Ko tad nu mÄ“s, mÄ“s jau neko nevaram, un ar to nelabo EglÄ«ti mÄ“s pat tÄ lÄga nepazÄ«stamies!
JÄnis Siksnis, Sanita Upleja-Jegermane* · 17.05.2024. · Komentāri (0)Nedz Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu un to pÄrvaldÄ«bas likums (SEPLPL), nedz sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma uzdevumi neaizliedz un arÄ« neuzliek par pienÄkumu Latvijas sabiedriskajiem medijiem veidot priekšvÄ“lÄ“šanu debates krievu valodÄ, tajÄ skaitÄ nespiež Latvijas Republikas pilsoņus runÄt krievu valodÄ.
Å…emot vÄ“rÄ, ka likums un spÄ“kÄ esošÄs apraides atļaujas ļauj veidot atsevišÄ·as programmas un pakalpojumus mazÄkumtautÄ«bu valodÄs, lÄ“mumi par šo programmu un pakalpojumu saturu ir tieša sabiedrisko mediju redakcionÄlÄ atbildÄ«ba visas sabiedrÄ«bas priekšÄ un mediji par to ir informÄ“ti.
Å…emot vÄ“rÄ publiski izplatÄ«to informÄciju par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu padomes (SEPLP, Padome) sasaukto ÄrkÄrtas sÄ“di 2024. gada 17. maijÄ, mÄ“s – Padomes priekšsÄ“dÄ“tÄjs JÄnis Siksnis un Padomes locekle Sanita Upleja-Jegermane – uzskatÄm par savu pienÄkumu sniegt plašÄku skaidrojumu sabiedrÄ«bai par savu lÄ“mumu.
Ceturtdien, 2024. gada 16. maijÄ, pÄ“cpusdienÄ pulksten 15.27 saņemot e-pastÄ Padomes locekļa JÄņa EglÄ«ša iesniegumu sasaukt SEPLP ÄrkÄrtas sÄ“di ar mÄ“rÄ·i veikt grozÄ«jumus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma vadlÄ«nijÄs 2023.-2025. gadam un uzdevumos plÄna sagatavošanai 2024. gadam (apstiprinÄtas ar SEPLP 29.09.2023. lÄ“mumu Nr. 39/1-1) (VadlÄ«nijas), sÄ“de tika sasaukta 17. maijÄ pulksten 13.00.
JÄnorÄda, ka kolÄ“Ä£is J.EglÄ«tis sava iesnieguma tekstu bez pilna lÄ“mumprojekta pievienošanas publiskoja sociÄlÄ medija "X" platformÄ pulksten 15.58, kad ar viņa iesniegumu nebija iepazinušies visi Padomes locekļi.
Sagatavojot dokumentus sÄ“dei, par J.EglÄ«ša sagatavoto lÄ“mumprojektu, kas paredz 2023. gada 29. septembrÄ« pieņemtÄ dokumenta V sadaļu "2024. gada prioritÄtes un uzdevumi plÄna sagatavošanai un jaunas auditorijas sasniegšanai" papildinÄt ar jaunu uzdevumu – "Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanu norises nodrošinÄšana, ievÄ“rojot priekšnosacÄ«jumu, ka, organizÄ“jot priekšvÄ“lÄ“šanu debates ar kandidÄtu piedalÄ«šanos, tÄs jÄnodrošina valsts un vai Eiropas SavienÄ«bas oficiÄlajÄ valodÄ, nepieciešamÄ«bas gadÄ«jumÄ nodrošinot tulkojumu", atzinumu operatÄ«vi sniedza SEPLP Juridiskais departaments.
SaskaÅ†Ä ar atzinumu PriekšvÄ“lÄ“šanu aÄ£itÄcijas likums neparedz valodas lietojuma nosacÄ«jumus attiecÄ«bÄ uz elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu veidotiem diskusiju raidÄ«jumiem un valodas jautÄjumos ir piemÄ“rojams sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu vispÄrÄ“jais regulÄ“jums un apraides atļauju darbÄ«bas pamatnosacÄ«jumi. Padomei ir jÄievÄ“ro Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu un to pÄrvaldÄ«bas likuma (SEPLPL) 17. panta pirmÄs daļas 2. punkts, kas nosaka, ka Padome "garantÄ“ sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu redakcionÄlo neatkarÄ«bu, tai skaitÄ neiejaucoties programmu satura veidošanÄ". TÄdÄ“jÄdi ir pamats uzskatÄ«t, ka sagatavotais lÄ“mumprojekts neatbilst SEPLPL 17. panta pirmÄs daļas 2. punktam.
Balstoties šajÄ atzinumÄ un apzinoties savu valsts amatpersonu pienÄkumu godprÄtÄ«gi pildÄ«t savus amata pienÄkumus un ievÄ“rot likumu normas, neatbalstÄm šÄda lÄ“muma pieņemšanu.
Ar balsojumu "Pret" un juridisku argumentÄciju noraidot J.EglÄ«ša sagatavoto lÄ“mumprojektu, uzskatÄm par pienÄkumu sabiedrÄ«bai plašÄk paskaidrot savu rÄ«cÄ«bu un motivÄciju.
Nelemjam ar atpakaļejošu spÄ“ku
UzskatÄm, ka šÄda juridiski nekorekta un SEPLPL likuma burtam neatbilstoša lÄ“muma pieņemšana radÄ«tu arÄ« bÄ«stamu precedentu, ka ÄrÄ“jas ietekmes rezultÄtÄ Padome maina savus lÄ“mumus ar atpakaļejošu datumu.
SaskaÅ†Ä ar Padomes apstiprinÄtÄ SabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma izstrÄdes, uzskaites un izpildes uzraudzÄ«bas kÄrtÄ«bas nolikuma (Nolikums) 8. punktu Padome noteiktÄ kÄrtÄ«bÄ reizi trijos gados izstrÄdÄ sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄna sagatavošanas vadlÄ«nijas, tajÄs atbilstoši sabiedriskÄ labuma mÄ“rÄ·iem nosakot galvenos sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu darbÄ«bas virzienus un uzdevumus.
VadlÄ«nijas tiek izstrÄdÄtas, pamatojoties uz SEPLPL un citiem normatÄ«vajiem aktiem, mediju politikas un attÄ«stÄ«bas plÄnošanas dokumentiem, pÄ“tÄ«jumiem, sabiedriskÄ labuma vÄ“rtÄ“šanas rezultÄtiem un sabiedrÄ«bas viedokļa noskaidrošanu, pÄ“c iespÄ“jas iesaistot dažÄdas sabiedrÄ«bas grupas, apkopojot Padomes rÄ«cÄ«bÄ esošo informÄciju par auditorijas sÅ«dzÄ«bÄm un ieteikumiem, un ņemot vÄ“rÄ sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu ombuda sniegto informÄciju.
SabiedrÄ«bas dažÄdu grupu viedokļu noskaidrošanai Padome vismaz reizi gadÄ organizÄ“ konsultÄcijas ar dažÄdu nozaru un organizÄciju pÄrstÄvjiem, lai izvÄ“rtÄ“tu sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma izpildes rezultÄtus un saņemtu ieteikumus sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄna izstrÄdei. LikumÄ noteiktÄ sabiedrÄ«bas iesaiste sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma vÄ“rtÄ“šanÄ un izstrÄdÄ“ tiek nodrošinÄta arÄ« ar Padomes apstiprinÄtajÄ Latvijas sabiedrisko mediju sabiedriskÄ labuma izvÄ“rtÄ“šanas metodoloÄ£ijÄ balstÄ«tiem pÄ“tÄ«jumiem.
TrÄ«s gadu vadlÄ«nijas, pÄ“c vajadzÄ«bas un mainoties iekšÄ“jiem vai ÄrÄ“jiem faktoriem, var tik pÄrskatÄ«tas un pilnveidotas katru gadu lÄ«dz ar sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma gada plÄna izstrÄdi nÄkamajam gadam. Padome izstrÄdÄ vai pÄrskata trÄ«s gadu vadlÄ«nijas un izstrÄdÄ sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma uzdevumus nÄkamajam gadam ne vÄ“lÄk kÄ lÄ«dz katra gada 30. septembrim.
Ko paredz sabiedriskais pasūtījums
KonkrÄ“tÄs VadlÄ«nijas, kas nosaka uzdevumus 2024. gadam, Padome pieņēma 2023. gada 29. septembrÄ«, ņemot vÄ“rÄ arÄ« Sabiedriski konsultatÄ«vÄ foruma, kura sanÄksme notika 20. septembrÄ«, ieteikumus.
Par 2024. gadÄ gaidÄmajÄm Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanÄm VadlÄ«nijÄs ir dots uzdevums Nr. 2.5.: "NodrošinÄt lÄ«dzsvarotu un politisko viedokļu daudzveidÄ«bu aptverošu Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanu atspoguļošanu un PriekšvÄ“lÄ“šanu aÄ£itÄcijas likuma prasÄ«bu ievÄ“rošanu."
Atbilstoši Nolikumam sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas lÄ«dzekļi lÄ«dz 1. decembrim izstrÄdÄ un iesniedz VadlÄ«nijÄs pamatotu sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma gada plÄnu, ko saskaÅ†Ä ar SEPLPL Padomei jÄapstiprina lÄ«dz 31. decembrim.
Valsts SIA "Latvijas Radio" (Latvijas Radio) un valsts SIA "Latvijas TelevÄ«zija" (Latvijas TelevÄ«zija) sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄni 2024. gadam ar Padomes lÄ“mumiem apstiprinÄti 2023. gada 28. decembrÄ«, grozÄ«jumi plÄnos apstiprinÄti attiecÄ«gi 2024. gada 29. februÄrÄ« un 14. martÄ.
VadlÄ«nijas un sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄni ir publiski pieejami dokumenti Padomes tÄ«mekļvietnÄ“ un attiecÄ«gi sabiedrisko mediju tÄ«mekļvietnÄ“s.
Latvijas Radio plÄns 2.5.uzdevuma izpildi paredz sekojoši:
"Ziņu dienests plÄno atspoguļot Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanu norisi gan LatvijÄ, gan ÄrvalstÄ«s, tai skaitÄ, iesaistot arÄ« ÄrvalstÄ«s strÄdÄjošos kolÄ“Ä£us, kÄ arÄ« pirms vÄ“lÄ“šanÄm analizÄ“t dažÄdu politisko partiju programmas un piedÄvÄjumus.
LR1 nodrošinÄs lÄ«dzsvarotu politisko partiju pÄrstÄvniecÄ«bu un viedokļu atspoguļojumu diskusiju raidÄ«jumÄ "KrustpunktÄ" un speciÄlajos izlaidumos, analizÄ“jot vÄ“lÄ“šanu gaitu, norisi un rezultÄtus.
LR4 nodrošinÄs lÄ«dzsvarotu politisko partiju pÄrstÄvniecÄ«bu un viedokļu atspoguļojumu materiÄlu ciklos informatÄ«vajos raidÄ«jumos "Doma laukums" un "IzklÄstÄ", kÄ arÄ« diskusiju raidÄ«jumÄ "AtklÄtÄ saruna".
LR5 veidos multimediÄlu saturu par jauniešu iesaistÄ«šanos Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanÄs un demokrÄtijas procesos. Pirms Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanÄm LR5 organizÄ“s gados jaunÄku deputÄtu kandidÄtu debates spÄ“les formÄ.
Lai nodrošinÄtu priekšvÄ“lÄ“šanu aÄ£itÄcijas likuma ievÄ“rošanu, Latvijas Radio lÄ«dz 2024. gada 10. februÄrim pieņems vadlÄ«nijas priekšvÄ“lÄ“šanu satura veidošanai."
Latvijas TelevÄ«zijas plÄns 2.5. uzdevuma izpildi paredz sekojoši:
"Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanÄm tiks veidots Ä«pašs satura projekts, lai vispusÄ«gi atspoguļotu priekšvÄ“lÄ“šanu un vÄ“lÄ“šanu periodu. LTV sekos lÄ«dzi un uzskaitÄ«s politisko partiju pÄrstÄvju dalÄ«bu priekšvÄ“lÄ“šanu un vÄ“lÄ“šanu posmÄ, kÄ arÄ« ievÄ“ros PriekšvÄ“lÄ“šanu aÄ£itÄcijas likuma prasÄ«bas."
Īstenojot sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄnu, Latvijas Radio un Latvijas TelevÄ«zija ir Padomei 2024. gada sÄkumÄ iesniegušas informÄciju par detalizÄ“tÄku pasÄkumu plÄnu un priekšvÄ“lÄ“šanu perioda prasÄ«bu ievÄ“rošanu. Latvijas Radio un Latvijas TelevÄ«zija ir attiecÄ«gi ar paziņojumiem medijiem informÄ“jušas sabiedrÄ«bu par darbÄ«bu Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanu procesa atspoguļošanÄ attiecÄ«gi 8. aprÄ«lÄ« un 15. martÄ.
AugstÄkminÄ“tÄ informÄcija par sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma un tÄ gada plÄna izstrÄdi apliecina, ka Padome nav uzdevusi sabiedriskajiem medijiem veidot priekšvÄ“lÄ“šanu debates krievu valodÄ un tÄ ir attiecÄ«go mediju redakcionÄlÄ izvÄ“le, par ko Padome ir bijusi informÄ“ta jau vairÄkus mÄ“nešus. TÄdÄ“jÄdi jebkÄdas izmaiņas attiecÄ«bÄ uz valodu lietojumu un tulkojuma nodrošinÄšanu ir sabiedrisko mediju kompetencÄ“, ievÄ“rojot valstÄ« spÄ“kÄ esošos likumus, un tam nav vajadzÄ«gs Ä«pašs Padomes lÄ“mums. VÄ“l jo bÄ«stamÄk, ja tÄs bÅ«tu ÄrÄ“jas ietekmes rezultÄtÄ veiktas juridiski nekorektas izmaiņas VadlÄ«nijÄs, kas liktu izdarÄ«t izmaiņas arÄ« sabiedrisko mediju sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma gada plÄnos ar atpakaļejošu spÄ“ku.
Vienlaikus jÄuzsver, ka Padomes lÄ“mumi arÄ« neliedz sabiedriskajiem medijiem tulkot mazÄkumtautÄ«bu valodÄs valsts valodÄ sagatavotos raidÄ«jumus, tajÄ skaitÄ Eiropas Parlamenta priekšvÄ“lÄ“šanu debates. JÄnorÄda, ka saskaÅ†Ä ar sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄnu 2023. gadam un tÄ izpildi mazÄkumtautÄ«bu multimediÄlÄ platforma "RUS.LSM.lv" pirms Valsts prezidenta vÄ“lÄ“šanÄm pÄrraidÄ«ja LTV Ziņu dienesta gatavotÄs debates valsts valodÄ ar sinhrono tulkojumu krievu valodÄ.
ArÄ« SEPLPL 3. panta septÄ«tÄ daļa, kas nosaka, ka "sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas lÄ«dzekļi veido raidÄ«jumus, to fragmentus un citus pakalpojumus mazÄkumtautÄ«bu valodÄs, lai veicinÄtu visu Latvijas iedzÄ«votÄju sajÅ«tu, ka viņi ir piederÄ«gi Latvijai, sabiedrÄ«bas integrÄciju LatvijÄ kÄ nacionÄlÄ valstÄ« un padziļinÄtu izpratni par sabiedriskajiem, sociÄlajiem un kultÅ«ras procesiem", nevar uzlikt un neuzliek pienÄkumu veidot priekšvÄ“lÄ“šanu debates tÄ, ka no Latvijas Republikas pilsoņiem tiek sagaidÄ«tas krievu valodas zinÄšanas.
Skaidri definÄ“tas prioritÄtes
VÄ“lamies arÄ« uzsvÄ“rt, ka VadlÄ«nijÄs, kas pirmajÄ redakcijÄ pieņemtas 2022. gadÄ un papildinÄtas 2023. gadÄ, ir daudzas atsauces un norÄdes uz Satversmes ievadu, likumiem un valsts plÄnošanas dokumentiem, kas uzsver saliedÄ“tas sabiedrÄ«bas veidošanu uz valsts valodas pamata, tajÄ skaitÄ NacionÄlais attÄ«stÄ«bas plÄns, SaliedÄ“tas un pilsoniski aktÄ«vas sabiedrÄ«bas attÄ«stÄ«bas pamatnostÄdnes 2021.-2027. gadam, Valsts valodas politikas pamatnostÄdnes 2021.-2027. gadam.
Padome, vadoties pÄ“c SEPLP likuma 10. panta dotÄ pienÄkuma, kas nosaka, ka SEPLP "prognozÄ“ ÄrÄ“jos un iekšÄ“jos faktorus, kas var ietekmÄ“t sabiedriskos elektroniskos plašsaziņas lÄ«dzekļus, un piedÄvÄ šiem faktoriem atbilstošas vispÄrÄ“jÄs sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu attÄ«stÄ«bas stratÄ“Ä£ijas", VadlÄ«nijÄs jau paudusi ļoti konkrÄ“tu viedokli: "VadlÄ«niju atjaunošanas un uzdevumu noteikšanas 2024. gadam laikÄ joprojÄm noris Krievijas bruņota un neprovocÄ“ta agresija pret Ukrainu, bÅ«tiski ir mainÄ«jušies Ä£eopolitiskie apstÄkļi reÄ£ionÄ, EiropÄ un pasaulÄ“ kopumÄ, liekot pÄrvÄ“rtÄ“t drošÄ«bas situÄciju valstÄ« un likumdevÄ“ja un izpildvaras lÄ«menÄ« pieņemot lÄ“mumus, kas stiprina valsts ÄrÄ“jo un iekšÄ“jo drošÄ«bu, kÄ arÄ« saliedÄ“ sabiedrÄ«bu uz valsts valodas pamata.
PlÄnojot sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu darbÄ«bu vidÄ“jÄ un ilgÄkÄ termiņÄ, Padomes ieskatÄ, nepieciešams Ä«paši ņemt vÄ“rÄ situÄcijas attÄ«stÄ«bu UkrainÄ, šo notikumu ietekmi uz Latvijas sabiedrÄ«bas saliedÄ“tÄ«bu, kÄ arÄ« nepieciešamÄ«bu stiprinÄt latvisko un Eiropas kultÅ«rtelpu, Latvijas Republikas SatversmÄ“ definÄ“tÄs vÄ“rtÄ«bas.
Īpaša uzmanÄ«ba veltÄma mazÄkumtautÄ«bu integrÄcijai latviešu valodas un latviskÄs kultÅ«ras vidÄ“, bÄ“rnu un jauniešu auditorijas sasniegšanai, kÄ arÄ« satura pieejamÄ«bas dažÄdÄm sabiedrÄ«bas grupÄm, tajÄ skaitÄ cilvÄ“kiem ar invaliditÄti, palielinÄšanai, ņemot vÄ“rÄ nepieciešamÄ«bu stiprinÄt sabiedriskos elektroniskos plašsaziņas lÄ«dzekļus kÄ galvenos uzticamas un pÄrbaudÄ«tas informÄcijas avotus ne tikai ikdienÄ, bet arÄ« iespÄ“jamÄs krÄ«zes situÄcijÄs.
Å…emot vÄ“rÄ vairÄkos pÄ“tÄ«jumos uzrÄdÄ«to tendenci, ka LatvijÄ ievÄ“rojama daļa sabiedrÄ«bas kÄ primÄro uzticamas informÄcijas avotu izmanto sociÄlos medijus un digitÄlajÄ vidÄ“ pieejamo informÄciju, informatÄ«vÄs telpas stiprinÄšanas nolÅ«kos sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu uzdevums ir pÄ“c iespÄ“jas ar savu saturu sasniegt arÄ« šo sabiedrÄ«bas daļu, turpinot palielinÄt digitÄlÄ satura veidošanai pieejamos resursus."
KÄdus lÄ“mums un kad pieņemam
Pie augstÄkminÄ“tÄs informÄcijas par Eiropas parlamenta priekšvÄ“lÄ“šanu debatÄ“m ir svarÄ«gi piebilst, ka lÄ«dz 2024. gada martam Padomei nebija vienotas nostÄjas par "NacionÄlajÄ drošÄ«bas koncepcijÄ 2023" ietverto konceptuÄlo virzienu 2026. gadÄ atteikties no reÄlas divvalodÄ«bas sabiedriskajos medijos, taÄu pÄ“c publiskÄm un iekšÄ“jÄm debatÄ“m PadomÄ“ marta beigÄs tÄds lÄ“mums ir pieņemts vienbalsÄ«gi.
AtgÄdinÄm, ka jautÄjumam par Eiropas Parlamenta debatÄ“m krievu valodÄ sabiedriskajos medijos kļūstot par plašÄkas diskusijas objektu sabiedrÄ«bÄ, Padome 2024. gada 14. maijÄ izplatÄ«ja sekojošu paziņojumu:
"Savas kompetences ietvaros atbildot uz publiskajÄ telpÄ izskanÄ“jušajiem argumentiem un vÄ“stÄ«jumiem par "Latvijas TelevÄ«zijas" plÄnotajÄm Eiropas Parlamenta priekšvÄ“lÄ“šanu debatÄ“m krievu valodÄ, Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu padome (SEPLP) norÄda, ka kopÄ“jÄ sabiedrÄ«bas saziņas un demokrÄtiskÄs lÄ«dzdalÄ«bas valoda LatvijÄ neapšaubÄmi un atbilstoši Satversmei un Satversmes tiesas spriedumiem ir valsts valoda. TÄdÄ“jÄdi no deputÄtu kandidÄtiem pašvaldÄ«bu, Saeimas un Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanÄs leÄ£itÄ«mi ir pieprasÄmas tikai latviešu valodas zinÄšanas darbam nepieciešamajÄ lÄ«menÄ«.
Vienlaikus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu un to pÄrvaldÄ«bas likums paredz, ka sabiedriskie mediji veido raidÄ«jumus, to fragmentus un citus pakalpojumus mazÄkumtautÄ«bu valodÄs, lai veicinÄtu visu Latvijas iedzÄ«votÄju sajÅ«tu, ka viņi ir piederÄ«gi Latvijai, sabiedrÄ«bas integrÄciju LatvijÄ kÄ nacionÄlÄ valstÄ« un padziļinÄtu izpratni par sabiedriskajiem, sociÄlajiem un kultÅ«ras procesiem.
Krievu valoda LatvijÄ ir viena no mazÄkumtautÄ«bu valodÄm un NacionÄlÄ elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu padome ir izsniegusi attiecÄ«gas apraides atļaujas (LTV7, LR4) un reÄ£istrÄ“jusi pakalpojumu pÄ“c pieprasÄ«juma (Replay), kas pieļauj satura pÄrraidÄ«šanu krievu valodÄ. SEPLP norÄda, ka "Latvijas TelevÄ«zija", izvÄ“loties pÄrraidÄ«t priekšvÄ“lÄ“šanu debates krievu valodÄ, nepÄrkÄpj likumus, normatÄ«vos aktus un sabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma vadlÄ«nijas un gada plÄnu.
Vienlaikus SEPLP aicina "Latvijas TelevÄ«ziju" rÅ«pÄ«gi izvÄ“rtÄ“t plašÄku kontekstu, iekšÄ“jus un ÄrÄ“jus faktorus, lai savÄ darbÄ«bÄ ievÄ“rotu un salÄgotu Satversmes bÅ«tÄ«bu, SEPLP likumu un demokrÄtiskÄ lÄ«dzdalÄ«bas procesa pilnvÄ“rtÄ«gu un kvalitatÄ«vu nodrošinÄšanu visiem Eiropas Parlamenta vÄ“lÄ“šanÄs iesaistÄ«tajiem – deputÄtu kandidÄtiem un vÄ“lÄ“tÄjiem.
SaskaÅ†Ä ar PriekšvÄ“lÄ“šanu aÄ£itÄcijas likuma 32. panta 3. daļu "Par priekšvÄ“lÄ“šanu aÄ£itÄcijas materiÄlu izvietošanu šÄ panta izpratnÄ“ nav uzskatÄmi elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu veidoti diskusiju raidÄ«jumi, ja no aÄ£itÄcijas veicÄ“ja par šo raidÄ«jumu veidošanu un izplatÄ«šanu netiek saņemta samaksa."
SEPLP atgÄdina, ka, ņemot vÄ“rÄ SatversmÄ“ ietvertÄs vÄ“rtÄ«bas un tajÄ nostiprinÄtÄs mazÄkumtautÄ«bu tiesÄ«bas un Saeimas apstiprinÄtÄs "NacionÄlÄs drošÄ«bas koncepcijas 2023" bÅ«tÄ«bu, SEPLP ir 28. martÄ pieņēmusi konceptuÄlu lÄ“mumu, ka no 2026. gada apvienotajÄ sabiedriskajÄ elektroniskajÄ plašsaziņas lÄ«dzeklÄ« "Latvijas Sabiedriskais medijs" tiks Ä«stenota jauna pieeja dažÄdu mazÄkumtautÄ«bu sasniegšanai, novÄ“ršot divkopienu sabiedrÄ«bas pastÄvÄ“šanu."
AtkÄrtoti aicinÄm
ArÄ« dažas dienas vÄ“lÄk un diskusijai sabiedrÄ«bÄ pieņemoties spÄ“kÄ, neesam mainÄ«juši savu viedokli, ka patlaban normatÄ«vie akti tieši neaizliedz sabiedriskajiem medijiem veidot priekšvÄ“lÄ“šanu debates vienÄ no mazÄkumtautÄ«bu valodÄm, taÄu skaidri arÄ« uzsveram, ka neviens normatÄ«vais akts vai Padomes lÄ“mums neuzliek arÄ« pienÄkumu veidot priekšvÄ“lÄ“šanu debates krievu valodÄ un sagaidÄ«t no Latvijas Republikas pilsoņiem krievu valodas zinÄšanas jebkÄdÄ lÄ«menÄ«.
TÄ ir mediju redakcionÄlÄ neatkarÄ«ba un vienlaikus arÄ« atbildÄ«ba sabiedrÄ«bas priekšÄ pieņemt savus lÄ“mumus, paturot prÄtÄ, ka saskaÅ†Ä ar SEPLPL 2. pantu: "Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu vispÄrÄ“jais stratÄ“Ä£iskais mÄ“rÄ·is ir stiprinÄt Latvijas demokrÄtisko iekÄrtu, vÄrda brÄ«vÄ«bu un Latvijas iedzÄ«votÄju sajÅ«tu, ka viņi ir piederÄ«gi Latvijai, kopt latviešu valodu un nacionÄlo kultÅ«ru saskaÅ†Ä ar Satversmi, šo likumu un citiem likumiem."
VÄrda brÄ«vÄ«bas stiprinÄšana nozÄ«mÄ“ arÄ« to, ka Latvijas valstÄ« jebkuram sabiedrÄ«bas loceklim, kÄ arÄ« valsts institÅ«cijÄm un politiskajÄm partijÄm ir tiesÄ«bas brÄ«vi paust savu viedokli savas kompetences ietvaros.
SavukÄrt mÅ«su pienÄkums ir godprÄtÄ«gi pildÄ«t savus amata pienÄkumus kÄ SEPLP locekļiem, tajÄ skaitÄ garantÄ“t sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu redakcionÄlo neatkarÄ«bu, tai skaitÄ neiejaucoties programmu satura veidošanÄ.
VairÄk informÄcijas:
VadlÄ«nijas: VadlÄ«nijas 2023.-2025. gadam un uzdevumi plÄna sagatavošanai 2023. un 2024. gadam | Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu padome (seplp.lv)
SabiedriskÄ pasÅ«tÄ«juma plÄni: Sabiedrisko mediju pasÅ«tÄ«jums | Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu padome (seplp.lv)
Padomes konceptuÄlais lÄ“mums par 2026. gadu: SEPLP uzdos no 2026. gada sabiedriskajos medijos sÄkt konceptuÄli jaunu pieeju mazÄkumtautÄ«bu sasniegšanai | Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu padome