄ« ir samÄ“rÄ grÅ«ti, jo vairums nodevu palielinÄjumu kļūs zinÄmi tikai jaunajÄ gadÄ. Ar samÄ“rÄ augstu ticamÄ«bu var teikt, ka dažÄdu maksÄjumu pieaugums par valsts iestÄžu un institÅ«ciju pakalpojumiem var veidot vismaz 20%, bet atsevišÄ·os gadÄ«jumos – pat vairÄkas reizes pÄrsniegt pašreizÄ“jÄs cenas.
KopÄ“jÄ masa nemazinÄs
Labi zinÄms, ka patiesÄ«bÄ neviena nodokļu reforma kopÄ“jo plÄnoto nodokļu ieņēmumu masu nemazina. TÄdas nodokļu reformas vÄ“l nav notikušas, ja atskaitÄm tos gadÄ«jumus, kad jau iepriekš atrunÄts nodokļu palielinÄjums uz laiku, kas vÄ“lÄk tiek samazinÄts lÄ«dz iepriekšÄ“jam lÄ«menim.
PiemÄ“ram, pÄ“c 2008. gada finanšu krÄ«zes PVN tika palielinÄts un pÄ“c tam atgriezÄs 21% lÄ«menÄ«. Visas pÄrÄ“jÄs nodokļu izmaiņas, kuras arÄ« var saukt par reformÄm, notikušas ar mÄ“rÄ·i palielinÄt valsts nodokļu ieņēmumus. ArÄ« pašreizÄ“jo nodokļu izmaiņu mÄ“rÄ·is ir šÄds, tikai ar sapratni, ka no mazajÄm algÄm, par kÄdÄm var saukt arÄ« mÅ«su vidÄ“jo algu, ja to skatÄm uz kopÄ“jÄ Eiropas SavienÄ«bas fona, Ä«sti nav, ko paņemt.
Nodokļu pieaugums skar personas, kuru ieņēmumi pÄrsniedz noteiktu slieksni, un tad arÄ« ir runa par pieaugumu. PÄrÄ“jos gadÄ«jumos valsts samierinÄs ar apgrozÄ«juma nodokļiem un nodevÄm, kas katru neizbÄ“gami piemeklÄ“. Proti, tieši strÄdÄjošais sociÄlÄs piramÄ«das apakšÄ, kas iegÅ«st nodokļu atvieglojumu, gala iznÄkumÄ bÅ«s tas, kurš apmaksÄ visas piramÄ«das papildu izmaksas, kas tiks iekļautas izmaksu pieaugumu tÄmÄ“s vai uzcenojumos.
Valsts gadÄ«jumÄ tas izpaudÄ«sies kÄ cenrÄžu palielinÄšana par pakalpojumiem, bet privÄtajÄ sektorÄ kÄ preÄu un pakalpojumu cenu pielikums. Ticami, ka viens no šÄdiem stimuliem bÅ«s akcÄ«zes nodokļa degvielai celšana, kas radÄ«s domino efektu.
AtrisinÄjums – kÄds tas ir?
MÅ«su valsts nomokÄs ar papildu ieņēmumu meklÄ“šanu un, kÄ ierasts, to iesÄk ar nodokļu masas palielinÄjuma plÄnošanu esošajÄ aprÄ“Ä·inu tabulÄ. VienkÄrši sakot, mums ir iekšzemes kopprodukts (IKP), un mÄ“s gribam 33% nodokļos. TÄda tendence ir jau kopš MÄra KuÄinska valdÄ«bas laikiem, un neviens šo mÄ“rÄ·i nav atcÄ“lis. Var vÄ“lÄ“ties kÄ DÄnijÄ pusi no IKP iekasÄ“t nodokļos un pat sasniegt šo mÄ“rÄ·i, tomÄ“r jautÄjums ir – cik no šÄ«s naudas, ko valsts iekasÄ“, nonÄk atpakaļ ekonomikÄ un ko tas dod?
Ja valsts atbalsts vairo iedzÄ«votÄju labklÄjÄ«bu, mazina nevienlÄ«dzÄ«bu, palielina mobilitÄti un iespÄ“jas pielÄgoties darba tirgum, tad tie ir labi iztÄ“rÄ“ti nodokļi. Ja iegÅ«stam arvien sliktÄku izglÄ«tÄ«bu, vÄjÄku mobilitÄti, mazÄk uzņēmumu, kas spÄ“j maksÄt konkurÄ“tspÄ“jÄ«gas algas, kaut kas nav labi un nodokļus palielinÄt nav gudri. Pirms prasÄ«t vairÄk, jÄsaprot, vai tas dos kÄdu labumu sabiedrÄ«bai, kas nodokļus maksÄ. JautÄjums nav, vai korupcijas kontrole kļūs vÄ“l stiprÄka, vai valstij bÅ«s vÄ“l raženÄki uzņēmumu vadÄ«tÄji, vai kÄds ticÄ“s valsts medijiem, bet primÄri – vai nodokļu maksÄtÄji kļūs konkurÄ“tspÄ“jÄ«gÄki un vairÄk pelnÄ«s? Tikai šÄdÄ gadÄ«jumÄ nodokļu masa pieaugs.
Atbilde uz šo jautÄjumu daudzos gadÄ«jumos nav pozitÄ«va. Valsts nodokļu ieņēmumu pamats ir komercsektora daļÄ, kas ražo eksportpreci. Viss cits ir iekšÄ“ja naudas cirkulÄcija un aktÄ«vas darbÄ«bas imitÄcija. Kuram rÅ«p, ka 2025. gada sÄkumÄ vidÄ“jÄ alga bÅ«s vismaz 1843 eiro, nevis tikai 1700+? Vismaz eksportÄ“tÄju vidÅ«.
KÄdas bÅ«s valsts investÄ«cijas, lai algas panÄktu inflÄciju un mÄ“s gadu no gada netaptu trÅ«cÄ«gÄki? Kuram tas rÅ«p?