Menu
Pilnā versija

Reformu „bezmaksas” siers peļu slazdā

Iveta Grigule, 11. Saeimas deputāte, ZZS · 27.10.2011. · Komentāri (43)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Beidzot noslÄ“dzies mokpilnais koalÄ«cijas veidošanas process, kas noteikti paliks atmiņā ar Zatlera reformu partijas šÄ·elšanos vÄ“l pirms pirmās Saeimas sÄ“des, VienotÄ«bas intrigām un provokācijām vÄ“lot, bet rezultātā neievÄ“lot Valdi Zatleru par Saeimas priekšsÄ“dÄ“tāju. Mokās Latvija ir tikusi pie jaunas valdÄ«bas. Kas mÅ«s sagaida? Ko valdÄ«ba sola savā deklarācijā? Kādas prioritātes realizÄ“s, kādi bÅ«s budžeta izdevumu „griešanas” virzieni?

Tikai par trÄ«s lietām, kas bÅ«s svarÄ«gas katrai Ä£imenei, katram latvietim. Pirmkārt, veselÄ«bas aprÅ«pÄ“ VienotÄ«bas ministre IngrÄ«da Circene ir iecerÄ“jusi ieviest principu – ja maksā nodokļus, tad veselÄ«bas aprÅ«pes pakalpojumi gandrÄ«z vai bez maksas, bet, ja ne – tad atver vien maku un skaiti latiņus.

Lieki skaidrot, ka, lai arÄ« ideja laba un diskusiju vÄ“rta, tomÄ“r šobrÄ«d, kad cilvÄ“ki ilgstoši nevar atrast darbu, lÄ«dz ar to - nemaksā nodokļus, viņi bÅ«s lielākie cietÄ“ji no šÄdas reformas.

CietÄ“ji bÅ«s arÄ« tie simti tÅ«kstoši, kuri, lai uzturÄ“tu Ä£imenes un atbalstÄ«tu savus vecākus un tuviniekus, ir devušies labprātÄ«gā trimdā. Viņi uz Latviju radiniekiem sÅ«ta miljoniem latu, stutÄ“jot mÅ«su pussabrukušo ekonomiku, tomÄ“r neskaitās nodokļu maksātāji - rezidenti Viņiem bÅ«s jāmaksā par to, ka valsts nav spÄ“jusi radÄ«t apstākļus, kas ļautu dzÄ«vot tepat – Latvijā, strādāt un godÄ«gi maksāt nodokļus.

Otrkārt, saturieties skolnieki, studenti un visi vecāki! Kembridžas absolvents Roberts Ķīlis, sÄ“rfojot internetā, kādā vietnÄ“ atklājis informāciju par augstākās izglÄ«tÄ«bas sistÄ“mu Austrālijā, proti, augstākā izglÄ«tÄ«ba ir maksas, studentiem tiek izsniegti valsts garantÄ“ti kredÄ«ti dažādā apjomā – sociālās un humanitārās zinÄ«bas studÄ“t gribÄ“tājiem mazāki, medicÄ«nas un inženiertehnisko profesiju apguvÄ“jiem– lielāki. Studenti studÄ“, ko un kur grib, tikai... pÄ“c studiju beigšanas kredÄ«tu jāsāk atmaksāt.

Lai sistÄ“mu ieviestu, jāveido aptuveni 500 miljonu liels valsts lÄ«dzekļu fonds. Ideja spÄ«doša! Bankas un privātās augstskolas jau „berzÄ“ rokas”! SkolÄ“ni un studenti ir faktiski vienÄ«gā sabiedrÄ«bas daļa, kuru šobrÄ«d neapgrÅ«tina kredÄ«tu slogs. KāpÄ“c to neizmantot?

Finansiāla verdzÄ«ba – tā ir viena šÄ«s lietas puse, bet otra – jaunieši ar gudrākajām galvām, talantÄ«gākie un uzņēmÄ«gākie aizbrauks studÄ“t pie kaimiņiem Skandināvijā, Vācijā, Francijā, kur augstākā izglÄ«tÄ«ba ir bezmaksas. MÄ“s pilnÄ«gi noteikti viņus zaudÄ“sim Latvijai, jo lielākā daļa tur paliks – atradÄ«s labi apmaksātu darbu, nodibinās Ä£imeni un dzimtenÄ“ neatgriezÄ«sies. MÄ“s jau esam zaudÄ“juši gandrÄ«z pusmiljonu uzņēmÄ«gu, strādāt gribošu cilvÄ“ku. Vai tagad valdÄ«ba piekritÄ«s, ka ar izglÄ«tÄ«bas ministra Ķīļa reformu no valsts izdzen arÄ« jaunatni?

Treškārt, LabklājÄ«bas ministrijas uzmanÄ«bas lokā noteikti nebÅ«s pensionāru, Ä£imeņu ar bÄ“rniem un invalÄ«du. Zinot VienotÄ«bas ministres Ilzes Viņķeles uzskatus, pietiekami droši jāprognozÄ“ pensiju piemaksu revidÄ“šana, par indeksāciju nebÅ«s ne runa, Ä£imenes valsts pabalstu 8 latu apmÄ“rā par katru bÄ“rnu saglabās tikai trÅ«cÄ«gajām Ä£imenÄ“m. RespektÄ«vi, ministrija sāks šÄ·irot bÄ“rnus pÄ“c vecāku maka biezuma tā vietā, lai palielinātu šo pabalstu visiem, piemÄ“ram, 10 latus par pirmo bÄ“rnu; 15 par otro; 20 par trešo un tā tālāk. Nekā tāda nebÅ«s! Gaidiet ar maisu, pensionāri un bÄ“rni!

Kopumā par tikko apstiprināto valdÄ«bu un tās plāniem varu teikt – bÅ«s valdÄ«ba, kurai ikviens Latvijas cilvÄ“ks ir skrÅ«vÄ«te Starptautiskajam ValÅ«tas fondam patÄ«kamu rādÄ«tāju nodrošināšanai. ValdÄ«ba nedomās par pensionāriem, neieklausÄ«sies Ä£imenÄ“s ar bÄ“rniem, studentos un lauku iedzÄ«votājos, reÄ£ionos un pašvaldÄ«bās. Elks un dievs bÅ«s „konsolidācija par jebkuru cenu un makroekonomiskie rādÄ«tāji”.

VienotÄ«bas vadoņi mūždien lielās: „MÄ“s valsti izvedām no krÄ«zes!” Tiekoties ar vÄ“lÄ“tājiem gan pilsÄ“tās, gan lauku pašvaldÄ«bās, ļaudis vienmÄ“r ir uz to norādÄ«juši, bet piebilduši: „Kas tad izvilka valsti no krÄ«zes? Par kādu cenu? Pusmiljons emigrÄ“juši... MÄ“s izvilkām, mÄ“s ar savu darbu, ar savām rokām...”

Novērtē šo rakstu:

0
0