Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Stāsts nav tikai par VDR, Zersetzung metodi izmantoja visā PSRS un arÄ« tagad izmanto Latvijā. Zersetzung ir cÄ“lonis, kāpÄ“c Latvijas skolās ir augstākais mobinga lÄ«menis pasaulÄ“ – bÄ“rni ir sabiedrÄ«bas spogulis. VDR Stasi arhÄ«vus pārņēma VFR drošÄ«bas dienesti un pieļāva Stasi arhÄ«vu publicÄ“šanu un izpÄ“ti, bet Latvijā Atmodu organizÄ“ja VDK darbinieki, kuri pat lÄ«dz šai dienai ir ar ietekmi mÅ«su valstÄ« un rÄ«kojas tā, lai VDK lietotās psiholoÄ£iskā terora metodes noklusÄ“tu. PatiesÄ«bā šÄ«s metodes tika lietotas tieši tāpat kā VDR. Plaši šajās darbÄ«bās tika iesaistÄ«ti arÄ« VDK aÄ£enti un to tÄ«kli.

PagājušÄ gadsimta 70. gados sākās attiecÄ«bu normalizācija starp sašÄ·eltās Vācijas abām daļām. AtzÄ«stot izveidojušÄs pÄ“ckara robežas, valstis nodibināja diplomātiskās attiecÄ«bas, un drÄ«z VDR tika uzņemta ANO. VDR vairs nebija izstumta no ārpolitikas un kļuva piesardzÄ«gāka sākot pievÄ“rst uzmanÄ«bu starptautiskajām normām un atbilstoši tām rÄ«kojoties arÄ« iekšÄ“ji. Valsts drošÄ«bas ministrija (Ministerium für Staatssicherheit / Stasi) samazināja redzamo agresivitāti, ar kuru tā lÄ«dz šim vajāja un ieslodzÄ«ja cietumos un psihiatriskajās slimnÄ«cās disidentus.

MÄ“Ä£inot samazināt politiski ieslodzÄ«to skaitu, bet neļaujot citādi domājošajiem kļūt pārāk aktÄ«viem, 1976. gadā Stasi uzsāk sevišÄ·i slepenu programmu Zersetzung, kuras nosaukums tiek tulkots kā "sadalÄ«šanās" vai "biodegradācija", vai, lietojot šobrÄ«d ierastos terminus, - psiholoÄ£iskā varmācÄ«ba, mobings. Ar klusām, ārÄ“ji neredzamām metodÄ“m tika iznÄ«cināta aktÄ«vistu karjera, sagrauta viņu privātā dzÄ«ve un pati personÄ«ba, panākts, ka bÄ“rni izturas savādi un noraidoši, pilnÄ«bā liedzot iespÄ“ju šai personÄ«bai pretdarboties. Varas iestādÄ“m šajā darbā palÄ«dzÄ“ja slepeno aÄ£entu un informatoru armija, kuru skaits lÄ«dz 1975. gadam sasniedza 200 000, tas ir, 1% no valsts iedzÄ«votājiem.

Citāts no VDR Valsts drošÄ«bas ministrijas instrukcijām Nr. 1/76:

“Apstiprinātās“ bioloÄ£iskās noārdÄ«šanās ”metodes ir:

• sistemātiska neslavas celšana, izplatot patiesus, pārbaudāmus vai arÄ« nepatiesus, bet ticamus apmelojošus apgalvojumus.

• sistemātiska neveiksmju organizÄ“šana darba un sociālajā dzÄ«vÄ“, lai iznÄ«cinātu subjektu pašapziņu.

• mÄ“rÄ·tiecÄ«ga uzskatu iznÄ«cināšana, kas saistÄ«ta ar noteiktiem ideāliem un paraugiem, radot šaubas par viņu viedokļa pareizÄ«bu.

• grupās un organizācijās radÄ«t neuzticÄ«bas, savstarpÄ“ju aizdomu un sāncensÄ«bas atmosfÄ“ru, izmantojot dažu to locekļu psiholoÄ£iski vājās vietas ... "

PersonÄ«bas iznÄ«cināšanas metodes realizÄ“ja ar drošÄ«bas dienestu aÄ£entu tÄ«klu palÄ«dzÄ«bu. Kas un kāpÄ“c kļuva par informatoru/ aÄ£entu? Šie cilvÄ“ki parasti vienojās par darÄ«jumu ar slepeno dienestu - nevis bailÄ“s no atteikuma iespÄ“jamām sekām, bet visa veidu prÄ“miju dēļ. Tie ietvÄ“ra "imunitāti" pret kriminālvajāšanu, nozieguma izdarÄ«šanas gadÄ«jumā, dažādiem naudas un materiāliem ieguvumiem.

Dažos gadÄ«jumos kandidāti tika pievilināti, ka piedalās cÄ“lā un varonÄ«gā valsts aizstāvÄ“šanas misijā – lÄ«dzÄ«gi kā filmu varoņi aÄ£enti 007. DrošÄ«bas dienesti varÄ“ja izmantot spiedienu, iebiedÄ“šanu un šantāžu - it Ä«paši, ja runa bija par tuvākajiem “objektu” radiniekiem. Informators ne vienmÄ“r bija cilvÄ“ks no ārpuses - ļoti bieži ziņoja un izspiegoja tie, kas bija daudzus gadus tepat blakus – paziņas, tuvākie draugi un pat Ä£imenes locekļi .

Kā kontrolÄ“ja un arÄ« tagad Latvijā kontrolÄ“ sabiedrÄ«bu, lai to uzturÄ“tu apātisku, vienāldžigu, neticÄ«gu un bailÄ«gi rÄ«koties - uzturÄ“tu šašÄ·eltu. Ja mÄ“s runājām par aktÄ«vistu grupu, viena no domubiedru atdalÄ«šanas (sagraušanas) metodÄ“m bija nepatiesas vai patiesas informācijas izplatÄ«šana, kas varÄ“tu izraisÄ«t konfliktu kolektÄ«vā. Iemesls varÄ“ja bÅ«t pilnÄ«gi jebkurš - viedokļu atšÄ·irÄ«ba par politiku, filozofiju vai reliÄ£iju, dažāds organizācijas locekļu bagātÄ«bas lÄ«menis, starppersonu attiecÄ«bas.

VÄ“l viens veids bija un ir iesÅ«tÄ«t grupā personu, kurai bija jādod ieguldÄ«jums grupas darbibas destabilizācijā: svarÄ«gu dokumentu zaudÄ“šana, "misiju" izgāšanās, grupas dalÄ«bnieku provokācija uz agresÄ«vām darbÄ«bas metodÄ“m. Bieži vien aktÄ«vistu grupas savās rindās labprāt pieņēma jaunpienācÄ“jus, kuri izteica vÄ“lmi palÄ«dzÄ“t. Tas palÄ«dzÄ“ja gadÄ«jumos, ja bija nepieciešams izolÄ“t dažādas grupas viena no otras, novÄ“ršot to iespÄ“jamo sadarbÄ«bu. To varÄ“ja panākt ar tām pašÄm metodÄ“m, ar kurām tika izraisÄ«ts konflikts kolektÄ«vā.

 GadÄ«jumā, ja bija nepieciešams neitralizÄ“t atsevišÄ·us disidentus, uzsvars tika un tiek likts uz viņu pašapziņas iznÄ«cināšanu un emocionālā stāvokļa graušanu. Tika izplatÄ«tas baumas par "objektu", kas sabojā tā reputāciju. Tas varÄ“ja bÅ«t jebkas: sākot ar netradicionālu dzimumorientāciju un laulÄ«bas pārkāpšanu lÄ«dz profesionālai nepiemÄ“rotÄ«bai.

 Latvijas Republikas drošÄ«bas dienestus izveidoja bijušie VDK darbinieki un šÄ«s pašas metodes pārnesa arÄ« uz “neatkarÄ«gās” Latvijas drošÄ«bas dienestiem. Un lÄ«dz ar to var arÄ« izdarÄ«t secinājumus, kāpÄ“c Latvijas iedzÄ«votāji, redzot, ka valsts iet bojā, grimst miljardu lielos parādos un simtu miljonu ikgadÄ“jos procentu maksājumos, ka tauta izmirst kā minimums ar ātrumu desmitiem tÅ«kstošu cilvÄ“ku ik gadu, ka valsts tiek izzagta simtu miljonu apjomos (ārzemju speciālisti saka - miljardos), ir tik apātiska, vienaldzÄ«ga, neticÄ«ga un bailÄ«ga rÄ«koties.

ArÄ« pats uz savas ādas izjutu šis psiholoÄ£iskās varmācÄ«bas metodes, kad ap 2005. gadu mani sāka izstumt mani no uzņēmÄ“jdarbÄ«bas kā sabiedriski aktÄ«vu cilvÄ“ku, kurš ar savu rÄ«cÄ«bu RÄ«gas Domes Vides komitejas priekšÄ“dÄ“tāja amatā rÄ«kojās, lai tiktu ievÄ“rots taisnÄ«gums, netiktu izsaimniekotas dabas pamatvÄ“rtÄ«bas, pašvaldÄ«bas konkursos nebÅ«tu korupcija, sakārtota pārvalde.

Ar manu atbalstu RÄ«gas atkritumu apsaimniekošanas tirgus tika atvÄ“rts konkurencei, kas neiepatikās ŠÄ·Ä“les Valmieras/VDK grupÄ“jumam. Tika grauta mana reputācija, jo mans uzņēmums “Kalnozols celtniecÄ«ba” vairākus gadus pÄ“c kārtas tika atzÄ«ts ar augstāko reputāciju nozarÄ“. Tika izjaukta mana Ä£imene, bÄ“rni noskaņoti pret tÄ“vu, radÄ«tas problÄ“mas uzņēmumā, naidoti uzņemuma Ä«pašnieki. Lielāka nelietÄ«ba pret mani bija krimināllietas safabricÄ“šana manas reputācijas nomelnošanai, bÄ“rnu nolaupÄ«šana uz ASV.

Un neesmu es vienÄ«gais, kurš cietis no šÄ«m metodÄ“m, šÄdu cilvÄ“ku ir vÄ“l gana daudz (Latvijas PSR VDK zinātniskās izpÄ“tes komisijai bija vismaz 30 ziņojumi par cietušiem no Zersetzung ). Bet tikai daži nekautrÄ“jas par to publiski runāt. Pavisam nesen tika veikti centieni apvienot šos cietušos, un mÅ«su VDK veidotie drošÄ«bas dienesti iesÅ«tÄ«ja ietekmes aÄ£entu, kurš pielietoja augstāk aprakstÄ«tās metodes, lai izjauktu centienus apvienoties.

Aicinām ikvienu, kurš arÄ« savā dzÄ«vÄ“ ir piedzÄ«vojis Zersetzung metodes, neklusÄ“t un apvienoties – pievienoties mÅ«su izveidotajai sociālo tÄ«klu domubiedru grupai “PsiholoÄ£iskā varmācÄ«ba”, lai izskaustu emocionālo vardarbÄ«bu no mÅ«su sabiedrÄ«bas un drošÄ«bas dienestiem un Latvija nebÅ«tu ar augstāko psiholoÄ£iskās varmācÄ«bas mobinga lÄ«meni skolās pasaulÄ“.

Izmantotā literatūra :

- https://diletant.media/articles/31633898/

- https://www.havemann-gesellschaft.de/beitraege/Zersetzung-neue-ausstellung-ueber-ein-geraeuschloses-repressionswerkzeug/

- https://www.la.lv/viedoklis-par-vdk-dokumentu-publicesanu-bija-jasak-no-otra-gala

- https://lv.wikipedia.org/wiki/Mobings

- https://en.wikipedia.org/wiki/Zersetzung

- https://www.stasi-unterlagen-archiv.de/mfs-lexikon/detail/Zersetzung/

- https://birdinflight.com/ru/mir/biodegradatsiya-psihologicheskie-pytki-spetssluzhb-gdr.html

- https://lvportals.lv/viedokli/293178-karlis-kangeris-valsts-butiba-vdk-agentus-ir-slepusi-vai-sargajusi-2018

- https://www.apollo.lv/5931757/valdis-kalnozols-muzam-dzivo-muzam-macies

Novērtē šo rakstu:

0
0