Menu
Pilnā versija

Mūsu lieliskajam pētījumam iztērēti tikai 128 368 eiro

Latvijas LauksaimniecÄ«bas universitāte · 09.01.2021. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

No 2020. gada jÅ«lija lÄ«dz decembrim starpdisciplināra Latvijas LauksaimniecÄ«bas universitātes (LLU) un DārzkopÄ«bas institÅ«ta pÄ“tnieku grupa bija iesaistÄ«ta pÄ“tÄ«juma “VietÄ“jo pārtikas ķēžu pārstrukturizÄ“šana un noturÄ«bas stiprināšana krÄ«zes un pÄ“ckrÄ«zes laikā Latvijā” Ä«stenošanā" (attÄ“lā - fragments no pÄ“tÄ«juma). Tas ir daļa no Valsts pÄ“tÄ«jumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” projekta “Ekonomiskais, politiskais un juridiskais ietvars Latvijas tautsaimniecÄ«bas potenciāla saglabāšanai un konkurÄ“tspÄ“jas pieauguma veicināšanai pÄ“c pandÄ“mijas izraisÄ«tas krÄ«zes (reCOVery-LV)”.

2020. gada nogalÄ“ pÄ“tÄ«juma noslÄ“guma ziņojums ir iesniegts izvÄ“rtÄ“šanai ekspertiem un plašÄkai sabiedrÄ«bai tas bÅ«s pieejams pÄ“c izvÄ“rtÄ“šanas. TādÄ“jādi lÄ«dz šim publiskajā vidÄ“ pieejamās pÄ“tÄ«juma melnraksta versijas, kas ir nepilnÄ«gas un pÄ“tÄ«juma starpposmā tika izmantotas kā turpmāk attÄ«stāms darba materiāls, nav uzskatāmas par pÄ“tÄ«juma rezultātiem un tiek pārpublicÄ“tas bez pÄ“tÄ«juma autoru piekrišanas.

PÄ“tÄ«juma ietvarā, analizÄ“jot situāciju pārtikas nozarÄ“ no 2020. gada 12. marta lÄ«dz 9. jÅ«nijam izsludinātās ārkārtÄ“jas situācijas laikā un apkopojot starptautisko pieredzi, LLU pÄ“tnieki izstrādāja pÄ“ckrÄ«zes apstākļiem piemÄ“rotus risinājumus, kas uzlabos vietÄ“jo (Latvijas) ražotāju, pārtikas piegādes ķēžu un pārtikas sastāvdaļu piegādes ķēžu noturÄ«bu, vienlaikus stiprinot Latvijas pārtikas pašpietiekamÄ«bu un ļaujot uzņēmumiem sagatavoties iespÄ“jamai pÄ“kšÅ†ai pārtikas sistÄ“mu pārstrukturÄ“šanai krÄ«zes laikā un pÄ“c tās.

Lai sasniegtu pÄ“tÄ«juma mÄ“rÄ·i, tika novÄ“rtÄ“ta vietÄ“jo un globālo pārtikas piegādes ķēžu noturÄ«ba Covid-19 krÄ«zes laikā un pÄ“c tās. Veicot mediju ziņu analÄ«zi, ir apkopota informācija par krÄ«zes radÄ«to ietekmi pārtikas sektorā pasaulÄ“ un Latvijā, bet galvenā uzmanÄ«ba ir pievÄ“rsta padziļinātai situācijas izpÄ“tei dažādos pārtikas ražošanas sektoros Latvijā. Sektoru analÄ«ze ietver galveno pārtikas izejvielu ražošanas un pārstrādes raksturojumu, kā arÄ« uz katra sektora ekspertu vÄ“rtÄ“jumu balstÄ«tu risku identifikāciju, to novÄ“rtÄ“jumu un riska novÄ“ršanas pasākumu izstrādi, izmantojot riska vadÄ«bas metodes. Tāpat apkopota arÄ« informācija par situāciju mazumtirdzniecÄ«bā, viesnÄ«cu, restorānu un sabiedriskās Ä“dināšanas (HoReCa) sektorā un par izaicinājumiem, ko rada krÄ«zes izraisÄ«tās patÄ“rÄ“tāju paradumu izmaiņas.

ParalÄ“li zinātnieki izvÄ“rtÄ“ja Latvijā audzÄ“tu augļu un dārzeņu sezonālo pieejamÄ«bu ikdienas pilnvÄ“rtÄ«ga uztura un pārstrādes izejvielu nodrošinājumam. BÅ«tisku ieguldÄ«jumu tautsaimniecÄ«bas attÄ«stÄ«bā nodrošina augļu, ogu un dārzeņu audzÄ“šanas apjomu statistikas datu precizÄ“šana, kas ir veikta, pamatojoties uz intervijām ar nozares ekspertiem, un ļauj labāk novÄ“rtÄ“t daudzveidÄ«go dārzkopÄ«bas kultÅ«ru produkcijas pieejamÄ«bu. Padziļināti izvÄ“rtÄ“ts arÄ« svaigo augļu un dārzeņu pieejamÄ«bas periods, izstrādāta sezonas karte par Latvijā ražoto dārzkopÄ«bas produktu potenciālu un audzÄ“šanas sezonas pagarināšanas iespÄ“jām, identificÄ“ti galvenie riski, kas visbÅ«tiskāk var ietekmÄ“t augļu un dārzeņu pieejamÄ«bu un piegādes Ä·Ä“des pandÄ“mijas izraisÄ«tās krÄ«zes apstākļos, ieteikti riska novÄ“ršanas pasākumi un inovatÄ«vi risinājumi, kuri var palielināt sektora uzņēmumu noturÄ«bu krÄ«zes un pÄ“ckrÄ«zes apstākļos.

Turklāt pÄ“tÄ«juma ietvaros arÄ« tika izstrādāts pārtikas groza modelis siltu pusdienu sagatavošanai mājās četrām nedēļām krÄ«zes situācijā un 1.–4. klases skolÄ“niem ārpusskolas aktivitātÄ“s pÄ“ckrÄ«zes situācijā, kā arÄ« izstrādāti ieteikumi produktu iepakošanai pārtikas pakas izveidei. Modeļa izstrādes pamatā ir VeselÄ«bas ministrijas rekomendācijas pārtikas nodrošinājumam pandÄ“mijas laikā un VeselÄ«bas ministrijas rÄ«kojumi Nr. 212/24.11.2017. “Ieteicamās enerÄ£ijas un uzturvielu devas Latvijas iedzÄ«votājiem” un Nr. 202/25.07/2003. “Ieteikumi veselÄ«ga uztura pagatavošanai bÄ“rniem vecumā no 2 lÄ«dz 18 gadiem un orientÄ“jošÄs produktu patÄ“riņa normas”. Sagatavots pārtikas paku sastāva piedāvājums 4 nedēļām, sniegtas rekomendācijas maltÄ«tes sagatavošanai (receptes, tehnoloÄ£iskās kartes) un veikta Ä“dienu uzturvielu kalkulācija. Kalkulācija Ä«stenota, ievÄ“rtÄ“jot produktu marÄ·Ä“jumā atspoguļoto uzturvÄ“rtÄ«bu – vai uzturvielas aprÄ“Ä·inātas saskaņā ar Somijas Nacionālo pārtikas sastāva datu bāzi (Fineli). Sagatavotas pusdienu maltÄ«tes, vÄ“rtÄ“ts Ä“diena izskats, nosakot kopÄ“jo produkta vÄ“rtÄ«bu un vizuālo pievilcÄ«bu. Laboratoriski visiem Ä“dieniem analizÄ“ti uzturvÄ“rtÄ«bas rādÄ«tāji, nosakot olbaltumvielu, ogļhidrātu, tostarp cukuru, šÄ·iedrvielu, tauku, tostarp piesātināto, nepiesātināto (mono un poli) un transtaukskābju saturu, pelnvielu, sāls un atsevišÄ·u uzturā nozÄ«mÄ«go minerālvielu – kalcija, dzelzs un joda – saturu.

PÄ“tÄ«juma noslÄ“gumā sniegti risinājumi un ieteikumi lauksaimniecÄ«bas izejvielu, pārtikas produktu un uztura sistÄ“mu noturÄ«bas stiprināšanai krÄ«zes un pÄ“ckrÄ«zes attÄ«stÄ«bas iespÄ“ju laikā, kā arÄ« zināšanu nodošanas veicināšanai ieinteresÄ“tajām personām - politikas veidotājiem, pašvaldÄ«bām, ražotājiem un patÄ“rÄ“tājiem.

Kopumā pÄ“tÄ«juma uzdevumu izpildÄ“ tika iesaistÄ«ta starpdisciplināra 30 zinātnieku komanda no 2 institÅ«cijām – LLU un DārzkopÄ«bas institÅ«ta, t.sk. pārtikas tehnoloÄ£iju inženieri, ekonomisti, biologi, agronomi, sociologi un Ä·Ä«miÄ·i. Turklāt izpÄ“tes laikā veiktas 102 intervijas ar pārtikas ķēžu dalÄ«bniekiem un fokusgrupu intervijās piedalÄ«jušies 78 pārtikas nozaru un asociāciju pārstāvji. Tāpat apkopota informācija par patÄ“rÄ“tāju pārtikas iegādes paradumu izmaiņām - veiktas tiešÄs intervijas respondentu dzÄ«vesvietās un kopumā tajā piedalÄ«jās 1013 iedzÄ«votāju no visiem Latvijas reÄ£ioniem.

PÄ“tÄ«jums “VietÄ“jo pārtikas ķēžu pārstrukturizÄ“šana un noturÄ«bas stiprināšana krÄ«zes un pÄ“ckrÄ«zes laikā Latvijā” Ä«stenots Valsts pÄ“tÄ«jumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” ietvarā un LLU un DārzkopÄ«bas institÅ«tam piešÄ·irtais finansÄ“jums šajā pÄ“tÄ«jumā paredzÄ“to uzdevumu Ä«stenošanai bija 128 368 EUR.

PÄ“tÄ«juma noslÄ“guma ziņojums tiks publicÄ“ts LLU portālā pÄ“c tā izvÄ“rtÄ“šanas.

Red.piez. Pietiek dod iespēju lejuplādēt vietumis atklāti komisko pētījuma melnrakstu, ko LLU, saskārusies ar asu kritiku un izsmiekla vētru, nolēma aizvākt no savas interneta mājas lapas:

Dokuments pdf formātā

Lejuplādēt dokumentu PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0