Kas LatvijÄ ir prioritÄte - zinÄtne vai labi atalgota un kupla valsts pÄrvalde un sava aviokompÄnija?
Aivars StrakÅ¡as · 22.01.2024. · Komentāri (0)Gadu no gada pie budžeta apstiprinÄšanas tiek atkÄrtots, ka zinÄtne un izglÄ«tÄ«ba, kÄ arÄ« modernÄs tehnoloÄ£ijÄs balstÄ«ta ekonomika ir prioritÄte. RezultÄts ir tÄds, ka šÄ« gada budžetÄ tÄ«ri zinÄtnes sadaÄ¼Ä ir paredzÄ“ts 89,1 miljons eiro, kas ir nedaudz mazÄk par 0,2% pret plÄnoto IKP.
Ir jau kaut kas arÄ« citÄs programmÄs, kas ir attiecinÄms uz zinÄtni un tÄs administrÄ“šanu, un gan jau kopÄ tas nabaga pusprocents salasÄs. Papildus šim gadam, salÄ«dzinot ar 2023. gadu, ir iedoti papildus 7,3 miljoni eiro, taÄu, tÄ kÄ arÄ« IKP plÄnojas pieaugt, tad pret IKP mainÄs simtdaļas aiz komata. PrincipÄ bez izmaiņÄm.
Vai tÄ izskatÄs prioritÄtes? Covidgultas bija prioritÄte, airBaltic ir prioritÄte, deputÄtu, ministru un ierÄ“dņu algas arÄ« ir prioritÄte, taÄu zinÄtnes prioritÄte nepÄrliecina.
Iemesls, kÄpÄ“c vÄ“los pievÄ“rst uzmanÄ«bu zinÄtnes bÄ“dÄ«gajam stÄvoklim, ir gaužÄm vienkÄršs - eksportspÄ“ja. Ja Latvijas ekonomikas rezidentiem nepiederÄ“s saimnieciski lietderÄ«gi un monetizÄ“jami patenti, kÄ arÄ« starptautiski atzÄ«tas tirdzniecÄ«bas preÄu zÄ«mes, tad par vÄ“rÄ Å†emamu preÄu ar augstu pievienoto vÄ“rtÄ«bu eksportu apjomu var nesapņot. Bez savas zinÄtnes un zinÄtniekiem, turklÄt lielÄ skaitÄ, pie tÄ nenokļūsim.
Protams, valsts atbalsts uzņēmumu eksportspÄ“jai, konkurÄ“tspÄ“jÄ«gas izmaksas un veicinoša nodokļu politika ir svarÄ«ga. Ja ir griba, to var sakÄrtot salÄ«dzinoši Ätri. ArÄ« tÄ pagaidÄm diemžēl ir tikai vÄrdos. Ar zinÄtni ir citÄdÄk. Tas ir ilgtermiņa pasÄkums, un dažu gadu laikÄ nekÄdas lielÄs izmaiņas nav gaidÄmas. Šodien sÄkot, taustÄms rezultÄts var bÅ«t labÄkajÄ gadÄ«jumÄ pÄ“c gadiem pieciem vai pat desmit. Un, kÄ redzam, tad šodien nekas vÄ“l nesÄkas.
Cik tad konkurÄ“tspÄ“jÄ«ga ir Latvija zinÄtnes jomÄ? SalÄ«dzinÄšanai izmantošu indeksu “AD Scientific Index".
“AD Scientific Index" (Alper-Doger Scientific Index) ir ranžēšanas un analÄ«zes sistÄ“ma, kas balstÄs uz zinÄtnisko sniegumu un atsevišÄ·u zinÄtnieku zinÄtniskÄs produktivitÄtes pievienoto vÄ“rtÄ«bu. Šo jauno indeksu 2021. gadÄ izstrÄdÄja prof. Dr. Murats ALPER (MD) un asociÄ“tais prof. Dr. Cihans DÄ“ers (MD), izmantojot i10 indeksa, h-indeksa un citÄ“šanas punktu kopÄ“jÄs un pÄ“dÄ“jo 6 gadu vÄ“rtÄ«bas Google tÄ«klÄ. TÄtad pamatÄ ir ņemts, cik daudz kÄdam zinÄtniekam ir darbu un cik daudz pÄrÄ“jie zinÄtnieki atsaucas uz viņa pÄ“tÄ«jumiem.
Un kÄ tad veicas Latvijai?
Atbilstoši 2024. gada stÄvoklim esam 97. vietÄ pasaulÄ“ un 39. vietÄ EiropÄ. MÅ«su kaimiņi igauņi 48. vietÄ pasaulÄ“ un 23. vietÄ EiropÄ. Lietuvieši 76. vietÄ pasaulÄ“ un 34. vietÄ EiropÄ. It kÄ jau pierasts atpalikt, taÄu pirms mums ir tÄdas valstis kÄ MoldÄvija, NamÄ«bija un Uganda. Ir par ko aizdomÄties.
LabÄkÄ zinÄtnes jomÄ ar 1224. vietu ir Latvijas universitÄte. TurklÄt bez vietÄ“jÄs konkurences. LU ir 189 zinÄtnieki, kas ir TOP 500 LatvijÄ. Viens zinÄtnieks ir pat TOP 3% pasaulÄ“, un 36 zinÄtnieki ir TOP 30% pasaulÄ“, kas ir vÄ“rÄ Å†emams rezultÄts. VÄrdus un uzvÄrdus nesaukšu, varat apskatÄ«ties paši. VÄ“rtÄ“to tika 22,9 tÅ«kstoši institÅ«ciju, un visumÄ jau nav slikti. TaÄu, piemÄ“ram, Ugandas Makerere universitÄte ir 1001. vietÄ.
TurklÄt, ja IgaunijÄ un LietuvÄ tika atlasÄ«ti vÄ“rtÄ“šanai pa 1000 zinÄtnieku, tad LatvijÄ tikai 500.
Ir vÄ“l viena sÄpe. Neviens no Latvijas zinÄtniekiem nav iekļuvis Eiropas TOP 10 000 sarakstÄ. Varat apskatÄ«ties, kÄ veicas mÅ«su kaimiņiem. Latvijas sarakstÄ diemžēl nav. MÅ«su vÄ“rtÄ«gÄkais zinÄtnieks ir starp Äetrpadsmito un piecpadsmito tÅ«kstoti.
NekÄdÄ ziÅ†Ä negribu ko pÄrmest tiem, kas LatvijÄ darbojas zinÄtnes lauciņÄ. Ir objektÄ«vi iemesli, un tos var redzÄ“t klÄt pievienotajÄ Eurostat tabulÄ, kas parÄda to, kÄ mÄ“s finansÄ“jam savu zinÄtni. DomÄju, ka tur ir arÄ« pamatcÄ“lonis. TurklÄt ir dzirdÄ“ts, ka daļa jauno zinÄtnieku dodas prom no Latvijas, jo šeit netiek nodrošinÄti pienÄcÄ«gi apstÄkļi. ArÄ« viņiem neko nevÄ“los pÄrmest. Nekas ne no kÄ nerodas.
Igaunijas finansÄ“jums, rÄ“Ä·inot uz vienu iedzÄ«votÄju, ir gandrÄ«z Äetras reizes lielÄks, Lietuvas pusotru reizi, bet tÄ sauktÄs labklÄjÄ«bas valstis iegulda zinÄtnÄ“ piecas, sešas un pat vairÄk reižu nekÄ mÄ“s. Šveice – tas ir atsevišÄ·s stÄsts. Un tÄ jau gadu desmitiem. VarbÅ«t zinÄtnes rezultÄtos slÄ“pjas arÄ« valstu panÄkumi ekonomikÄ? Vai tomÄ“r labi atalgotÄ un kuplÄ valsts pÄrvaldÄ“ un savÄ aviokompÄnijÄ?
P.S. Covidlaika pÄ“tÄ«jumi par receptÄ“m laikam neaizgÄja pasaules zinÄtnÄ“, kÄ bija cerÄ“ts, citÄdi rezultÄts bÅ«tu stipri labÄks.