Menu
Pilnā versija

Ko mums māca „Thalidomide” pandēmija

Farmācijas nozares eksperts · 20.04.2021. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

20.gadsimta otrajā pusÄ“ daudzās valstÄ«s zāļu aÄŸentÅ«ras reÄŸistrÄ“ja brÄ«numainas zāles Thalidomide, kas palÄ«dzÄ“ja daudzām saslimšanām, t.sk., grÅ«tniecÄ“m noņēma nepatÄ«kamās sajÅ«tas. Zāles raksturoja ar izcilu drošÄ«bu un nekaitÄ«gumu, un tās loÄŸiski izvirzÄ«jās pārdotāko medikamentu topos, viedokļu lÄ«deri un arÄ« politiÄ·i un valsts amatpersonas tās slavÄ“ja.

TomÄ“r jau pÄ“c pāris gadiem bija apzinÄ«gi ārsti, kas ievÄ“roja uzkrÄ«tošas sakritÄ«bas starp nupat dzimušiem bÄ“rniem ar smagām kroplÄ«bām (dzima bez ausÄ«m, kājām, rokām u.c.) un Thalidomide lietošanu. Smagie gadÄ«jumi pieņēma tādus apmÄ“rus, ka notiekošais tika salÄ«dzināts ar pandÄ“miju.

Ražotāji kategoriski noliedza saistÄ«bu, tomÄ“r, pateicoties pašaizliedzÄ«giem speciālistiem, traÄŸiskā saistÄ«ba tika pierādÄ«ta, un pÄ“dÄ“jā brÄ«dÄ« pat izdevās novÄ“rst zāļu reÄŸistrāciju ASV. Rezultātā pÄ“c vairāku gadu cÄ«niņiem ar bigfarmas lobijiem zāļu ražošanu izdevās apturÄ“t.

TraÄŸiskās un noziedzÄ«gās sekas - pÄ“c aptuvenām aplÄ“sÄ“m visā pasaulÄ“ aptuveni 40 000 cilvÄ“ku saslima ar nervu slimÄ«bām, lÄ«dz 12 000 jaundzimušo piedzima ar patoloÄŸiskām kroplÄ«bām, un no šiem bÄ“rniņiem tikai 5000 nenomira jau agrā vecumā. Palikušie mocÄ«jās atlikušo dzÄ«vi, ko nespÄ“ja remdÄ“t izmaksātās kompensācijas vairāku simtu miljonu apmÄ“rā, kas pret farmācijas kompānijas ieņēmumiem bija ļoti niecÄ«ga daļa.

Vai vÄ“sture mÄ“dz atkārtoties vai varbÅ«t mÄ“s esam sasnieguši visaugstāko zinātnes lÄ«meni, kas izslÄ“dz jebkādas kļūdas? Vai šodien pÄ“c moderno Covid19 vakcÄ«nu lietošanas
konstatÄ“tās blaknes un nāves, kuras sākumā arÄ« tika noliegtas, nevar parādÄ«ties arÄ« pÄ“c dažiem mÄ“nešiem vai pat gadiem, kad sakarÄ«bas bÅ«s jau grÅ«tāk konstatÄ“jamas? Un vai mÅ«su jaunie cilvÄ“ki un atsevišÄ·Äs valstÄ«s jau arÄ« bÄ“rni pÄ“c vakcinÄ“šanās neriskÄ“ kļūt par kropļiem vai savus vÄ“l neradÄ«tos bÄ“rnus neriskÄ“ par tādiem pataisÄ«t?

Protams, jāskatās riska un ieguvuma lÄ«dzsvars, bet šo risku izvÄ“rtÄ“šanu varbÅ«t vajadzÄ“tu uzticÄ“t tām 12 000 smagi cietušo un mirušo bÄ“rnu ÄŸimenÄ“m vai tomÄ“r labāk ekspertiem no ražotāju kompānijām un zāļu aÄŸentÅ«rām?

Novērtē šo rakstu:

0
0