Es izlasÄ«ju rakstu, un tagad man viss skaidrs par visiem Å¡iem kaitinoÅ¡ajiem stendzeniekiem, liepniekiem un lapsÄm: viņiem ir menopauze
Linda Curika · 30.08.2024. · Komentāri (0)Nesen uzrunÄju vienu no saviem mīļÄkajiem rakstÄ«tÄjiem piedalÄ«ties projektÄ. Viņš man atbildÄ“ja, ka negrib, jo nejÅ«t vajadzÄ«bu izdomÄt kaut ko jaunu – hipotÄ“ka izmaksÄta, naudu nevajag, motivÄcijas trÅ«kst. Es viņu mÄ“Ä£inÄju pierunÄt, sakot, ka man trÅ«kst tieši baltÄdainu heteroseksuÄlu vÄ«riešu spÄ“ka gados, citÄdi projektÄ dominÄ“ tikai sievietes. Sarunu viņš beidza ar pašironisku tekstu, ka "senili, heteroseksuÄli baltie vÄ«rieši drÄ«z atkal bÅ«s modÄ“".
Es varÄ“tu atbildÄ“t, ka viņi vienmÄ“r ir bijuši modÄ“ un dominÄ“joši – pietiek tikai ieslÄ“gt televizoru vai atvÄ“rt ziņu portÄlu. TomÄ“r par spÄ«ti tam medijos ik pa laikam uzplaiksnÄ« ideja, ka baltÄdaini heteroseksuÄli vÄ«rieši ir visvairÄk diskriminÄ“tÄ sabiedrÄ«bas grupa. Lai gan par to var smieties, varbÅ«t mums ir jÄizturas ar cieņu un empÄtiju pret šÄ«m jÅ«tÄm? VarbÅ«t tur kaut kas ir?
Mana dzÄ«ve un profesionÄlÄ darbÄ«ba turas uz divÄm premisÄm par lielÄko daļu sieviešu, ieskaitot mani pašu – (A) sievietes vieglÄk pierunÄt uz dalÄ«bu projektos, jo viņas neprot pateikt nÄ“ un (B) sievietes piekritÄ«s kaut ko izdarÄ«t bez maksas vai par zemÄku samaksu. Protams, šo divu iemeslu dēļ sievietes patiešÄm arÄ« nopelna mazÄk, tomÄ“r tam, ka tu biežÄk pasaki "jÄ", ir arÄ« pozitÄ«va ietekme.
Ir samÄ“rÄ maz profesionÄlu "jÄ", kurus es nožēloju. LielÄkoties neviens no maniem "jÄ" neatnes miljonu, bet tie ir jÄ“gpilni. JÄ teikšana nozÄ«mÄ“ arÄ« to, ka man ik pa laikam jÄpaplašina sava komforta zona, jÄiemÄcÄs kaut kas jauns, jÄsadarbojas ar cilvÄ“kiem, kurus agrÄk nepazinu. TomÄ“r. Jo vecÄka kļūstu, jo lielÄku piepÅ«li tas rada. PÄ“c Äetrdesmit tu zini, kas esi, un tas ir Ä“rti. TomÄ“r tas ir arÄ« bÄ«stami, jo paliek grÅ«tÄk tikties ar cilvÄ“kiem, kas nepatÄ«k, diskutÄ“t par idejÄm, kas rada diskomfortu, un tÄ“rÄ“t laiku aktivitÄtÄ“m, kas liekas stulbas.
Negribas to saukt par senilitÄti, tÄdēļ man patÄ«k termins "intelektuÄlÄ menopauze", kÄ to asprÄtÄ«gi nosaucis Venkatešs Rao. ViņaprÄt, ar šo intelektuÄlo menopauzi visvairÄk slimo vÄ«rieši vecumÄ ap 40–50 gadiem un tÄ izpaužas kÄ diskursu vitalitÄtes samazinÄšanÄs, kas noved pie slinkas argumentÄcijas, kam pievienojas nespÄ“ja just prieku. Bieži vien šie vÄ«rieši nav dumji, bet ir izglÄ«toti, savulaik pazÄ«stami kÄ jomas profesionÄļi vai eksperti. Dažiem no viņiem raksturÄ«ga arÄ« "epistemioloÄ£iskÄ klaiņošana" [1] – viedokļu nesaturÄ“šana un vÄ“lme izteikties ne tikai par tÄ“mÄm, kurÄs viņi ir zinoši, bet par visiem jautÄjumiem, kas parÄdÄs ziņu lentÄ“s.
Es tam vÄ“los pievienot arÄ« rÅ«gtumu – pret ikvienu, kas ir sieviete, kas ir jauns, kam ir enerÄ£ija, kam veicas. MÄ“s visi zinÄm, par ko ir runa. RÅ«gtuma pilni, vizuÄli un mentÄli nepatÄ«kami veÄi šajÄ vecuma grupÄ dominÄ“ manÄ "For you" sadaÄ¼Ä sociÄlajÄ tÄ«klÄ "X". Viņiem mÄ“dz bÅ«t savi podkÄsti, kur kopÄ ar citiem rÅ«gtuma pilniem veÄiem žultaini komentÄ“t pasauli. Un vÄ“l viņiem ir "žurnÄlistikas" projekti, lai gan neviens vairs netic, ka viņi ir žurnÄlisti.
ŠÄ·iet, intelektuÄlÄ menopauze visasÄk Ä·er tos, kuri pirms 10 vai 20 gadiem bija uzlecošÄs zvaigznes. Kuru padomu meklÄ“ja lieli un mazi. Viņi bÅ«tu pelnÄ«juši bÅ«t kas vairÄk, bet laiki ir mainÄ«jušies un tagad viņi ir vien marginÄlas interneta nostÅ«ru personÄ«bas. Dažiem no viņiem bÅ«s savs portÄls vai medijs, caur kuru terorizÄ“t politiÄ·us, ierÄ“dņus un ikvienu, kas uzdrošinÄs iedomÄties, ka šajÄ valstÄ« kaut ko varÄ“tu darÄ«t. Citi nekad netiks pÄri tam, ka pirms 20 gadiem bija pelÄ“kie kardinÄli, bet tagad pat populistiem nav vajadzÄ«gi viņu padomi. AgrÄkie pelÄ“kie kardinÄli, kuru uzdevums bija sarunÄt medijos nomelnošanas kampaņas, sabÄ«dÄ«t shÄ“mas un nozagt valsti, ir pazuduši no ministru biroju un partiju kontaktu lapÄm. Viņiem kÄ no paradÄ«zes izmestiem kopÄ ar citiem savu potenciÄlu nerealizÄ“jušiem mÄksliniekiem, politiÄ·iem un žurnÄlistiem tagad jÄvandÄs pa interneta dzīļu miskastÄ“m, lai gan dzÄ«ve bija solÄ«jusi atrašanos slavas virsotnÄ“ lÄ«dz mūža galam.
Interesanti, ka ne visi "agrÄkie" spÄ«dekļi sasirgst ar šo kaiti. Dažiem izdodas ar cieņu noiet no skatuves, veidot savus uzņēmumus vai aizrauties ar hobijiem, kas varbÅ«t nenes lielu slavu, bet vismaz sniedz gandarÄ«jumu. TomÄ“r daudzus vara un slava velk atpakaļ, tÄdēļ viņi kopÄ ar citiem bÄ“dubrÄļiem cenšas atgriezties politikÄ, ar apbrÄ«nojamu regularitÄti sÄ“dÄ“t atkarÄ«gu mediju TV studijÄs uz dÄ«vÄna vai vismaz regulÄri rakstÄ«t savas pÄrdomas sociÄlajos tÄ«klos.
IntelektuÄlÄ menopauze nav tikai pusmūža vÄ«riešu sÄ“rga. TÄ var skart arÄ« sievietes, tomÄ“r retÄk. Es nezinu, kÄdēļ – iespÄ“jams, tÄdēļ, ka viņÄm jau pašÄ sÄkumÄ nebija dots pietiekami daudz iespÄ“ju paust savus viedokļus medijos un viņu viedokļi nekad nav bijuši gana svarÄ«gi?
Man ir teorija, ka sievietes intelektuÄlÄ menopauze skar citÄdi – caur ezoteriku, eņģeļu balsÄ«m, numeroloÄ£iju un akÅ«tu vÄ“lmi analizÄ“t sevi, savu un tuvinieku jÅ«tu pasauli. ArÄ« tur sievietes nonÄk tÄdēļ, ka, sasniedzot noteiktu vecumu, saprot – lielÄkÄ daļa dzÄ«ves ir pagÄjusi, rÅ«pÄ“joties par bÄ“rniem un vÄ«riešiem, un ir par vÄ“lu (vai nekad nepietiks resursu) sasniegt to, kas bija solÄ«ts jaunÄ«bÄ.
Manas lielÄkÄs bailes ir no tÄ, ka mani varÄ“tu Ä·ert tieši vÄ«riešu intelektuÄlÄs menopauzes versija. Tad es tomÄ“r ceru, ka Ä«stenosies viens no Aivas Birbeles stendapa jokiem – bÄ“rnus mÄ“s radÄm nevis tÄdēļ, lai bÅ«tu kÄds, kas vecumÄ iedod glÄzi Å«dens, bet gan tÄdēļ, lai ir kÄds, kas noteiktÄ vecumÄ atslÄ“dz pieeju internetam.
[1] Ballantyne, Nathan. 'Epistemic Trespassing', Knowing Our Limits (New York, 2019; online edn, Oxford Academic, 19 Sept. 2019), https://doi.org/10.1093/oso/9780190847289.003.0008, accessed 19 Aug. 2024.
PÄrpublicÄ“ts no satori.lv