Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Mazliet vairāk nekā nedēļu iepriekš Azerbaidžānas lÄ«deris Alijevs paziņoja, ka karš ar ArmÄ“niju beidzies un ka kara mÄ“rÄ·is bijis atjaunot Azerbaidžānas teritoriālo vienotÄ«bu. Vai tā notika? Vai mÄ“rÄ·is tika sasniegts arÄ« pÄ“c miera noslÄ“gšanas un ar Krievijas „miera uzturÄ“tāju” ierašanos konflikta zonā? Protams, ka ne! LÄ«dz ar to Alijevs saka vienu, bet domā par kaut ko citu.

Kaujas darbÄ«ba ilga pusotru mÄ“nesi, daudziem tā sākās un beidzās pat ļoti negaidÄ«ti. Protams, ka šÄ«s kampaņas laikā azerbaidžāņiem zināmā mÄ“rā izdevās pārsteigt armēņus ar savu neatlaidÄ«bu un apskaužamo efektivitāti kaujas laukā, iedzenot armēņus stÅ«rÄ« tiešÄ un pārnestā nozÄ«mÄ“.

Bet man jums uzreiz ir jāsaka, ka es azerbaidžāņu darbÄ«bās nesaskatu nekā pÄ“kšÅ†a vai negaidÄ«ta attiecÄ«bā uz izrÄ“Ä·ināšanos ar „okupantiem” Kalnu Karabahā. Redziet, abas puses jau kopš sazin kuriem laikiem ik pa laikam abpus robežām uzblieza ar artilÄ“riju pa pretinieku vai notrieca kādu netālu lidojošu militāru lidaparātu, vai vienkārši uzrÄ«koja savu snaiperu apmācÄ«bu šaušanā pa dzÄ«viem mÄ“rÄ·iem ar kaujas munÄ«ciju.

Brīžiem sadursmes ilga vairākas nedēļas, bez loÄ£iska nobeiguma, spontāni sākoties un tikpat spontāni beidzoties. Ar to es gribu teikt, ka karš starp Azerbaidžānu un Kalnu Karabahu (ArmÄ“niju) nesākās 27. septembrÄ« un nebeidzās 11. novembrÄ«, tas sākās jau sen, un turpinājums vÄ“l tikai sekos, jo Putins paspÄ“ja iespert savu zābaku Azerbaidžānas uzvaras durvÄ«s, tādejādi neļaujot iznÄ«kt pavisam jau tā nefunkcionÄ“jušai KDLO.

Tagad acÄ«mredzot notiek spÄ“ku pārgrupÄ“šana, kļūdu analizÄ“šana un „diplomātiskās” sarunas, jo Azerbaidžāna kopš deviņdesmitajiem ir izveidojusi spÄ“cÄ«gu armiju, kas apbruņota bezmaz vai pÄ“c pÄ“dÄ“jā modes kliedziena. Turklāt tās plecu balsta turku draugi, sniedzot tai visa veida palÄ«dzÄ«bu, sākot no kopÄ«gu mācÄ«bu organizÄ“šanas un beidzot ar parastu patronu piegādi. TāpÄ“c par to, kas norisinājās Kalnu Karabahā pāris nedēļas iepriekš, nav ko daudz brÄ«nÄ«ties un uzdot stulbus jautājumus – kāpÄ“c sākās karš?

Tagad eksperti, pÄ“tnieki un „gudrie” komentÄ“tāji izsakās par attiecÄ«go konfliktu, kā nu var un kur tik var, bet tikai reti kurš atceras šÄ« kara 9. novembra epizodi, kuras laikā ArmÄ“nijas teritorijā netālu no Kalnu Karabahas tika notriekts Krievijas kaujas helikopters MI-24. Dažas dienas vÄ“lāk Pašinjans padevās.

LÅ«k, divi perfekti argumenti, lai Putins varÄ“tu iedarbināt visas KDLO sviras pret Azerbaidžānu, bet tā nenotika. Notika tā, kā Putinam ir izdevÄ«gi. PÄ“c nosacÄ«tā „miera” noslÄ“gšanas starp konfliktÄ“jošÄm pusÄ“m nākamo 24 stundu laikā Erevānā ieradās vismaz 20 IL-76 gaisa desanta lidmašÄ«nas, kas atveda krievu karavÄ«rus, kas visu laiku gaidÄ«ja šo brÄ«di, atrodoties pilnā kaujas gatavÄ«bā. Pagaidām viņi atrodas ArmÄ“nijā kā „miera uzturÄ“tāji”.

Šai sakarā ieteiktu ekspertiem atcerÄ“ties, piemÄ“ram, Kodori aizu Gruzijā, kur arÄ« zināmu laika periodu saimniekoja krievu „miera uzturÄ“tāji”, lÄ«dz kādu dienu dažus no viņiem likvidÄ“ja it kā „gruzÄ«nu” spÄ“ki, tad sekoja 2008. gada 8. augusta notikumi, un tagad mums ir divi prokremliski noskaņoti anklāvi Gruzijas teritorijā, proti, pašpasludinātās Abhāzijas un Dienvidosetijas tautas republikas.

Neko darÄ«t, Alijevs, bÅ«dams prātÄ«gs, pagaidām ir izvÄ“lÄ“jies paciest Putina zābakus Kalnu Karabahā, jo tikai pašnāvnieks riskÄ“tu iesaistÄ«ties pārlieku atklātā konfliktā ar Krieviju, kurai kara lūžņu netrÅ«kst, lai arÄ« cik par to neņirgātos visādi apskatnieki, ar tiem tomÄ“r var visai veiksmÄ«gi pārvÄ“rst veselas pilsÄ“tas gruvešos. PiemÄ“ri nav tālu jāmeklÄ“, te pat Austrumukrainā, un par SÄ«riju nemaz nerunājot.

Laiks rādÄ«s, kas ir kas, bet tikmÄ“r liekas, ka Alijevs ir spÄ“jis nezaudÄ“t veselo saprātu, pārtraucot karadarbÄ«bu, saprotot, ka nav jÄ“gas lÄ“kt bezdibenÄ«, labāk zÄ«le rokā nekā mednis kokā. RespektÄ«vi, pašlaik labāk, lai pa Kalnu Karabahu vazājas krievu „miera uzturÄ“tāji” nekā „laipnie zaļie vÄ«riņi” pa visu Azerbaidžānu.

Tikmēr mērķis atjaunot Azerbaidžānas teritoriālo vienotību nav sasniegts, Azerbaidžāna ietur pauzi, bet krievu spēki atrodas pastāvīgā kaujas gatavībā Armēnijā. Agri vai vēlu gaidāms konflikta kārtējais saasinājums.

Novērtē šo rakstu:

0
0