Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tieslietu padome piektdien vienbalsÄ«gi atbalstÄ«ja nepieciešamÄ«bu veidot pilnÄ«gi jaunu tiesnešu un prokuroru kvalifikācijas celšanas centru pÄ“c tam, kad izrādÄ«jās — esošÄ “Tiesnešu mācÄ«bu centra” kursi nekad nav bijuši akreditÄ“ti un licencÄ“ti.

Tieslietu ministrija piektdien paziņoja, ka tā pārraudzÄ«s reformas ieviešanu sadarbÄ«bā ar Tieslietu padomi, savukārt investÄ«cijas ieviesÄ«s Tiesu administrācija sadarbÄ«bā ar Ä¢enerālprokuratÅ«ru, Augstāko tiesu un Iekšlietu ministriju.

Ministrija rosina veidot pastāvÄ«gu un vienotu mācÄ«bu institÅ«ciju, kuras uzdevums ir nodrošināt iespÄ“jas katram tiesu sistÄ“mā strādājošam pilnvÄ“rtÄ«gi attÄ«stÄ«t un uzlabot nepieciešamās prasmes kvalitatÄ«vai darba pienākumu veikšanai.

Reformas ieviešanas sākotnÄ“jā posmā lÄ«dz 2022. gadam tiek paredzÄ“ta normatÄ«vās bāzes izstrāde, uz kuras pamata tiks izveidots vienotais kvalifikācijas pilnveides mācÄ«bu centrs, kā arÄ« mācÄ«bu centra institucionālā modeļa un struktÅ«ras definÄ“šana un darbinieku kompetenču noteikšana.

PÄ“c tam tikšot izstrādātas jaunas un attÄ«stÄ«tas esošÄs mācÄ«bu programmas tiesnešiem, tiesu darbiniekiem, prokuroriem un prokuroru palÄ«giem, kā arÄ« izmeklÄ“tājiem starpdisciplināros jautājumos. Tālāk nākamo divu gadu laikā paredzÄ“ta infrastruktÅ«ras atjaunošana un uzlabošana vienotā kvalifikācijas pilnveides mācÄ«bu centra vajadzÄ«bām, kā arÄ« tā darbÄ«bas sākšana.

ŠÄds paziņojums no Tieslietu padomes nāk mazāk nekā nedēļu pÄ“c tam, kad Pietiek ziņoja: divarpus gadu desmitu garumā Latvijā darbojušies privātfirmas rÄ«koti “tiesnešu kursi”, kas patiesÄ«bā nav ne licencÄ“ti, ne akreditÄ“ti, ne saistÄ«ti ar zinātnisko darbÄ«bu un kuros advokāti neformālos apstākļos satiekas ar prokuroriem un tiesnešiem, lai vÄ“l pirms došanās tiesu zālÄ“s privātā kārtā iepazÄ«tos cits ar citu un nodibinātu neformālas attiecÄ«bas.

Kopš 1995. gada Latvijā darbojas sabiedrÄ«ba ar ierobežotu atbildÄ«bu “Tiesnešu mācÄ«bu centrs”, kas 2005.g. pārreÄ£istrÄ“ta kā privāts nodibinājums ar reÄ£istrācijas numuru 50003253361 un ar juridisko adresi Mārstaļu ielā 19. PÄ“c dokumentiem tā esot privātā vidusskola: kā darbÄ«bas veids norādÄ«ta “vidÄ“jā tehniskā un profesionālā izglÄ«tÄ«ba”.

No IzglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministrijas sniegtās informācijas noskaidrots, ka šÄ« privātstruktÅ«ra nekad savas pastāvÄ“šanas 25 gadu laikā nav akreditÄ“jusi nevienu pašu mācÄ«bu programmu nevienā specialitātÄ“ un nekādā lÄ«menÄ« vai apjomā.

No Valsts izglÄ«tÄ«bas informācijas sistÄ“mas (VIIS) redzams, ka “Tiesnešu mācÄ«bu centrs” vienu reizi pirms desmit gadiem mÄ“Ä£inājis saņemt akreditāciju vienai izglÄ«tÄ«bas programmai, taču nav spÄ“jis iziet akreditācijas procesu ne šajā, ne citās reizÄ“s (ja tādas vispār ir bijušas).

No RÄ«gas domes IzglÄ«tÄ«bas, kultÅ«ras un sporta departamenta saņemtas ziņas, ka “Tiesnešu mācÄ«bu centrs” nekad nav izņēmis arÄ« pašvaldÄ«bas licenci, kādu katra pašvaldÄ«ba izdod tās administratÄ«vajā teritorijā notiekošajiem pieaugušo tālākizglÄ«tÄ«bas kursiem.

No Zinātnisko institÅ«ciju reÄ£istra datiem redzams, ka “Tiesnešu mācÄ«bu centrs” nekad tajā nav bijis iekļauts.

No Uzņēmumu reÄ£istra noskaidrots, ka “Tiesnešu mācÄ«bu centru” kontrolÄ“ “Fonds atvÄ“rtai sabiedrÄ«bai DOTS” Alberta ielā 13, iepriekšÄ“jais nosaukums — “Sorosa fonds-Latvija”. ArÄ« šÄ« juridiskā persona (gan ar tagadÄ“jo nosaukumu, gan iepriekšÄ“jo) nekad nav mÄ“Ä£inājusi iegÅ«t akreditāciju vai licenci jebkāda veida izglÄ«tÄ«bas pakalpojumu sniegšanai un nav bijusi iekļauta Zinātnisko institÅ«ciju reÄ£istrā.

LÄ«dz ar to visi un jebkādi izglÄ«tÄ«bas pakalpojumi, kas tikuši sniegti un saņemti “Tiesnešu mācÄ«bu centrā”, ir bijuši (un arÄ« šobrÄ«d ir) nelicencÄ“ti un neakreditÄ“ti. “Tiesnešu mācÄ«bu centram” nav tiesÄ«bas izdot nekādus diplomus, jo Ä«paši tādus, kuros izmantota valsts simbolika.

Publiski nekad nav bijis pieejams neviens nelicencÄ“to, neakreditÄ“to lekciju saraksts, to “pasniedzÄ“ji” vai apmeklÄ“tāji. TomÄ“r, aplÅ«kojot valsts amatpersonu deklarācijas, ik pa brÄ«dim var uzdurties informācijai, ka daudzas amatpersonas saņēmušas maksājumus par nelicencÄ“to un neakreditÄ“to kursu nolasÄ«šanu — attiecÄ«gās amatpersonas ir spiestas saņemto naudu (amplitÅ«dā no dažiem desmitiem lÄ«dz dažiem tÅ«kstošiem eiro) uzrādÄ«t savās deklarācijās.

No šÄ«m deklarācijām redzams, ka nelicencÄ“tajos un neakreditÄ“tajos kursos tiesnešus ilgstoši, atkārtoti un regulāri (daudzu gadu garumā) apmācÄ«juši ne tikai advokāti un prokurori, kuru lietas pÄ“c tam tiesnešiem jāizlemj, bet pat atsevišÄ·i politiÄ·i (!), kuru politiskie oponenti pÄ“c tam, pie kam vairākkārt, tikuši saukti pie kriminālatbildÄ«bas.

Pašlaik visiem RÄ«gas apgabaltiesas tiesnešiem jau ir nosÅ«tÄ«ti, bet tuvākajā laikā sekos arÄ« pārÄ“jiem tiesnešiem, detalizÄ“ti jautājumi par to, kādus kursus viņi apmeklÄ“juši, kādi lektori (ieskaitot prokurorus, advokātus, politiÄ·us) viņus tur apmācÄ«juši, un kas par to maksājis. Likuma “Par valsts noslÄ“pumu” 5. panta “Ziņas, kuras nevar bÅ«t valsts noslÄ“pums” 4. daļa aizliedz šÄ«s ziņas noslepenot, savukārt Informācijas atklātÄ«bas likuma 10. pants “Pienākums sniegt informāciju” nosaka — informācija izsniedza jebkuram prasÄ«tājam un nekavÄ“joties.

PÄ“c atbilžu saņemšanas ziņas par neakreditÄ“tajiem kursiem, to organizatoriem un viltus lekciju “pasniedzÄ“jiem” tiks publicÄ“tas, tā ka turpinājums sekos.

Novērtē šo rakstu:

0
0