Bla bla bla bla bla bla bla...
Inna Å teinbuka* · 14.10.2024. · Komentāri (0)Latvijas izaugsmes un labklÄjÄ«bas atslÄ“gvÄrds ir konkurÄ“tspÄ“ja, bet galvenais valsts konkurÄ“tspÄ“ju veicinošais faktors ir produktivitÄte. LatvijÄ produktivitÄte uz vienu nodarbinÄto veido tikai aptuveni 60% no Eiropas SavienÄ«bas (ES) vidÄ“jÄ lÄ«meņa. Viens no mÅ«su bÅ«tiskÄkajiem izaicinÄjumiem, saskaroties ar riskiem, ko rada Ä£eopolitiskÄ nestabilitÄte, sabiedrÄ«bas novecošanÄs, straujais tehnoloÄ£iju progress un nepieciešamÄ«ba palielinÄt ar klimata pÄrmaiņÄm saistÄ«tus ieguldÄ«jumus, ir ievÄ“rojami kÄpinÄt produktivitÄtes un konkurÄ“tspÄ“jas pieaugumu.
Latvijas produktivitÄtes padomes un tÄ analÄ«tiskÄ kodola "LU domnÄ«ca LV PEAK" oktobra sÄkumÄ rÄ«kotÄ diskusija tika veltÄ«ta lielo inovatÄ«vo uzņēmumu lomai Latvijas un visas Eiropas globÄlÄs konkurÄ“tspÄ“jas veicinÄšanÄ. Padome un domnÄ«ca, kas uzskatÄma par sava veida Ekonomikas ministrijas "smadzenÄ“m", ekspertu diskusijÄ meklÄ“ja atbildes uz jautÄjumu - kÄdēļ tieši lielie uzņēmumi ekonomikÄ tiek uzskatÄ«ti par valsts konkurÄ“tspÄ“jas flagmaņiem?
KonkurÄ“tspÄ“ju, produktivitÄti, izaugsmi un labklÄjÄ«bu sekmÄ“ inovÄcijas. InovÄcijas, savukÄrt, prasa investÄ«cijas, ieskaitot ieguldÄ«jumus pÄ“tniecÄ«bÄ un attÄ«stÄ«bÄ (P&A), kÄ arÄ« cilvÄ“ku zinÄšanu un prasmju pilnveidošanÄ. Laika posmÄ no 2013. lÄ«dz 2022. gadam Latvija investÄ“ja P&A tikai 15% no ES vidÄ“jÄ. SalÄ«dzinÄjumam, Lietuva investÄ“ja 25% no ES vidÄ“ja rÄdÄ«tÄja, bet Igaunija - tuvu pusei (46%). Ja paskatÄmies uz uzņēmumu lomu P&A finansÄ“jumÄ, tad Latvija diemžēl arÄ« ievÄ“rojami atpaliek. LatvijÄ uzņēmumu finansÄ“jums P&A, procentos no kopÄ“jÄ finansÄ“juma 2022. gadÄ bija 33,5%, LietuvÄ 36,1%, bet IgaunijÄ 50,9% jeb gandrÄ«z vienÄdÄ proporcijÄ ar publisko finansÄ“jumu.
Kaimiņvalstu un to uzņēmumu iespaidÄ«gie kopÄ“jie ieguldÄ«jumi ir viens no faktoriem, kas pozitÄ«vi ietekmÄ“juši Lietuvas un Igaunijas ekonomikas un nozaru pievienotÄs vÄ“rtÄ«bas straujÄko pieaugumu. Ar citiem vÄrdiem sakot, nepietiekošais finansÄ“jums inovÄcijÄm izskaidro Latvijas izaugsmes atpalicÄ«bu no kaimiņvalstÄ«m.
KÄ diskusijÄ norÄdÄ«ja Latvijas UniversitÄtes rektors Gundars BÄ“rziņš, ņemot vÄ“rÄ, ka produktivitÄte nav konstants lielums, tÄpÄ“c Latvijai ir "jÄskrien" vÄ“l ÄtrÄk nekÄ pÄrÄ“jÄm ES dalÄ«bvalstÄ«m. Viņš arÄ« norÄda, ka produktivitÄti nevajag jaukt ar darba ražīgumu. TÄ nav par to, vai mÄ“s strÄdÄjam vairÄk stundu nekÄ pÄrÄ“jie. ProduktivitÄte ir par moderno tehnoloÄ£iju izmantošanu, augstÄkas pievienotÄs vÄ“rtÄ«bas produktu radÄ«šanu un augstÄkas peļņas sekmÄ“šanu..
Å…emot vÄ“rÄ mÅ«su valsts budžeta resursu ierobežojumus, Latvijas sniegumam inovÄciju jomÄ varÄ“tu nÄkt par labu lielÄko privÄto uzņēmumu un valsts kapitÄlsabiedrÄ«bu (VKS) aktÄ«vÄka iesaistÄ«šanÄs P&A finansÄ“šanÄ. Lielo uzņēmumu rÄ«cÄ«bÄ ir resursi un zinÄšanas, lai atļautos veikt bÅ«tiskus ieguldÄ«jumus. Labs piemÄ“rs ir LMT, kas pašlaik iegulda visvairÄk naudas inovÄciju attÄ«stÄ«bÄ. RÄ“Ä·inoties ar lielo uzņēmumu relatÄ«vi mazo skaitu LatvijÄ, politikas veidotÄjiem ir nepieciešams rast iespÄ“ju sekmÄ“t mÅ«su flagmaņu veiktspÄ“ju un eksportspÄ“ju.
KonkurÄ“tspÄ“jas celšana ir ne tikai Latvijas, bet visas ES problÄ“ma.
TÄpÄ“c Mario Dragi – bijušais Eiropas CentrÄlÄs bankas prezidents un viens no lielÄkajiem Eiropas ekonomikas prÄtiem – ir sagatavojis ziņojumu par Eiropas konkurÄ“tspÄ“jas nÄkotni. Diemžēl ES globÄlajÄ sacensÄ«bÄ zaudÄ“ savu kÄdreiz spÄ“cÄ«go pozÄ«ciju moderno tehnoloÄ£iju jomÄ. Pašlaik ES palikuši tikai 4 no 50 pasaules top tehnoloÄ£iju uzņēmumiem.
M. Dragi skaidro, ka pastÄv cieša korelÄcija starp uzņēmumu lielumu un augsto tehnoloÄ£iju ieviešanu, jo lielie uzņēmumi var atļauties atvÄ“lÄ“t lielÄkus finanšu resursus un attÄ«stÄ«tu cilvÄ“kkapitÄlu inovatÄ«vo tehnoloÄ£iju izmantošanai. PiemÄ“ram, 2023.gadÄ 30% no ES lieliem uzņēmumiem izmatoja mÄkslÄ«go intelektu (MI), un tikai 7% no MVU spÄ“ja atrast resursus MI ieviešanai.
LatvijÄ "ieguldÄ«jumi inovÄcijÄs", "inovÄciju iepirkumi" un "inovÄciju ekosistÄ“mas" izveide ap VKS diemžēl ir palikuši deklaratÄ«vu vÄ“lmju lÄ«menÄ«. PraksÄ“ tas nestrÄdÄs, jo Valsts kontrole vienmÄ“r to uzskatÄ«s par valsts naudas izšÄ·Ä“rdÄ“šanu. Nav likumiska ietvara, kurÄ noteiktÄs robežÄs un saprÄtÄ«gÄ izpratnÄ“ VKS varÄ“tu ieguldÄ«t augstÄka riska vai agrÄ«nÄs tehnoloÄ£ijÄs un biznesos.
ŠajÄ kontekstÄ Ä«paši atzinÄ«gi vÄ“rtÄ“ju Ekonomikas ministrijas mÄ“rÄ·i – panÄkt, lai ieguldÄ«jumi P&A vai inovÄcijÄs sasniegtu vismaz 0,5% no uzņēmumu apgrozÄ«juma. Ar šo mÄ“rÄ·rÄdÄ«tÄju ministrija kÄ akcionÄrs un valsts kapitÄldaļu turÄ“tÄja skaidri norÄda, ka VKS ir jÄparedz izaugsmi sekmÄ“jošas darbÄ«bas, tostarp P&A jomÄ.
ES pastÄv likumdošanas un regulÄ“šanas šÄ·Ä“ršÄ¼i, kas mazina lielo uzņēmumu iespÄ“jas augt vÄ“l vairÄk. RezultÄtÄ daudzi inovatÄ«vie Eiropas uzņēmumi atrod finansÄ“jumu ASV, kur arÄ« turpina attÄ«stÄ«ties. ES atpaliek arÄ« infrastruktÅ«ras uzņēmumu attÄ«stÄ«bÄ. ArÄ« LatvijÄ šai jomÄ ir problÄ“mas.
ŠobrÄ«d, kad elektrÄ«bas cenas ES ir 2 lÄ«dz 3 reizes lielÄkas nekÄ ASV, bet gÄze maksÄ 4-5 reizes vairÄk, Ä«paši svarÄ«gu lomu konkurÄ“tspÄ“jas uzlabošanÄ spÄ“lÄ“ enerģētikas uzņēmumi. LatvijÄ runa ir, pirmkÄrt, par "Latvenergo". Lai veicinÄtu jauno tehnoloÄ£iju ieviešanu elektrÄ«bas cenu mazinÄšanas nolÅ«kos, gan "Latvenergo", gan arÄ« citÄm komerciÄlÄm, eksportÄ“jošÄm valsts kapitÄlsabiedrÄ«bÄm (VKS) ir jÄsniedz iespÄ“ja brÄ«vi nodarboties ar biznesu konkurÄ“jošÄ tirgÅ«, attiecÄ«gi pielÄgojot regulÄ“jumu.
Diemžēl AS "Latvenergo" ir atļauts iegÄdÄties tikai un vienÄ«gi atjaunÄ«go energoresursu – vÄ“ja, saules – uzņēmumus ar speciÄlu „Latvenergo” iegÅ«tu Ministru kabineta atļauju. BÅ«tu nepieciešams atļaut VKS iegÄdÄties uzņēmumus bez šÄdas speciÄlas atļaujas, lai apvienošanas un iegÄdes darÄ«jumu Ä«stenošanas procedÅ«ras pietuvinÄtu privÄtu kapitÄlsabiedrÄ«bu praksei.
ArÄ« Eiropas telekomunikÄciju sektorÄ nepieciešama tÄlÄka konsolidÄcija, lai veicinÄtu investÄ«cijas digitalizÄcijÄ. PÄrdomÄta uzņēmumu integrÄcija var bÅ«t labs veids, kÄ paplašinÄt uzņēmuma spÄ“jas radÄ«t un komercializÄ“t jaunus produktus, vairot eksporta potenciÄlu un kopÄ“jo tautsaimniecÄ«bas izaugsmi. Tieši tÄ gadu gaitÄ, iegÄdÄjoties dažÄdus uzņēmumus, LMT no mobilo sakaru operatora ir izaudzis par vienu no inovÄciju lÄ«deriem viedo tehnoloÄ£iju jomÄ.
KÄ diskusijÄ minÄ“ja G. BÄ“rziņš, lai panÄktu izrÄvienu, LatvijÄ uz produktivitÄti, konkurÄ“tspÄ“ju un lielo uzņēmumu lomu ir jÄskatÄs sistÄ“miski, jo nav "burvju nÅ«jiņas", kas var viegli atrisinÄt valsts konkurÄ“tspÄ“jas jautÄjumu. Viņš norÄdÄ«ja, ka Latvijas politiÄ·i nereti ekonomiku joprojÄm redz kÄ slÄ“gtu, nevis atvÄ“rtu sistÄ“mu, kuru ietekmÄ“ vairÄki ÄrÄ“jie faktori. KonkurÄ“tspÄ“ja ir Latvijas kÄ globÄlÄs spÄ“lÄ“tÄjas rÄdÄ«tÄjs, tÄpÄ“c ir bÅ«tiski jÄpaplašina izpratne par lielo, tai skaitÄ valsts uzņēmumu, kas ir svarÄ«gi ne tikai Latvijas, bet arÄ« Eiropas kontekstÄ, lomas stiprinÄšanu.
* ProduktivitÄtes zinÄtniskÄ institÅ«ta "Latvijas UniversitÄtes domnÄ«ca LV PEAK" direktore