Latvijas veselÄ«bas aprÅ«pes galvenÄ problÄ“ma - neprofesionÄļu birokrÄtiskÄ valdÄ«ba un medicÄ«nas politizÄcija
PÄ“teris Apinis · 15.06.2023. · Komentāri (0)Poverpointa prezentÄcija, ko turpmÄk rakstÄ dÄ“vÄ“šu par PP, ir Latvijas Saeimas un valdÄ«bas rosÄ«bas pamatelements. PÄ“c Latvijas valdÄ«bas radÄ«tajÄm PP mums pÄrliecinoši ir labÄkÄ aizsardzÄ«ba, drošÄ«ba un veselÄ«bas aprÅ«pe; un, ja ne labÄkÄ, tad perspektÄ«vÄkÄ.
ŠÄ«m PP piemÄ«t tendence klÄ«st pa internetu, atsevišÄ·Äm lapÄm tiekot izrautÄm no konteksta un iegÅ«stot savu dzÄ«vi, savu vÄ“stÄ«jumu. ValdÄ«bas PP nonÄk interneta annÄlÄ“s gan tad, kad tÄs ir pilnÄ«gi slepenas, gan tad, kad ir nepieciešams kÄdu vÄ“sti jauši vai nejauši nodot saviem domubiedriem un oponentiem.
TÄ nu internets man izmeta kÄdu PP, ko, šÄ·iet, radÄ«jusi Finanšu ministrijas valsts sekretÄra vietniece vai kÄds pÄ“c viņas norÄdÄ«jumiem, un šÄ« prezentÄcija ar lielÄko varbÅ«tÄ«bu jau šonedēļ vai nÄkamnedēļ sÄkumÄ tiks izmantota, lai VeselÄ«bas ministrijai pakratÄ«tu ar pirkstu un naudu vairÄk nedotu (vai iedotu ievÄ“rojami mazÄk par pasolÄ«tajiem 140 miljoniem no citÄm ministrijÄm atņemtiem resursiem).
Protams, katrÄ prezentÄcijÄ ir vÄ“rts paņemt tikai vienu vai divus bÅ«tiskos slaidus, un es izvÄ“lÄ“jos to, kurÄ Finanšu ministrija pierÄda – ļaunuma sakne ir privÄtÄs medicÄ«nas kompÄnijas, jo tÄm ir liela peļņa. Valsts kompÄnijÄm peļņa ir mazÄka. Pats slaids ir kompilÄcija par tÄ“mu „govs un truša kotlete 1:1”, proti, kotletÄ“s iemalta viena govs un viens trusis.
Un tomÄ“r pÄrÄk nopietna ir ziņa, ko medijiem vai pacientiem nodod šis slaids – Latvijas Finanšu ministrija uzskata, ka valsts nauda tÄ“rÄ“jama tikai vai galvenokÄrt valsts medicÄ«nas uzņēmumiem (nu labi – pašvaldÄ«bas iestÄdÄ“m arÄ«, bet nekÄdÄ gadÄ«jumÄ – privÄtajiem pakalpojuma sniedzÄ“jiem).
Tieši valsts institÅ«cijas ir radÄ«jušas šo paradigmu par medicÄ«nu kÄ biznesu (es labi atceros, ar kÄdÄm tÄ“zÄ“m VeselÄ«bas ministrija piespieda Ä£imenes Ärstu dienestam kļūt par privÄtuzņēmÄ“jiem, ko gandrÄ«z pilnÄ«bÄ finansÄ“ valsts, un lÄ«dz ar to – nosaka nesamÄ“rÄ«gas birokrÄtiskas prasÄ«bas).
Finanšu ministrijas radÄ«tajÄ prezentÄcijÄ par galvenajiem ļaunprÄšiem un valsts ienaidniekiem netieši nosauktas laboratorijas.
Par laboratorijÄm, to vietu un nozÄ«mi veselÄ«bas aprÅ«pÄ“
EiropÄ un ASV aptuveni 70% Ärstu slÄ“dzienu balstÄs uz laboratoriskÄs diagnostikas sniegtajiem rezultÄtiem. Laboratoriju veiktie izmeklÄ“jumi ik gadu kļūst par 3–6% daudzveidÄ«gÄki un informatÄ«vÄki. Lai iegÅ«tu šos 70% slÄ“dzienu, laboratorijas tÄ“rÄ“ mazÄk par 4% no kopÄ“jÄ veselÄ«bas budžeta. LatvijÄ pÄ“dÄ“jo 10 gadu laikÄ laboratorisko izmeklÄ“jumu skaits vidÄ“ji pieaudzis par 9,7%, bet visievÄ“rojamÄkais kÄpums bija no 2020. uz 2021. gadu – par 23,3%.
2023. gada pirmajos mÄ“nešos visÄs laboratorijÄs vÄ“rojams neprognozÄ“ti liels laboratorisko izmeklÄ“juma apjoma pieaugums, pÄ“c neoficiÄliem datiem – lÄ«dz pat 25%, salÄ«dzinot ar 2022. gada pirmajiem mÄ“nešiem. Ambulatoro laboratorisko izmeklÄ“jumu straujais kÄpums varÄ“tu tikt izskaidrots ar PostCovid simptomÄtikas pieaugumu pacientiem ar pÄrslimotu Covid–19 infekciju, kÄ arÄ« ar nepieciešamÄ«bu vairÄk veikt izmeklÄ“jumus pacientiem ar hroniskÄm neinfekcijas slimÄ«bÄm, kam izmeklÄ“šana un ÄrstÄ“šana tika iekavÄ“ta pandÄ“mijas laikÄ.
Laboratorijas kļuvušas par Ä·Ä«lniekiem – tÄs nevar atraidÄ«t pacientu, kam ir nosÅ«tÄ«jums veikt vienu vai otru analÄ«zi tikai tÄdēļ, ka Finanšu ministrija uzskata – tik daudz analīžu Latvijas iedzÄ«votÄjiem veikt nevajag. PÄ“c manÄ rÄ«cÄ«bÄ esošiem datiem NacionÄlais veselÄ«bas dienests joprojÄm nav pilnÄ«bÄ norÄ“Ä·inÄjies ar Latvijas laboratorijÄm par pÄ“rnajÄ gadÄ veiktajÄm analÄ«zÄ“m. PatiesÄ«bÄ LÄ«ga MenÄ£elsone no knapÄ budžeta turpina maksÄt iepriekšÄ“jÄ gada parÄdus (Pavļuta kÄršu parÄdus).
KopÄ“jÄs laboratorijas pakalpojumu pieauguma tendences novÄ“rojamas ne tikai LatvijÄ, bet visÄ pasaulÄ“, un to saista ar trim faktoriem: profilaktiskiem pasÄkumiem slimÄ«bu agrÄ«nai diagnostikai, medicÄ«nas pakalpojumu tirgus globalizÄciju, bet visvairÄk – ar populÄcijas novecošanu. Tieši populÄcijas novecošanÄs ir bÅ«tiskÄkais sabiedrÄ«bas veselÄ«bas izaicinÄjums, jo, pieaugot iedzÄ«votÄju vidÄ“jam dzÄ«ves ilgumam, pieaug risks saslimt ar dažÄda veida multifaktoriÄlÄm slimÄ«bÄm, kuru attÄ«stÄ«bai bÅ«tiska loma ir ne tikai dažÄdÄm riska alÄ“lÄ“m, bet arÄ« dzÄ«vesveidam. Pie 21. gadsimta nozÄ«mÄ«gÄkajÄm multifaktoriÄlÄm slimÄ«bÄm mÄ“s uzskatÄm kardiovaskulÄrÄs slimÄ«bas, cukura diabÄ“tu, Alcheimera slimÄ«bu, multiplo sklerozi, dažÄdu lokalizÄciju ļaundabÄ«gos audzÄ“jus u.c.
AgrÄ«nu riska alēļu apzinÄšana ir bÅ«tisks priekšnosacÄ«jums dzÄ«ves kvalitÄtes uzlabošanai un savlaicÄ«gu profilaktisku pasÄkumu veikšanai, kur laboratoriskai diagnostikai ir neatņemama loma. Covid–19 pandÄ“mija ietekmÄ“ja molekulÄrÄs bioloÄ£ijas attÄ«stÄ«bu ne tikai Covid–19 diagnostikai, bet arÄ« citu infekciju, Ä£enÄ“tisko un onkoloÄ£isko slimÄ«bu Ätrai diagnostikai vai prognozes noteikšanai. Pateicoties Ätrumam un precizitÄtei, šÄ«s metodes stabili ieņēma savu vietu starp citiem laboratoriskiem izmeklÄ“jumiem.
PandÄ“mijas laikÄ iegÄdÄtÄs iekÄrtas un tehnoloÄ£ijas nav domÄtas tikai Covid–19 analÄ«zÄ“m. MolekulÄrÄ diagnostika visbiežÄk tiek balstÄ«ta uz polimerÄzes Ä·Ä“des reakcijÄm (PĶR). TÄ ir Ätra un precÄ«za diagnostikas metode gan dažÄdu infekcijas slimÄ«bu, gan arÄ« Ä£enÄ“tisku izmaiņu (iedzimtu un somatisku) noteikšanai dažÄdas izcelsmes un tipa bioloÄ£iskos paraugos. OnkoloÄ£isko slimÄ«bu gadÄ«jumÄ PĶR var tikt izmantota specifisku somatisko mutÄciju klÄtbÅ«tnes noteikšanai audzÄ“jÄ, izmantojot specifiskus onkopaneļus.
ŠÄdu somatisko mutÄciju noteikšana ir bÅ«tiska, lai izvÄ“lÄ“tos atbilstošÄko terapiju onkoloÄ£ijas pacientam. TÄtad – Covid–19 pandÄ“mija ne tikai uzlaboja diagnostiku, bet pacÄ“la to augstÄkÄ – precÄ«zÄkÄ, ÄtrÄkÄ (un diemžēl – arÄ« krietni dÄrgÄkÄ) lÄ«menÄ«. PÄ“dÄ“jos 5 gados laboratorijÄs noteicošu lomu spÄ“lÄ“ digitÄlÄ transformÄcija un mÄkslÄ«gais intelekts, kas kopÄ ievÄ“rojami uzlabo precizitÄti un kvalitÄti, bet diemžēl – palielina arÄ« pakalpojuma cenu.
Saliekot kopÄ visus saskaitÄmos – strauji pieaugošu izmeklÄ“jumu apjomu, iespÄ“jas veikt precÄ«zÄkas, taÄu dÄrgÄkas analÄ«zes, modernÄs tehnoloÄ£ijas un nepieciešamÄ«bu pÄ“c jaunÄm Ärstu zinÄšanÄm, valsts finansÄ“jums laboratoriskiem izmeklÄ“jumiem šogad beigsies augustÄ. ManuprÄt, VeselÄ«bas ministrijai iekšÄ“jais aizņēmums (parÄdi) pieaugs, un nÄkamgad dažÄdas medicÄ«nas darbinieku aktivitÄtes sasniegs nevis jaunievedumus un jaunus medikamentus, bet šÄ gada parÄdu dzÄ“šanu.
Es saprotu, ka Finanšu ministrijas ierÄ“dnes kÄ laboratorijas pakalpojumus saprot urÄ«na analÄ«zi un pilnu asinsanalÄ«zi. ModernÄ medicÄ«na strÄdÄ ar daudz nopietnÄkiem izmeklÄ“jumiem un laboratorijas sniedz modernÄkus risinÄjumus. Diagnostikas pakalpojumi ietver svarÄ«gas Ä·Ä«miskÄs, hematoloÄ£iskÄs, imunoloÄ£iskÄs, mikroskopiskÄs un bakterioloÄ£iskÄs analÄ«zes asinÄ«s, audos un Ä·ermeņa šÄ·idrumos, kas palÄ«dz noteikt pacienta diagnozi, veselÄ«bas stÄvokli, zÄļu iedarbÄ«bu uz slimÄ«bu un daudzus citus medicÄ«nas aspektus. Lielais absurds – laboratorijas patÄ“rÄ“ 4% no veselÄ«bas budžeta, bet no Finanšu ministrijas PP redzamajos stabiņos tiek atzÄ«tas par vainÄ«gÄm 8% reÄlÄ finansÄ“juma iztrÅ«kumÄ veselÄ«bas aprÅ«pei.
KÄ jau minÄ“ju, klÄ«nisko laboratoriju sniegtie objektÄ«vie medicÄ«niskie dati ir pamatÄ aptuveni 70 % klÄ«nisko lÄ“mumu, tomÄ“r pierÄdÄ«jumi, kas pamato šo apgalvojumu, ir salÄ«dzinoši vÄji dokumentÄ“ti un nekÄdi nesasniedz sabiedrÄ«bas un lÄ“mumu pieņemšanas lÄ«deru apziņu.
Valsts neveiksmÄ«gÄ biznesa rosÄ«ba veselÄ«bas aprÅ«pÄ“
Galvenais un bÅ«tiskais mÄ“rÄ·is vai uzdevums, kas dots PP Finanšu ministrijas valsts sekretÄres vietnieces izpildÄ«jumÄ, ir radÄ«t kašÄ·i starp valsts un privÄtajiem medicÄ«nas pakalpojuma sniedzÄ“jiem. Uzsvars – tieši universitÄtes klÄ«niskÄs slimnÄ«cas ÄrstÄ“ sarežģītÄkos pacientus operÄciju zÄlÄ“s un reanimÄcijas nodaļÄs, bet tie sliktie – privÄtie – nosmeļ peļņu. Tiem, kas šo uzstÄdÄ«jumu nesaprot – Finanšu ministrijai šobrÄ«d neizdodas no citÄm ministrijÄm paņemt 140 miljonus veselÄ«bas jomas minimÄlo vajadzÄ«bu kompensÄcijai, tÄdēļ nepieciešams radÄ«t „dÅ«mu aizsegu” šai valsts solÄ«jumu neizpildei, kÄ arÄ« norÄdÄ«t uz „vainÄ«gajiem” pašÄ veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“mÄ.
ŠÄ« PP vai tajÄ paustÄs idejas šonedēļ nonÄks diskusijÄ vai mediju uzmanÄ«bas centrÄ. Tad nu nÄkas vÄ“lreiz atgriezties pie jÄ“dziena „valsts kÄ biznesmenis veselÄ«bas aprÅ«pÄ“”. NemÄ“Ä£inÄšu atkÄrtot plaši izskanÄ“jušos apgalvojumus, ka vienu un to pašu aparatÅ«ru privÄtais uzņēmums, kÄ likums, iegÄdÄjas ievÄ“rojami lÄ“tÄk. VienkÄrši – valsts uzņēmumÄ kÄds iepirkuma specifikÄcijÄ ieraksta dÄrgas un reti izmantojamas „fÄ«Äas”.
Nav mans uzdevums mÄ“Ä£inÄt iedziļinÄties iespÄ“jamos „otkatos”, taÄu valsts un pašvaldÄ«bu institÅ«cijÄs iepirkti bet vÄ“lÄk neizmantoti vai ļoti reti izmantoti „dzelži” nav retums. PrivÄtais uzņēmÄ“js allaž strÄdÄ taupÄ«gÄk un viņam ministrs (lai pieminam Pavļuta „zelta gultas”) nevar uzspiest nelietderÄ«gus tÄ“riņus.
„MedicÄ«nas bizness” finanšu ministrijas ierÄ“dņu ausÄ«s izklausÄs pÄ“c terminu pretrunas. Valsts ierÄ“dņu rokÄs veselÄ«bas aprÅ«pe balstÄs uz diagnozÄ“m un apjomu. RealitÄtÄ“ (globÄli) lieliskÄ mediÄ·u profesija, kas balstÄs uz aicinÄjumu un atteikšanos no sevis cita dzÄ«vÄ«bas labÄ, lÄ“nÄm transformÄ“jas par ierÄ«Äu izgatavotÄju un bioÄ·Ä«miski – Ä£enÄ“tisku pÄ“tÄ«jumu profesiju.
Par ierÄ“dņu tuvredzÄ«gu skatÄ«jumu uz veselÄ«bas jomu, pÄrlieku birokratizÄciju, tendencÄ“m veselÄ«bas institÅ«ciju vadÄ«bÄ nozÄ«mÄ“t cilvÄ“kus bez zinÄšanÄm medicÄ«nÄ
Finanšu ministrijas šonedēļ izstrÄdÄtÄ un tuvÄkajÄ nÄkotnÄ“ gaismÄ ceļamÄ PP norÄda, ka Finanšu ministrija uzskata sevi par galveno spÄ“lÄ“tÄju veselÄ«bas tirgÅ«, un tas rada problÄ“mu pašÄ saknÄ“ – ja medicÄ«na patiesi bÅ«tu bizness, tad pacients tiešÄm atrastos pirmajÄ vietÄ. Ja valsts ierÄ“dņi kļūst par galvenajiem medicÄ«nas biznesa spÄ“lÄ“tÄjiem, tad pirmajÄ vietÄ atrodas nauda. Valsti kÄ galveno spÄ“lÄ“tÄju medicÄ«nas biznesa tirgÅ« raksturo pastÄvÄ«ga mÄ“rÄ·a trÅ«kums.
BiznesÄ ražošanas un pakalpojumu plÄnošanai bÅ«tu jÄraugas nÄkotnÄ“ un jÄvirza lÄ“mumus uz tiem, kas par attiecÄ«go jautÄjumu zina visvairÄk ar uzsvaru uz inovÄcijÄm, pÄ“tniecÄ«bu un izglÄ«tÄ«bu.
Valsts, kas nosaka pakalpojumu apmaksas tarifus, vienmÄ“r rÄ«kojas tuvredzÄ«gi. NVD (NacionÄlais veselÄ«bas dienests, kas pÄrsadala valsts veselÄ«bai izdalÄ«to naudu) var apmaksÄt dažus dÄrgus ÄrstÄ“šanas veidus, bet joprojÄm nepamana profilaksi. VienkÄršs piemÄ“rs – joprojÄm reÄli netiek atbalstÄ«ta medikamentoza smÄ“Ä·Ä“šanas atmešana.
Valsts neļauj tiem, kuri ir vislabÄk informÄ“ti par kÄdu tematu, piedalÄ«ties lÄ“mumu pieņemšanÄ, kas skar viņus un viņu pacientus.
Ä€rstniecÄ«bas darbiniekiem bÅ«tu jÄstrÄdÄ visaugstÄkajÄ izglÄ«tÄ«bas lÄ«menÄ«, nevis lielÄkÄ daļa laika jÄvelta darbam pie rakstÄmgalda un datora. PÄ“tÄ«jumu LatvijÄ šai jomÄ trÅ«kst, bet no intervijÄm ar veselÄ«bas aprÅ«pes speciÄlistiem var izdarÄ«t secinÄjumus, ka 50–66% laika Ärsts pavada rakstot formulÄrus, aizpildot anketas, speciÄlus žurnÄlus, atskaites (pÄ“c kÄda Medical Economics pÄ“tÄ«juma EiropÄ medicÄ«nas pakalpojumu sniedzÄ“ji 49% no sava laika pavada, strÄdÄjot ar datu bÄzÄ“m un rakstÄmgaldiem, 27% no sava laika velta pacientu klÄtienes aprÅ«pei, bet mazÄk par 10% (kopÄ) laika var veltÄ«t tÄlÄkizglÄ«tÄ«bai, pÄ“tniecÄ«bai un jaunu metožu apguvei).
Valsts ka medicÄ«nas biznesmenis nekad nav sapratis medicÄ«nas izglÄ«tÄ«bas jomu, jo visos administratÄ«vajos amatos ieviešas cilvÄ“ki ap apšaubÄmu maÄ£istra grÄdu uzņēmÄ“jdarbÄ vai tukšrunÄšanÄ.
Valsts kÄ uzņēmÄ“js agri vai vÄ“lu sÄk izdarÄ«t spiedienu uz kvantitÄti (ierÄ“dnim saprotamiem stabiņiem PP) un vienmÄ“r to paveic uz tÄ laika rÄ“Ä·ina, ko Ärstam bÅ«tu jÄpavada pie pacientiem vai koleÄ£iÄlÄ mijiedarbÄ«bÄ ar kolÄ“Ä£iem, bet Ä«paši bieži – uz mūžizglÄ«tÄ«bas rÄ“Ä·ina. Esmu pÄrliecinÄts, ka morÄles normu mazinÄšanÄs veselÄ«bas aprÅ«pÄ“ ir tikai un vienÄ«gi medicÄ«nas birokratizÄcijas rezultÄts.
Valstij kÄ biznesmenim medicÄ«nÄ allaž ir vÄ“lme likt uzsvaru uz Ä«stermiņa peļņu, Ä«stermiņa domÄšanu. ValdÄ«bas vadÄ«tÄja vai finanšu ministrijas centieni veselÄ«bas aprÅ«pi pÄrlikt uz ceturkšÅ†a vai mÄ“neša plÄniem, patiesÄ«bÄ nozÄ«mÄ“ upurÄ“t pakalpojumu sniedzÄ“ju nÄkotni, iznÄ«cinot ideju, kurai tie kalpo.
ŠÄda Ä«stermiņa domÄšana pÄrspÄ«lÄ“, pÄrtÄ“rÄ“ un pÄrlieku uzsver nepareizus Ä«stermiņa mÄ“rÄ·us, nedomÄjot, ka medicÄ«nas jomas lÄ“mumi parasti ir ilgtermiņa un rada ietekmi uz nÄkotni. VienkÄršoti tas nozÄ«mÄ“ – universitÄtes slimnÄ«cÄm piespiest veikt sev neraksturÄ«gas funkcijas, un sarežģītu pacientu ÄrstniecÄ«bas vietÄ nodarboties ar ambulatoru pacientu pieņemšanu un rutÄ«nveida izmeklÄ“šanu.
Neesmu pÄrliecinÄts, bet, manuprÄt, ierÄ“dņu spiediena rezultÄtÄ notiek konkurences apspiešana, pozÄ«cijas aizsargÄšanas mÄ“Ä£inÄjumi. Izmantojot nekonkurÄ“šanas lÄ«gumus ar privÄtajÄm un pašvaldÄ«bu medicÄ«nas iestÄdÄ“m, tiek piespiests dažu privÄto medicÄ«nas pakalpojumu sniedzÄ“ju pamest jomu, kurÄ tas ir strÄdÄjis. PastÄv nepÄrvarama kontroles un (bÅ«tÄ«bÄ) Ä«pašumtiesÄ«bu izpausme attiecÄ«bÄ uz pakalpojumu sniedzÄ“ju. Tas neglÄbjami izraisa talantu zudumu, medicÄ«nas jomas censoņiem rada izdegšanas sindromu un daudziem jauniem Ärstiem piespiež doties trimdÄ.
UzmanÄ«bu – liela daļa no jaunajiem kolÄ“Ä£iem devušies strÄdÄt uz ÄrzemÄ“m tieši birokrÄtiskÄ spiediena, valdÄ«bas un vadÄ«bas zemÄ novÄ“rtÄ“juma un pÄrliecÄ«gÄs tukšÄs papÄ«ru (digitÄlo anketu) ietekmes dēļ. Tiek zaudÄ“tas prasmes un saiknes, ko persona devusi sabiedrÄ«bai. TÄs varÄ“ja izmantot ne tikai tie, kam šie pakalpojumi ir nepieciešami, bet arÄ« pati sistÄ“ma, un tas ir liels zaudÄ“jums visÄm ieinteresÄ“tajÄm pusÄ“m.
Tas, ko nekad nesapratÄ«s Finanšu ministrijas ierÄ“dņi, ir: profesionÄlajÄ veselÄ«bas aprÅ«pes vidÄ“ vairÄk nekÄ 90 procentu no darba rezultÄtiem ir balstÄ«ti uz mijiedarbÄ«bu ar kolÄ“Ä£iem, apkÄrtÄ“jiem un pašu sistÄ“mu, kurÄ viņi strÄdÄ.
Patiesiem uzlabojumiem bÅ«tu jÄkoncentrÄ“jas uz sistÄ“mÄm, procesiem un metodÄ“m, nevis uz indivÄ«du (konkrÄ“tu speciÄlistu viena lauku Ä£imenes Ärsta praksi). KoncentrÄ“šanÄs uz indivÄ«du ir zema ienesÄ«guma stratÄ“Ä£ija. ŠÄ·iet, ka visa Latvijas birokrÄtiskÄ vara koncentrÄ“jas tikai uz jautÄjumu „kas? (kurš vainÄ«gs?)” nevis „kÄpÄ“c? (ko mÄ“s kopumÄ varam darÄ«t labÄk?”).
Un tomÄ“r atkÄrtošu to, ko rakstu vienmÄ“r – lielÄkÄ Latvijas veselÄ«bas aprÅ«pes problÄ“ma valsts kapitÄlismÄ ir vadÄ«bas izvÄ“lÄ“. Ministrija, kurÄ nestrÄdÄ mediÄ·i, kÄ likums, visos galvenajos amatos slimnÄ«cu vadÄ«bÄ liek nemediÄ·us (leÄ£endÄrais automehÄniÄ·is Imants PaeglÄ«tis un daži valdes locekļi Austrumu klÄ«niskÄs universitÄtes vadÄ«bÄ). VadÄ«tÄji tiek pÄrmesti no viena amata uz citu, tÄ arÄ« nekad nesaprotot sistÄ“mu kopumÄ. PP prezentÄcijas tiek radÄ«tas, lai demonstrÄ“tu vadÄ«tÄja panÄkumus, nevis veidotu labumu veselÄ«bas aprÅ«pei vai pašai organizÄcijai.
Par šo jautÄjumu VeselÄ«bas ministrijas ierÄ“dņiem ir argumenti – slimnÄ«ca esot jÄvada profesionÄlam menedžerim, nevis Ärstam. GlobÄli gan pierÄdÄ«ts, ka vislabÄkos rezultÄtus gÅ«st menedžeri, kas paši izauguši konkrÄ“tajÄ vidÄ“ (visu japÄņu autobÅ«ves koncernu vadÄ«tÄji strÄdÄjuši dažÄdos amatos savÄ rÅ«pnÄ«cÄ – sÄkot no montÄžas, beidzot ar tirdzniecÄ«bu).
Man tiešÄm šÄ·iet, ka izcilus rezultÄtus Latvijas laboratorijas sasniegušas (ne tikai specialitÄtes attÄ«stÄ«bÄ, bet arÄ« menedžmentÄ) tÄdēļ, ka Didzis Gavars, kurš vada Gulbja laboratoriju, un Stella Lapiņa, kura vada CentrÄlo laboratoriju, ir savas jomas speciÄlisti. PatÄ«k kÄdam vai ne, bet ARSa vadÄ«tÄjs MÄris Andersons, JÅ«ras medicÄ«nas centra lÄ«deris JÄnis Birks un VC4 vadÄ«tÄjs un Ä«pašnieks MÄris RÄ“valds savulaik ir bijuši izcili Ärsti.
Es nevÄ“los teikt, ka tikai Ärsts var vadÄ«t slimnÄ«cu, bet Ärstam ir padziļinÄtas zinÄšanas par iestÄdi un ir piederÄ«bas sajÅ«ta. Un vÄ“l – ja mÄ“s pavÄ“rojam Äetrus gadus veselÄ«bas aprÅ«pÄ“ politkluba „PAR” vadÄ«bÄ (2018–2022), tad galvenais panÄkums ir valsts slimnÄ«cÄm uzbÅ«vÄ“t padomes (savu politiski pietuvinÄtu cilvÄ“ku barotuves?) virs valdÄ“m un arÄ« ievÄ“rojami paplašinÄt grÄmatvežu, sabiedrisko attiecÄ«bu speciÄlistu, juristu, pacientu tiesÄ«bu speciÄlistu un citu nemediÄ·u proporciju (protams, samazinot reÄli strÄdÄjošu Ärstu un medicÄ«nas mÄsu skaitu).
Valsts ierÄ“dnis (pÄrsvarÄ gan – darba grupa bez atbildÄ«bas, bet ar pÄrÄkuma apziņu) kÄ uzņēmÄ“js izmanto tikai redzamos skaitļus, bet pilnÄ«bÄ neņem vÄ“rÄ skaitļus, kas nav zinÄmi vai nav saprotami. NVD vadÄ«tÄjs zina, bet neizprot – ko nozÄ«mÄ“ veselÄ«gi nodzÄ«voti dzÄ«ves gadi un kÄpÄ“c Latvija šajÄ jomÄ atpaliek no visÄm Eiropas valstÄ«m, pie kam atpalicÄ«ba gadu no gada pieaug, kaut finansÄ“jums veselÄ«bas aprÅ«pei arÄ« pieaug.
TaÄu arÄ« mÄ“rÄ«šanÄs ar cipariem (stabiņiem PPP prezentÄcijÄ) nenodrošina to, kas nepieciešams, lai veiksmÄ«gi vadÄ«tu medicÄ«nu kÄ uzņēmumu. JÄrÄ“Ä·inÄs ar daudzÄm lietÄm, kas ietekmÄ“ sistÄ“mu un ko mÄ“s nevar novÄ“rtÄ“t skaitļos. KÄ nelaimÄ«gs pacients ietekmÄ“ veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“mu? Bet vÄ“l sliktÄk – kÄ nelaimÄ«gs pakalpojumu sniedzÄ“js – Ärsts vai medicÄ«nas mÄsa ietekmÄ“ veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“mu?
Tendence Latvijas dažÄdÄs nozarÄ“s – ierÄ“dņu vÄ“lme privatizÄ“t visu valsts ekonomiku veselÄ«bas aprÅ«pi un sociÄlo sfÄ“ru
Ja tas, kas notiek LatvijÄ, nav gluži komunisms, to nevar saukt arÄ« par kapitÄlismu. DzÄ«vojam jauktÄ ekonomikÄ, kuras struktÅ«ra ir mainÄ«jusies. Tendences Latvijas ekonomikÄ nosaka, ka arvien vairÄk klientu un piegÄdÄtÄju bÅ«s valsts daļa.
UzņēmÄ“ji arvien vairÄk cenšas savu biznesu pakÄrtot valsts iepirkumiem. SadarbÄ«ba ar valdÄ«bu nozÄ«mÄ“ birokrÄtiskas iepirkuma procedÅ«ras un prasÄ«bu uzņēmumiem ievÄ“rot noteiktus informÄcijas atklÄšanas kritÄ“rijus vai pieņemt konkrÄ“tu nodarbinÄtÄ«bas politiku.
SadarbÄ«ba ar valsti nozÄ«mÄ“ spÄ“jas pierÄdÄ«t, ka tiek Ä«stenota vienlÄ«dzÄ«gu iespÄ“ju programma; to dod apkopoti dati arÄ« par jomÄm, ko birokrÄtam sagribÄ“jies ielikt dokumentÄ, bet ko grÅ«ti apkopot maziem uzņēmumiem. Citiem vÄrdiem – birokrÄtiskÄs prasÄ«bas, ko uzstÄda valsts, ir tik plašas, radÄ«tas pÄ“c principa „ka tik kaut kas nenotiek”, tik pretrunÄ«gas un piņķerÄ«gas, ka vairs nav pa spÄ“kam maziem uzņēmumiem. PatiesÄ«bÄ prasÄ«bas Ä£imenes Ärsta praksei kÄ individuÄlajam uzņēmumam vai kÄ sabiedrÄ«bai ar ierobežotu atbildÄ«bu ir tik sarežģītas, ka šÄ«s prakses ir spiestas iekļauties lielÄkos privÄtos veselÄ«bas aprÅ«pes uzņēmumos. PrivÄtÄs aptiekas ar valsts birokrÄtijas radÄ«tu pretrunÄ«gu prasÄ«bu apjomu tiek iespiestas aptieku Ä·Ä“dÄ“s.
MazÄs laboratorijas iznÄ«cinÄja nevis lielÄs laboratorijas (kurÄs šÄ«s mazÄs laboratorijas iekļÄvÄs un kuras tagad tiek no Finanšu ministrijas puses norÄdÄ«tas kÄ Ä¼aunuma sakne visÄm veselÄ«bas aprÅ«pes problÄ“mÄm), bet gan – pÄrmÄ“rÄ«gÄ birokratizÄcija.
SecinÄjumi – neprofesionÄļu birokrÄtiskÄ valdÄ«ba un medicÄ«nas politizÄcija ir Latvijas veselÄ«bas aprÅ«pes galvenÄ problÄ“ma
Izteikšu prognozi – lÄ«dz 8. jÅ«lijam nemainÄ«sies valdÄ«ba, ne koalÄ«cija; netiks samaksÄti 140 miljoni veselÄ«bas aprÅ«pei, nenotiks nekÄdi Ärstu protesti, arÄ« pacienti pÄrlieku necÄ«nÄ«sies par savÄm tiesÄ«bÄm saņemt modernu diagnostiku un ÄrstÄ“šanu. CilvÄ“ki slimos ar vÄ“zi un meklÄ“s zaļo vai dzelteno koridoru, vÄ“l sliktÄk strÄdÄs e-veselÄ«ba, Å«denstilpnÄ“s slÄ«ks peldÄ“tnepratÄ“ji, bet bÄ“rniem vÄ“l vairÄk dažÄdus izstrÄdÄjumus piedÄvÄs tabakas industrija. JÄņos Latvija apliecinÄs sevi kÄ alkohola patÄ“riņa lielvalsts un daļu svinÄ“tÄju nosÅ«tÄ«s uz narkoloÄ£ijas vai hepatoloÄ£ijas nodaļÄm.
Finanšu ministrija atradÄ«s iespÄ“ju kÄ lielais brÄlis pamÄcÄ«t VeselÄ«bas ministriju – kÄ veidot reformas (tiesa, savstarpÄ“jÄ sarunÄ šo ministriju ierÄ“dņi nesapratÄ«s – ko otra puse ar reformÄm domÄ).
PubliskajÄ telpÄ bÅ«s centieni par vainÄ«gajiem visÄs medicÄ«nas ligÄs padarÄ«t privÄtos veselÄ«bas pakalpojuma sniedzÄ“jus.
Visus dokumentus, ko radÄ«s veselÄ«bas jomas speciÄlisti, citu ministriju pÄrstÄvji papildinÄs ar nejÄ“dzÄ«gÄm birokrÄtiskÄm normÄm un vÄ“l pieprasÄ«s atskaites.