SeksuÄlo attiecÄ«bu svÄrsts. Tuvojamies vÄ«rieÅ¡u ierobežoÅ¡anas ekstrÄ“mam
Bens Latkovskis, NeatkarÄ«gÄ · 28.03.2024. · Komentāri (0)Tieslietu ministre Inese LÄ«biņa-Egnere ir rosinÄjusi noteikt kriminÄlatbildÄ«bu par seksuÄlu uzmÄkšanos. “SeksuÄlÄ uzmÄkšanÄs ir cilvÄ“ka cieņas aizskaršana. TÄ aptver dažÄdas formas – tÄ var bÅ«t gan verbÄla, gan neverbÄla, gan fiziska seksuÄlÄ uzvedÄ«ba, tÄ var tikt Ä«stenota, izmantojot dažÄdus saziņas kanÄlus, tostarp digitÄlo vidi,” minÄ“ts ministrijas izplatÄ«tajÄ skaidrojumÄ.
LÄ«biņas-Egneres ierosinÄjums sabiedrÄ«bÄ izpelnÄ«jies pretrunÄ«gu reakciju. Vieni to atbalsta, sakot - jau sen bija laiks. Cik ilgi var šo uzmÄkšanos pieciest, kamÄ“r otri par to neslÄ“pti ņirgÄjas, norÄdot, ka drÄ«z jau paskatÄ«ties uz sievieti nedrÄ«kstÄ“s, jo šÄdu skatienu varÄ“s uzskatÄ«t kÄ uzmÄkšanos.
Pirms izvÄ“rtÄ“jam abus šos galÄ“jos redzÄ“jumus, uzreiz jÄpasaka, ka pati seksuÄlÄs uzmÄkšanÄs problÄ“ma nenoliedzami pastÄv. TÄ var bÅ«t pat ļoti nepatÄ«kama un atsevišÄ·os gadÄ«jumos kritiski nepatÄ«kama. TajÄ pašÄ laikÄ šis ir vitÄli svarÄ«gs sociÄls jautÄjums, kura risinÄšanÄ var viegli aizrauties, nonÄkt galÄ“jÄ«bÄs un beigu beigÄs iebraukt grÄvÄ«.
Å…emsim kaut vai to pašu paskatÄ«šanos. ŠÄ« paskatÄ«šanÄs var patiešÄm bÅ«t atklÄti neÄ·Ä«tra, otru pusi aizskaroša un pat stipri nepatÄ«kama. TajÄ pašÄ laikÄ, reglamentÄ“jot šo paskatÄ«šanos, tuvojamies totalitÄrÄm sabiedrÄ«bÄm, kur katrs solis, katrs vÄrds, katra kustÄ«ba rÅ«pÄ«gi jÄapdomÄ, jo tas var aizskar kÄda cieņu, kÄda autoritÄti, kÄdu svÄ“to rakstu rindu. KriminÄlatbildÄ«bas lÄ«menÄ«. Vai tiešÄm to vÄ“lamies?
ŠajÄ lietÄ ir vÄ“l kÄda ÄrkÄrtÄ«gi bÅ«tiska, tÄ«ri subjektÄ«va nianse. Pati uzmÄkšanÄs konstatÄcija ir pilnÄ«bÄ atkarÄ«ga no tÄ, kÄda ir sievietes attieksme pret konkrÄ“to “varmÄku”. Kad runÄ par seksuÄlu uzmÄkšanos, tad sievietes ar to saprot nevÄ“lamu uzmÄkšanos. Ja vÄ«rietis sievietei patÄ«k, tad viņa uzmanÄ«bas izrÄdÄ«šana pat ar klajiem uzmÄkšanÄs elementiem neizraisa iebildumus. Šis potenciÄlÄ noziedzÄ«gÄ nodarÄ«juma (ja tiek pieņemts LÄ«biņas-Egneres priekšlikums) subjektÄ«vais vÄ“rtÄ“jums rada visas sekojošÄs neskaidrÄ«bas un iespÄ“jamos riskus. SabiedrÄ«ba tomÄ“r sastÄv ne tikai no sievietÄ“m. Ir arÄ« otra puse - vÄ«rieši. ArÄ« viņu intereses jÄņem vÄ“rÄ.
VÄ«riešu dzÄ«ve tikai šÄ·ietami vieglÄka
Te parÄdÄs divas problÄ“mas no vÄ«riešu puses. VÄ«rietis jau nevar apriori zinÄt, vai viņš tai sievietei patÄ«k vai ne. TurklÄt, kÄ liecina dzÄ«ves prakse, nav nemaz tik reti gadÄ«jumi, kad sievietei vÄ«rietis sÄkumÄ nemaz nepatÄ«k, bet, iepazÄ«stot tuvÄk un novÄ“rtÄ“jot vÄ«rieša uzdrÄ«kstÄ“šanos un neatlaidÄ«bu (kas ir atzÄ«tas vÄ«rišÄ·Ä«bas pazÄ«mes), sievietei viņš iepatÄ«kas.
Otra problÄ“ma ir, ka šÄdÄ veidÄ tiek ÄrkÄrtÄ«gi smagÄ stÄvoklÄ« nostÄdÄ«ti tie vÄ«rieši, kuriem jau tÄ dažÄdu iemeslu dēļ (visbiežÄk fiziskas mazpievilcÄ«bas vai pÄrmÄ“rÄ«gas kautrÄ«bas dēļ) ir grÅ«ti veidot kontaktus ar sievietÄ“m. Viņi jau tÄ jÅ«tas nedroši, bet, sabiedrÄ«bÄ pasludinot šo uzdrošinÄšanos par sociÄli nevÄ“lamu, viņi jutÄ«sies vÄ“l depresÄ«vÄk ar visÄm no tÄ izrietošajÄm sekÄm. NeaizmirsÄ«sim, ka vÄ«riešu pašnÄvÄ«bu skaits LatvijÄ sešas reizes (atsevišÄ·Äs vecuma grupÄs vÄ“l vairÄk) pÄrsniedz sieviešu pašnÄvÄ«bu skaitu. LielÄkoties tieši problÄ“mu dēļ ar pretÄ“jo dzimumu.
Esmu daudz ar sievietÄ“m runÄjis par šiem jautÄjumiem un varu teikt: absolÅ«ti lielÄkÄ daļa sieviešu pat nenojauš, cik vÄ«riešiem (Ä«paši jaunÄ«bÄ) grÅ«ti sievieti uzrunÄt, sadÅ«šoties uzaicinÄt viņu uz deju, pateikt kÄdu komplimentu vai pat izrÄdÄ«t simpÄtijas. Tie vÄ«rieši, kuriem šÄdu “kompleksu” nav, kuri ar sievietÄ“m prot “brÄ«vi apieties”, ir burtiski uz izÄ·eršanu.
Lai arÄ« vairums mÅ«sdienu sieviešu ir svÄ“ti pÄrliecinÄtas, ka vÄ«riešiem ir vieglÄka dzÄ«ve un tÄda tÄ viņiem ir bijusi vienmÄ“r (patriarhÄlÄ sabiedrÄ«ba gadu tÅ«kstošiem esot sievietes apspiedusi), fakti par to neliecina.
Par pašnÄvÄ«bu skaitu jau minÄ“ju. DzÄ«ves ilgums vÄ«riešiem gandrÄ«z visur ir ievÄ“rojami Ä«sÄks. Vismaz Rietumu kultÅ«rÄ. Cilšu karu laikos ieņemtajÄs apmetnÄ“s vÄ«riešu kÄrtas pÄrstÄvjus nogalinÄja visus bez izņēmuma. ArÄ« pati karošana bija vÄ«riešu “ekskluzÄ«va privilÄ“Ä£ija”. Ikdienas kautiņi skolÄ, pagalmÄ, zaļumballÄ“s, kur nepieciešams sevi pierÄdÄ«t. Cehos un šahtÄs pirms simt un vairÄk gadiem pa 12 stundÄm dienÄ strÄdÄja tieši vÄ«rieši. MÅ«sdienÄs vÄ«riešiem tiešÄm daudzas agrÄkÄs grÅ«tÄ«bas atkritušas, taÄu ne tÄs, kas saistÄ«tas ar seksuÄlajÄm attiecÄ«bÄm, jo “pÄ“dÄ“jais vÄrds” – ielaisties ar vÄ«rieti vai ne – joprojÄm pieder sievietÄ“m.
Aplidošanas procesÄ sieviete testÄ“ vÄ«rieti
Atgriežoties pie LÄ«biņas-Egneres priekšlikuma, svarÄ«gi ir neieslÄ«gt atsevišÄ·os ekstrÄ“mos gadÄ«jumos: kÄ tagad varÄ“s iepazÄ«ties? Vai bÅ«s iepriekš jÄaizpilda anketa, pie notÄra jÄapliecina savstarpÄ“ja piekrišana? SvarÄ«gi ir runÄt pÄ“c bÅ«tÄ«bas, jo rakstÄ«tÄ un vÄ“l jo vairÄk nerakstÄ«tÄ attiecÄ«bu reglamentÄcija starp dzimumiem nosaka jebkuras sabiedrÄ«bas ilgtermiņa perspektÄ«vas.
Kaut vai tÄ iemesla dēļ, ka tieši šÄdÄs attiecÄ«bÄs rodas jauni sabiedrÄ«bas locekļi (dzimst bÄ“rni), kuri turpina šÄ« sociuma pastÄvÄ“šanu. NeapzinÄtÄ lÄ«menÄ« to visi saprot, tÄpÄ“c jebkuri ar Ä£imenes un seksuÄlo uzvedÄ«bu saistÄ«ti jautÄjumi vienmÄ“r tiek uztverti Ä«paši jÅ«tÄ«gi. LÄ«dz ar to, izvÄ“rtÄ“jot dažÄdus priekšlikumus šajÄ sfÄ“rÄ, svarÄ«gi apzinÄties bÄzes principus.
Lai kÄ radikÄlais “progresisms” censtos noliegt dzimumu atšÄ·irÄ«bas un to binÄro dalÄ«jumu, dabu neapmÄnÄ«si. BÄ“rni dzimst tikai sievietÄ“m. Sievietes ieguldÄ«jums bÄ“rna piedzimšanÄ ir nesalÄ«dzinÄms ar vÄ«rieša ieguldÄ«jumu, kas arÄ« nosaka visas vÄ«riešu un sieviešu psiholoÄ£iskÄs atšÄ·irÄ«bas. Pati daba liek sievietei bÅ«t ievÄ“rojami atbildÄ«gÄkai attiecÄ«bu veidošanas jautÄjumos. Neielaisties paviršÄs attiecÄ«bÄs ar kuru katru (kÄ tas bieži gadÄs homoseksuÄlu attiecÄ«bu gadÄ«jumos). Kontracepcijas izgudrošana daudz ko ir izmainÄ«jusi, bet tÄ nespÄ“j atcelt Ä£enÄ“tiski ieprogrammÄ“to.
DabÄ visam ir sava jÄ“ga. ArÄ« aplidošanas procesam ar tÄ sÄkotnÄ“jÄs atraidÄ«šanas spÄ“li. Sieviete neapzinÄti testÄ“, cik nopietna ir vÄ«rieša interese, cik viņš neatlaidÄ«gs, izlÄ“mÄ«gs, drosmÄ«gs, uzņēmÄ«gs, noturÄ«gs savÄs jÅ«tÄs, jo sievietei vÄ«rieša psiholoÄ£iskÄ vÄ«rišÄ·Ä«ba ir daudz svarÄ«gÄka nekÄ tÄ«ri fiziskÄ pievilcÄ«ba (skaistums), kuram varbÅ«t ir izšÄ·iroša nozÄ«me pirmajÄ brÄ«dÄ«, bet ne veidojot kopÄ«gu Ä£imeni. Var, protams, šo aplidošanas procesu reglamentÄ“t, racionalizÄ“t un noņemt tam romantiskÄs neskaidrÄ«bas, nenoteiktÄ«bas oreolu. JautÄjums: vai to vajag un ko tas dos?
Dzimumu uzvedības mode ir mainīga
JÄatzÄ«mÄ“, ka skatÄ«jums uz šiem dzimumu attiecÄ«bu jautÄjumiem ir dinamisks un strauji mainÄs. VÄ“l pavisam nesen, ap gadsimtu miju, populÄra bija ideja par sieviešu seksualitÄtes uzsvÄ“ršanas arhaisko, no patriarhÄlÄs pagÄtnes mantoto dabu. Tika skandÄ“ts sauklis: sieviete nav gaļa, un svarÄ«gÄkÄs ir viņas cilvÄ“ciskÄs Ä«pašÄ«bas, nevis plika seksuÄlÄ pievilcÄ«ba. Tika nonievÄta uzkrÄ«toša kosmÄ“tika, kurpes uz papēžiem, minisvÄrki, dekoltÄ“ un citas seksualitÄti akcentÄ“jošas lietas.
2004. gadÄ, aizbraucot uz Briseli, acÄ«s dÅ«rÄs turienes “neglÄ«tÄs” sievietes, iepretim RÄ«gas “skaistulÄ“m”. TaÄu burtiski dažos gados situÄcija radikÄli mainÄ«jÄs. ZinÄtÄji saka, ka, pateicoties ES paplašinÄšanai un Austrumeiropas sieviešu ienÄkšanai RietumeiropÄ. BÅ«t seksuÄlai atkal nÄca modÄ“. Vienlaikus pastiprinoties vÄ«riešu ierobežojumiem attiecÄ«bÄs pret sievietÄ“m.
JÄatzÄ«st, ka šim procesam ir sava dabiskÄ jÄ“ga. TÄdÄ veidÄ tiek papildus atsijÄti no sugas turpinÄšanas viedokļa nevÄ“rtÄ«gie vÄ«riešu kÄrtas indivÄ«di. VienmÄ“r jÄatceras, ka no demogrÄfiskÄ viedokļa vÄ«riešu skaitam populÄcijÄ absolÅ«ti nav nekÄdas nozÄ«mes. BÄ“rni dzimst tikai sievietÄ“m, bet viens vÄ«rietis var apaugļot kaut tÅ«kstoš sieviešu. Lai nerastos pÄrpratumi, šeit mÄ“s runÄjam tikai par šauri demogrÄfisko (sugas turpinÄšanas) aspektu.
NormÄli dabÄ (mežÄ, savannÄ, džungļos) ne vairÄk kÄ 20% lÄ«dz 40% dzÄ«vnieku tÄ“viņu tiek pie pÄrošanÄs. LielÄkÄ daļa tÄ“viņu visu savu dzÄ«vi pavada bez seksuÄlÄ kontakta. CilvÄ“ku monogÄmija ir milzÄ«ga priekšrocÄ«ba tieši vÄ«riešiem, jo, pateicoties tieši tai, 60% “nekam nederÄ«go” vÄ«riešu tiek pie savÄm otrajÄm pusÄ«tÄ“m. AptaujÄjot jebkuras vidusskolas skolnieces, viņas pateiks: mums klasÄ“ ir trÄ«s Äetri normÄli Äaļi, pÄrÄ“jie ir nekÄdi. No tÄ arÄ« ceļas izplatÄ«tie stÄsti par sieviešu skaita pÄrÄkumu pÄr vÄ«riešiem, lai gan vecuma grupÄs lÄ«dz 50 gadiem ir tieši pretÄ“ji.
Å…emot vÄ“rÄ cilvÄ“ces attÄ«stÄ«bas svÄrsta principu, šobrÄ«d apskatÄmajÄ jautÄjumÄ tuvojamies vÄ«riešu seksuÄlÄs ierobežošanas ekstrÄ“mam. Sievietes var staigÄt un parÄdÄ«ties publiskÄs vietÄs gandrÄ«z vai kailas, viņas var savus sievišÄ·Ä«gos jaukumus izaicinoši bÄzt vÄ«rietim burtiski degunÄ, bet viņam jÄvaldÄs, jÄspÄ“j turÄ“t grožos visus savus instinktus un sava seksuÄlÄ iekÄre jÄslÄ“pj, kÄ to 2004. gadÄ, pÄ“c tÄ laika feminisma vadlÄ«nijÄm, darÄ«ja Briseles sievietes.
KÄ jau minÄ“ju, šÄ«s centrÄlÄs “vadlÄ«nijas” mainÄs ļoti strauji. Tas arÄ« saprotami, jo seksuÄlajiem jautÄjumiem ir ÄrkÄrtÄ«gi svarÄ«ga nozÄ«me cilvÄ“ku dzÄ«vÄ“. IespÄ“jams, pat vissvarÄ«gÄkÄ, lai gan šodienas “vadlÄ«nijas” to noliedz.
Neticu voluntÄriem šo jautÄjumu risinÄjumiem. SabiedrÄ«ba pati, eksperimentÄ“jot un izdzÄ«vojot dažÄdus modeļus, nonÄks pie sev labvÄ“lÄ«gÄkÄ risinÄjuma, kurš nekad nebÅ«s galÄ«gs. KustÄ«ba, attÄ«stÄ«ba vai gÄjiens pa apli nekad nebeigsies. TÄpÄ“c nevajadzÄ“tu pieņemt pÄrsteidzÄ«gus grozÄ«jumus likumdošanÄ.
Mums jau ir pietiekami stingri likumi pret fizisku seksuÄlo vardarbÄ«bu, bet, kas attiecas uz “cieņas aizskÄrumiem”, tad ar to sabiedrÄ«ba labi tiek galÄ pati. Ar saviem nerakstÄ«tiem likumiem. Kaut vai nupat izskanÄ“jušais MÅ«zikas akadÄ“mijas skandÄls ir ienesis bÅ«tiskas korekcijas studentu un pasniedzÄ“ju (un ne tikai viņu) attiecÄ«bÄs, lai katra puse saprastu, ko tÄ drÄ«kst un ko nedrÄ«kst atļauties. DzÄ«ve pati visu noliek savÄs vietÄs, tÄpÄ“c piegružot likumdošanu ar pÄrlieku sÄ«kmanÄ«bu nav tÄ vÄ“lamÄkÄ prakse.