Rokas nost no mÅ«su LatvijÄ gÅ«tÄs peļņas, tÄ vajadzÄ«ga dividendÄ“m mÅ«su skandinÄvu akcionÄriem
Dainis GaÅ¡puitis, SEB banka · 03.09.2023. · Komentāri (0)Viedokļi par un ap banku darbÄ«bu, kas pÄ“dÄ“jo mÄ“nešu laikÄ uzvirmojuši, rada ilÅ«ziju, ka banka ir kÄ liela mÄja, kas piestÅ«Ä·Ä“ta ar naudu. SavtÄ«ga, jo negrib dalÄ«ties ar citiem, tÄpÄ“c jÄuzliek par pienÄkumu atvÄ“rt logus un durvis, lai daļa no bagÄtÄ«bÄm tiktu arÄ« citiem. ŠÄds priekšstats izslÄ“dz racionÄlu diskusiju par banku lomu ekonomikÄ un sabiedrÄ«bÄ, jo no šÄ«s ainas ir izgaisis nozÄ«mÄ«gs aspekts - bankas naudu aizņemas, lai to izsniegtu tÄlÄk.
Naudas aizdošana (kredÄ«ti) ir cieši saistÄ«ta ar šo aizņemšanos, jo publiski piesauktÄs "savas naudas" (pašu kapitÄls) apjoms banku bilancÄ“ ir neliela daļa, bet paļauties tikai uz noguldÄ«tÄju lÄ«dzekļiem ne vienmÄ“r iespÄ“jams. Šo nosacÄ«jumu dēļ ne viena vien banka arÄ« LatvijÄ ir nonÄkusi bankrota priekšÄ. TÄdēļ daži aspekti par banku darbÄ«bu, lai veidotu pilnÄ«gÄku izpratni par finanšu sektoru, lieti noderÄ“s.
StÄsts par Ä«so un garo naudu: arÄ« bankÄm jÄaizņemas
Banku biznesÄ izaicinošÄkais uzdevums ir sabalansÄ“t piesaistÄ«tÄs naudas un kredÄ«tos izsniegtÄs naudas termiņus. TÄtad, lai izsniegtu hipotekÄro kredÄ«tu, piemÄ“ram, uz 25 gadiem, bankai ar savu naudu nepietiek, jo pašu kapitÄls ir vidÄ“ji 10% no kopÄ“jÄs bilances. Tas nozÄ«mÄ“, ka bankai ir jÄpiesaista papildu finansÄ“jums. IespÄ“jamie finansÄ“juma avoti ir klientu noguldÄ«jumi, kuri mÄ“dz bÅ«t nepastÄvÄ«gi. TÄ, piemÄ“ram, norÄ“Ä·inu kontos esošos lÄ«dzekļus klients jebkurÄ brÄ«dÄ« var aizskaitÄ«t prom. ArÄ« krÄjkontos esošÄ nauda klientam ir pieejama dažu dienu laikÄ. Nedaudz stabilÄks finansÄ“jums ir termiņdepozÄ«ti, taÄu to termiņi parasti ir no 3 mÄ“nešiem lÄ«dz 3 gadiem.
TÄdēļ, lai piesaistÄ«tu finansÄ“jumu, bankas izmanto arÄ« finanšu tirgus, piemÄ“ram, emitÄ“jot obligÄcijas, vai sindicÄ“tos kredÄ«tus, kas ir vairÄku banku (grupas) aizdevums. Šie resursi parasti ir uz termiņu lÄ«dz 5 gadiem, maksimÄli - uz 10 gadiem. BankÄm ir iespÄ“ja aizņemties naudu arÄ« no CentrÄlÄs bankas dažÄdu programmu (2020 un 2021.gadÄ) ietvaros uz termiņu lÄ«dz 3 gadiem. TaÄu ne visas bankas tÄs izmanto, un arÄ« šÄ« ir „Ä«sÄ” nauda, un tÄs izmantošana ilgtermiņa hipotekÄro kredÄ«tu finansÄ“šanai ietver tÄdus pašus riskus, tostarp neziņu par to, vai lÄ«dzÄ«gas programmas bÅ«s arÄ« nÄkotnÄ“.
VÄ“l pie finansÄ“juma var tikt, piesaistot to no "mÄtes bankas", kas arÄ« nav bez maksas. Parasti banka par aizņēmumu maksÄ Euribor likmi un riska uzcenojumu, bet var bÅ«t arÄ« fiksÄ“tas likmes aizņēmumi. IespÄ“ja ir arÄ« aizņēmumi starpbanku tirgÅ«, proti, no citÄm bankÄm un finanšu iestÄdÄ“m. ŠÄ«s aizņemtÄs naudas cena var atšÄ·irties. TÄdēļ kÄ atskaiti izmanto Euribor likmi.
Euribor atspoguļo cenu, par kÄdu Eiropas bankas viena otrai aizdod naudu ar termiņu lÄ«dz 12 mÄ“nešiem. Likmi aprÄ“Ä·ina, balstoties 19 banku darÄ«jumu datos - tÄs ir bankas ar lielÄko darÄ«jumu apjomu eirozonas naudas tirgos. Eiropas Komisija 2016.gadÄ ir pasludinÄjusi Euribor par kritisku etalonu, jo tam ir sistÄ“miska nozÄ«me finanšu stabilitÄtei. SaskaÅ†Ä ar aprÄ“Ä·iniem kopÄ“jÄ finanšu instrumentu un lÄ«gumu summa, kas izmanto Euribor kÄ atsauci, pÄrsniedz 100 triljonus eiro.
TÄdēļ Euribor ir atzÄ«ts par visnozÄ«mÄ«gÄko atskaites punktu Eiropas naudas tirgÅ«. VÄ“l bankas var izmantot citas iespÄ“jas, piemÄ“ram, ilgtermiņa tirgus likmes (Interest Rate Swap), bet tad kredÄ«ti bÅ«tu dÄrgÄki, jo šÄ«s likmes caurmÄ“rÄ ir augstÄkas. Citiem vÄrdiem, bankai nepÄrtraukti jÄvada piesaistÄ«tÄ finansÄ“juma avoti un izmaksas, lai spÄ“tu nodrošinÄt ne tikai kredÄ«tu plÅ«smu, bet arÄ« savu darbÄ«bu.
Ar noguldījumiem vien nepietiek
Uz banku klientu kontos esošo naudu aizdevumu izsniegšanÄ nevar paļauties, jo gan krÄjkontos, gan norÄ“Ä·inu kontos esošÄ nauda var tikt izņemta ļoti Ä«sÄ laikÄ. Lai arÄ« šÄ« nauda tiek izmantota kreditÄ“šanÄ, tas ietver lielu risku, un nav vÄ“lams atkÄrtot kÄdu no Latvijas finanšu sistÄ“mas bÄ“dÄ«gÄkajÄm pieredzÄ“m. Te jÄatgÄdina par Parex bankas sabrukumu, kura pamatÄ bija neatbilstÄ«bas aizdotÄs un piesaistÄ«tÄs naudas termiņos un apjomÄ.
Šis gadÄ«jums parÄda to, kas notiek, ja naudu sindicÄ“tÄ kredÄ«ta veidÄ aizņemas uz salÄ«dzinoši Ä«su termiņu, bet hipotekÄrie kredÄ«ti ir izsniegti uz ilgÄku termiņu. PienÄk brÄ«dis, kad bankai jÄatdod aizņēmums, taÄu klienti ar jauniem noguldÄ«jumiem uz banku nesteidzas. Bankas tad var piedÄvÄt augstas procentu likmes, kas "sliktos laikos" var raisÄ«t aizdomas, nevis uzticÄ“šanos. ŠÄdas problÄ“mas banku sektorÄ rada nopietnus riskus ekonomikai un diskusija par t.s. virspeļņas nodokli šÄdos apstÄkļos izskatÄ«tos pÄ“c pÄrpratuma. Valsts ilgtermiņa interesÄ“s ir stabilas un nosvÄ“rtas bankas.
JÄrÄ“Ä·inÄs ar ekonomikas cikliskumu
BankÄm ir jÄrÄ“Ä·inÄs ar to, ka ekonomika attÄ«stÄs cikliski - augšupejas brīžos cilvÄ“ki labprÄt nogulda naudu, izmanto dažÄdus finanšu instrumentus, bet krÄ«zes laikÄ steidz savu naudu izņemt, lai risinÄtu neatliekamas vajadzÄ«bas. Ja banka nav rÄ“Ä·inÄjusies ar šo cikliskumu, un labajos laikos izsniegtie kredÄ«ti ir finansÄ“ti ar Ä«stermiņa noguldÄ«jumiem, krÄ«zes brÄ«dÄ« nauda strauji aizplÅ«st, banka nonÄk maksÄtnespÄ“jas situÄcijÄ. Īpaši mÅ«sdienÄs, kad banku var iztukšot vienÄ momentÄ. TurklÄt var kavÄ“ties arÄ« izsniegto kredÄ«tu maksÄjumi.
2008.-2010.gadu krÄ«zes laikÄ izsniegto kredÄ«tu un piesaistÄ«to noguldÄ«jumu attiecÄ«ba bija aptuveni 2 pret 1 (uz 1 eiro, kas noguldÄ«ts, kredÄ«tÄ izsniegti 2 eiro), kas izveidoja apjomÄ«gu nesabalansÄ“tÄ«bu ekonomikÄ, un sekas mÄ“s labi atceramies. OptimÄla, sabalansÄ“ta kredÄ«tu un noguldÄ«jumu attiecÄ«ba ir tad, ja kredÄ«tos izsniedz 80%-90% no piesaistÄ«tajiem noguldÄ«jumiem. LatvijÄ šis rÄdÄ«tÄjs šobrÄ«d ir 74% (kredÄ«tos rezidentiem jÅ«lija beigÄs izsniegti 13,8 miljardi eiro, bet rezidentu noguldÄ«jumu apjoms - 18,7 miljardi eiro). BÅ«tiski, ka sabalansÄ“ts parÄdsaistÄ«bu lÄ«menis ir viens no faktoriem, kas ļauj uzturÄ“t augstu kredÄ«treitingu. ŠÄ« gada jÅ«lijÄ starptautiskÄ kredÄ«treitingu aÄ£entÅ«ra Fitch Ratings saglabÄja Latvijas kredÄ«treitingu esošajÄ "A-" lÄ«menÄ«, paaugstinot kredÄ«treitinga nÄkotnes vÄ“rtÄ“jumu no stabila uz pozitÄ«vu. KÄ viens no pozitÄ«vÄ skata elementiem tika minÄ“ts arÄ« mÄ“renais privÄtpersonu parÄdsaistÄ«bu lÄ«menis.
Lieki riski apdraud visu ekonomiku
TÄtad, - ilgtermiņa kredÄ«tu izsniegšana (piemÄ“ram, hipotekÄrie kredÄ«ti) ir jÄsabalansÄ“ ar bankas spÄ“ju šÄdus aizdevumus finansÄ“t, uzņemoties adekvÄtus riskus, lai neapdraudÄ“tu savus noguldÄ«tÄjus. Ekonomikas cikliskums nozÄ«mÄ“ to, ka nauda bankÄs pieplÅ«st un aizplÅ«st. KredÄ«tus mÄ“dz neatdot, uzņēmumu attÄ«stÄ«bas plÄni var nerealizÄ“ties, ekonomika var sabremzÄ“ties, tÄpÄ“c atbildÄ«ga politika ir t.s. labajos laikos veidot uzkrÄjumus. Un tas nav stÄsts tikai par banku izdzÄ«vošanu, bet par spÄ“ju finansÄ“t ekonomiku laikos, kad tas ir Ä«paši aktuÄli.
Kas notiktu situÄcijÄ, ja valsts sÄktu strikti regulÄ“t aizņemšanÄs un aizdošanas nosacÄ«jumus, likmes un citus jautÄjumus? Atbilde uz šo jautÄjumu sazarojas ap diviem atslÄ“gvÄrdiem - cikliskums un konkurence. Naudas piesaistÄ“ bankas šodien konkurÄ“ un nÄkotnÄ“ vÄ“l asÄk konkurÄ“s ar citiem naudas ieguldÄ«šanas veidiem. CilvÄ“ku rÄ«cÄ«bÄ ir plaša ieguldÄ«jumu izvÄ“le - no investÄ«cijÄm nekustamajÄ Ä«pašumÄ lÄ«dz dažÄdiem vÄ“rstpapÄ«riem, tostarp valsts krÄjobligÄcijÄm. Izsniedzot aizdevumu, bankÄm jÄrÄ“Ä·inÄs ar lielu izaicinÄjumu naudas piesaistÄ“. Ja noguldÄ«jumi aizplÅ«dÄ«s, bankÄm bÅ«s vÄ“l grÅ«tÄk atbildÄ«gi finansÄ“t ilgtermiņa aizdevumus.
TÄdēļ katra banka atsevišÄ·i un banku sektors kopumÄ konkurÄ“ par resursiem, bet katram noguldÄ«tÄjam ir izvÄ“les iespÄ“jas kur un kÄ ieguldÄ«t savus lÄ«dzekļus. JÄpiekrÄ«t finanšu ministra Arvila Ašeradena publiski paustajam viedoklim, ka "pÄ“c inflÄcijas krituma un ECB likmju kÄpuma beigÄm, valstij bÅ«s svarÄ«gi, lai banku sektors uzreiz bÅ«tu gatavs iesaistÄ«ties kreditÄ“šanas kÄpinÄšanÄ, tÄdÄ“jÄdi atbalstot ekonomisko izaugsmi”.