Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pāris beidzamo gadu laikā mÄ“s no Maskavas puses esam dzirdÄ“juši dažādus solÄ«jumus (kas robežojas ar draudiem) radÄ«t un pieņemt apbruņojumā tādas ieroču sistÄ“mas, kuras potenciālajam pretiniekam (jeb pÄ“c Maskavas retorikas „mÅ«su partneriem”) neatstās nekādas cerÄ«bas pretoties Krievijas Ä£eopolitisko interešu realizācijai globālā mÄ“rogā, kur nu vÄ“l ierobežot tās operācijas postpadomju telpā. Par ko ir runa?

1. RaÄ·ešu komplekss „Sarmat” (15А28 „Сармат”) ar smagajām starpkontinentālajām ballistiskajām raÄ·etÄ“m ir radÄ«ts kā padomju laika analoga „Vojevoda” aizstājÄ“js. VisdrÄ«zāk „Sarmat” tiks izvietots tajās pašÄs vecajās raÄ·ešu šahtās. Jaunās raÄ·etes lidojuma tālums 18 000 km ļaus sasniegt mÄ“rÄ·us Amerikas kontinentā ne tikai pa ierastajām ziemeļu trajektorijām, bet arÄ«, aplidojot zemeslodi pāri dienvidpolam. RaÄ·etes masa – 208 t, kaujas daļa ar individuālās novades blokiem – 10 t, garums – 35,5 m, diametrs – 3 m.

„Sarmat” izmÄ“Ä£inājumi ir jāpabeidz šogad, 2022. gadā jāsāk kaujas dežūras StratÄ“Ä£iskās nozÄ«mes raÄ·ešu karaspÄ“ka 33. raÄ·ešu armijas 62. divÄ«zijā Krasnojarskas apgabala Užurā.

2. RaÄ·ešu komplekss „Avangard” (15П771 „Авангaрд”) ar planÄ“jošu un manevrÄ“tspÄ“jÄ«gu spārnotu kaujas bloku. NesÄ“jraÄ·ete – jau sen apbruņojumā pieņemtā ballistiskā starpkontinentālā UR-100N UTTH.

Kaujas blokam „Avangard” ir savs raÄ·ešu dzinÄ“js, tas spÄ“j manevrÄ“t divās plaknÄ“s, kas padara neiespÄ“jamu pārtveršanu. VadÄ«bas sistÄ“ma ļauj operatÄ«vi mainÄ«t lidojuma uzdevumu un mÄ“rÄ·i. Bloks ir izgatavots no Ä«paši izturÄ«ga materiāla, jo trajektorijas lejupejošÄ posmā ar ātrumu 20 mahi (2250 m/s) virsmas temperatÅ«ra sasniedz 1600-2000 grādus.

3. Aviācijas raÄ·ešu komplekss H-47M2 „Kinžal” (9-С-7760 „Кинжал”) ar hiperskaņas aeroballistisko raÄ·eti tiek pasniegts kā konvencionāls ierocis stratÄ“Ä£iskā konfliktā, kad tas vÄ“l nav pāraudzis pilna mÄ“roga kodolkarā. Pastāv aizdomas, ka „Kinžal” pats var nest kodollādiņu, jo raÄ·ete ir radÄ«ta uz „zeme-zeme” klases ballistiskās raÄ·etes „Iskander-M” bāzes.

„Kinžal” prioritārie mÄ“rÄ·i – pretinieka politiskie un militārie vadÄ«bas centri, kritiskās infrastruktÅ«ras objekti, stratÄ“Ä£iskās ieroču sistÄ“mas. Kā „Kinžal” nesÄ“js tiek izmantots modificÄ“ts iznÄ«cinātājs pārtvÄ“rÄ“js MiG-31K.

4. Aviācijas raÄ·ešu komplekss „Gremlin” – mazāks un vieglāks ierocis nekā „Kinžal”, primāri domāts 5. paaudzes iznÄ«cinātāja Su-57 apbruņošanai, taču nav izslÄ“gts, ka to varÄ“s nest arÄ« smagie bumbvedÄ“ji Tu-22M3, Tu-95M un Tu-160M.

5. StratÄ“Ä£iskais komplekss „Burevestņik” („Буревeстник” 9Ðœ730) ir tÄ«ri šizofrÄ“niska ideja – globālas sniedzamÄ«bas spārnotā raÄ·ete ar kodolreaktoru kā enerÄ£ijas avotu caurplÅ«des gaisa reaktÄ«vajam dzinÄ“jam. Konstrukcijas garums ar cietās raÄ·ešu degvielas starta paātrinātāju – 12 m, lidojumā – 9 m, frontālās projekcijas šÄ·Ä“rsgriezums – 1-1,5 m. TeorÄ“tiski raÄ·ete var neierobežoti ilgu laiku kreisÄ“t noteiktā rajonā, gaidot pavÄ“li triecienam.

Bet galvenais – visā savā maršrutā raÄ·ete atstāj radioaktÄ«vās izplÅ«des pÄ“das. Pat veiksmÄ«gu izmÄ“Ä£inājumu gadÄ«jumā šÄ«s ieroču sistÄ“mas izvÄ“ršana bÅ«s dārga, nedroša ekspluatācijā un saistÄ«ta ar militāri politiskām konsekvencÄ“m.

6. Kaujas lāzera komplekss „Peresvet” („Пересвет”) ir izmantojams kosmisko un aviācijas optoelektronisko izlÅ«košanas lÄ«dzekļu apžilbināšanai, taču tā efektivitāti bÅ«tiski ierobežo atmosfÄ“ras apstākļi – nokrišÅ†i, migla, mākoņi. „Peresvet” ir masÄ«va iekārta, kas bāzÄ“ta uz divām lielgabarÄ«ta automašÄ«nām – izstarotāja un enerÄ£ijas avota platformām. Komplekss jau ir izvÄ“rsts stratÄ“Ä£isko raÄ·ešu pozÄ«ciju rajonu segšanai.

„Peresvet” spÄ“jas pildÄ«t pretgaisa aizsardzÄ«bas uzdevumus (spārnotās raÄ·etes, bezapkalpes lidaparāti) ir ierobežotas.

7. Bezapkalpes zemÅ«dens aparāts „Poseidon” („Посейдон” 2Ðœ39) – megatorpÄ“da ar kodolgalviņu un kodolreaktoru kā enerÄ£ijas avotu, sava veida „Burevestņik” zemÅ«dens variants. ArÄ« spÄ“jÄ«gs ilgu laiku atrasties pozÄ«cijas rajonā, lai vajadzÄ«gajā brÄ«di pietuvotos krastam un uzspridzinātu sevi. Visas cerÄ«bas uz mākslÄ«go „cunami” – 300-500 m augstu vilni, kurš atkarÄ«bā no piekrastes reljefa var izplatÄ«ties simtiem kilometru attālumā.

PÄ“c oficiālā formulÄ“juma „aparāta pamatuzdevums ir kodollādiņa nogāde pie iespÄ“jamā pretinieka krastiem ar mÄ“rÄ·i iznÄ«cināt svarÄ«gus piekrastes ekonomikas elementus un nepieņemama kaitÄ“juma nodarÄ«šanai valsts teritorijai, radot plašas kodolsprādziena radioaktÄ«vā piesārņojuma zonas, cunami un citas postošas sekas”.

Aparāta aptuvenā masa – 100 t, garums – 20 m, kalibrs – 1,8 m, gaitas ātrums – 200 km/h, darbÄ«bas dziļums – 1 km, tālums – 10 000 km, kodoljauda – 2-100 megatonnas. Kā nesÄ“ji kalpos speciālās nozÄ«mes atomzemÅ«denes „Orenburg” (09786. projekts) un „Habarovsk” (09851. projekts) – uz katras 6-10 megatorpÄ“das. „Poseidon” izmÄ“Ä£inājumi tiek veikti, izmantojot 20120. projekta zemÅ«deni „Sarov”.

8. Hiperskaņas pretkuÄ£u spārnotā raÄ·ete „Cirkon” (3M22 „Циркон”) ir spÄ“jÄ«ga veikt aerodinamisko lidojumu un manevrÄ“t atmosfÄ“ras blÄ«vajos slāņos. To ir iespÄ“jams palaist no tām pašÄm starta iekārtām kā apbruņojumā esošÄs „Oniks” un „Kalibr”, lÄ«dz ar to iespÄ“jamo virsÅ«dens un zemÅ«dens nesÄ“ju klāsts ir visai plašs. Protams, tās galvenā priekšrocÄ«ba ir ātrums – 4-8 mahi (1250-2800 m/s), tālums – virs 500 km„Cirkon” spÄ“j iznÄ«cināt kā jÅ«ras, tā sauszemes mÄ“rÄ·us.

2020. gadā Barenca jÅ«rā tika uzsākta „Cirkon” valsts izmÄ“Ä£inājumu programma kā platformas izmantojot 22350. projekta fregati „Admiral Gorškov” un 885. projekta atomzemÅ«deni „Severodvinsk”. SÄ“rijveida ražošanu plānots uzsākt 2022. gadā.

Å…emot vÄ“rā manis iepriekš uzskaitÄ«tās kara tehnoloÄ£ijas, kas paredzÄ“tas tikai un vienÄ«gi cilvÄ“ku iznÄ«cināšanai, var droši apgalvot, ka Krievijas politiskās vadÄ«bas bruņošanās tieksme ir neizmÄ“rojama. Ir acÄ«mredzams, ka aprakstÄ«tās ieroču sistÄ“mas Maskavā tiek uzskatÄ«tas par garantiju režīma saglabāšanai ilgtermiņā. To realizācija (izņemot pašas neprātÄ«gākās) ir visai reāla.

Novērtē šo rakstu:

0
0